Veresiye defterlerini satın aldılar

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tekirdağ Şubesi, birçok market ve bakkalın veresiye defterlerini satın alarak vatandaşların borçlarını ödedi.

Veresiye defterlerini satın aldılar

Çerkezköy Bakış- MÜSİAD Tekirdağ Şubesi, örnek bir harekete imza attı. Şube, vatandaşların market ve bakkallara olan borçlarını ödedi.

MÜSİAD Tekirdağ Şube Başkanı Ramazan Doğan, Zimem Defteri geleneği hakkında değerlendirmede bulundu.

Zimem defterinin bugünkü adının veresiye defteri olduğunu hatırlatan Doğan, alınan bir malın satıcı tarafından not edilerek alıcının ileriye dönük borçlandırılmasını ifade ettiğini ifade etti.

“BİZLER BU GELENEKLERİ YAŞATMAK İÇİN GAYRET ETMEMİZ GEREKİR”

Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif usulü olan zimem defteri geleneğinin MÜSİAD üyeleri tarafından yaşatıldığını belirten Doğan, “Bir Osmanlı geleneği olan Ramazan-ı Şerif te durumu olan varlıklı kimselerin bakkal, fırın, kasap olmak üzere veresiye satış yapan yerlere giderek o muhitte ikamet edenlerin borcunun tutulduğu zimem defterindeki borçları gücü nisbetin de ya tüm defter ya da sayfa yırttırarak satın alması borçları ödemesidir. 

Dünyaya her alanda örnek olmuş ecdadımız yardımlaşmanın manevi iklimini yaşamamız ve birliğimizi beraberliğimizi pekiştirmek için Zimem Defteri gibi bir çok gelenek bırakmıştır, bizler bu gelenekleri yaşatmak için gayret etmemiz gerekir. Çok şükür bu miras, MÜSİAD Genel Başkanımız Sayın Abdurrahman Kaan beyinde büyük emekleri ile yeniden toplumda bir gelenek haline gelmeye başlaması bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir.

Bizler MÜSİAD Tekirdağ olarak geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi bu yıl mübarek ramazan ayında da üyelerimizin destekleri ile bu geleneği uygulamış olmanın mutluğunu paylaşmak isteriz. Cenab-ı Allah (C.C.), MÜSİAD Tekirdağ üyeleri iş adamlarının hayırlarını kabul eylesin, dua edenlerinde dualarını makbul eylesin inşallah. Son olarak bu mübarek ayın ülkemize sağlık, huzur ve refah getirmesini niyaz ediyor, evde kal çağrısını yineleyerek hayırlı Ramazanlar dilerim.” dedi.

Yorumlar 1
Dogansah 10 Mayıs 2021 05:21

Şuan kimse bilmedi sizin borçlarını ödediğinizi. Reklam kokan hareketler