31 Mart seçimlerine sayılı günler kala Yeniden Rafah Partisi seçimlere hiç bir ittifaka katılmadan kendi adaylarıyla katılacağını açıklamıştı. Fatih Erbakan'ın bu açıklamasının ardından seçim yarışında dengeleri değiştirebilecek o adaylar merakla beklenmeye başlandı. Yeniden Refah Partisi Ankara adayını açıkladı. Peki Yeniden Refah Partisi Ankara adayı kim? Suat Kılıç kimdir?

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 31 Mart yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığı için mücadele edecek adaylarını açıkladı. Yerel seçimlere herhangi bir ittifakı desteklemeden kendi adaylarıyla gireceklerini açıklamasının ardından, Yeniden Refah Partisinin kimi aday göstereceği merakla bekleniyordu. Yeniden Refah Partisi Ankara'da Suat Kılıç ile Ankara'da seçime giriyor. 

Suat Kılıç Kimdir?

Samsun doğumlu Suat Kılıç, hukukçu, gazeteci ve yazar kimliğiyle tanınan, Türkiye'nin siyasi ve sosyal hayatında önemli izler bırakan bir isimdir. Avukatlık stajından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne, oradan da Gençlik ve Spor Bakanlığı'na uzanan kariyeriyle dikkat çeken Kılıç, Türk siyasetinde önemli roller üstlenmiştir.

Suat Kılıç, 23 Temmuz 1972 tarihinde Samsun'da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Samsun 19 Mayıs Lisesi'nde başlayan Kılıç, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Hukuki bilgilerini pekiştirmek adına Ankara Barosu'nda avukatlık stajı yaptı. Avukatlık, gazetecilik ve yazarlık gibi farklı alanlarda kendini geliştiren Kılıç, Kanal 7, NTV ve Kanal D gibi medya kuruluşlarında çalışarak sarı basın kartı sahibi oldu.

Kılıç'ın siyasi kariyeri, Samsun Milletvekili olarak seçildiği 22, 23 ve 24. dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) hizmet vermesiyle şekillendi. AKPARTi'nin çeşitli kademelerinde görev alan Kılıç, Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı, Grup Başkanvekilliği gibi önemli pozisyonlarda bulundu. Ayrıca, TBMM Başkanlık Divanı, Anayasa Komisyonu, Milli Savunma Komisyonu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi'nde de görevler üstlendi.

Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki 61. T.C. Hükümeti'nde Gençlik ve Spor Bakanı olarak atanan Kılıç, bu görevi sırasında önemli projelere imza attı. Bakanlık teşkilatının yapılandırılmasından sorumlu olan Kılıç, Türkiye genelinde spor tesisleri ve üniversite yurtlarının inşası gibi gençlik ve spor alanında çeşitli atılımlar gerçekleştirdi.

Yaratılış Felsefesi nedir? Evrimin yerine müfredata eklenecek mi? Yaratılış Felsefesi nedir? Evrimin yerine müfredata eklenecek mi?

Suat Kılıç'ın milletvekilliği görevi, 3 Kasım 2002 seçimleriyle başlayıp, 7 Haziran 2015 seçimleriyle sona erdi. Üç dönem boyunca TBMM'de ülkesine hizmet eden Kılıç, evli ve üç çocuk babasıdır.

Editör: Haber Merkezi