Cumhur İttifakı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Çerkezköy Bakış Gazetesi’nin “Seçim 2024 Özel” programında Gazeteci Mehmet Akif Aldoğan’ın canlı yayın konuğu oldu.

Yüksel projeleri, çalışmaları ve çeşitli konularda Aldoğan’ın sorularını yanıtladı.

U15’te şampiyon Kapaklı Sitespor U15’te şampiyon Kapaklı Sitespor

“BİZİM YAPTIKLARIMIZ BİRİLERİNİN HAYALLERİ DAHİ OLAMAZ”

Yaptıkları çalışmaların bazılarının hayalleri bile olamayacağını söyleyen Yüksel, “Bizim yaptıklarımız birilerinin hayalleri dahi olamaz. Göreceksiniz bazılarını yetiştiremediler. Gençlik Merkezleri var, Kadın Yaşam Merkezleri keza öyle, Engelsiz Yaşam Merkezinin her şeyi bitti, ihaleye çıkacak. Çok iddialı konuşuyorum, Trakya’da öyle bir yer yok. Emekli Aktivite Merkezlerimiz var. Bütün zamanını keyifle geçirebilecekleri Emekli Aktivite Merkezleri ve tamamen her şey ücretsiz. Yeter ki gelsin oyunlar oynasın. Orada gezi turlarımız da var. Özellikle Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, Saray hattı çok öksüz yetim kaldı. Bizim emekçimiz burada çok fazla. Maalesef alt yapıdan tut üst yapıya kadar çok eksiğimiz var. 1 Nisan’dan sonra Kapaklı’da ve Çerkezköy’de gerçek şehircilik nasıl olurmuş herkes görecek.” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR GENÇ KART HAZIRLADIK”

Gençler için yapacağı projelerini anlatan Yüksel,“Süleymanpaşa Başkanlığı dönemimde, Süleymanpaşa gençleri bunu çok iyi bilirler. Çok iyi destek vermeye çalıştım. Özellikle ortaokuldan liseye hazırlananlar, liseden üniversite sınavına hazırlananlar onların her birine ciddi destekler verdik. LGS sınavına girecek gençlere biz 7 defa deneme sınavı yaptık. TYT, AYT yani üniversiteye hazırlanacak çocuklara, gençlere de 6’sı normal 7 defa, 7’incisi tamamen simüle edilmiş, Namık Kemal Üniversitesiyle birlikte organize edilmiş, bire bir üniversite sınavının gerçeği yani internetten sınav giriş belgesi alıyorsunuz, yanınıza kalem, kağıt getirmiyorsunuz, saat 9’da okulda oluyorsunuz, oturacağınız masa belli birebir simüle edilmiş deneme sınavı yaptık. O dönemde öğrencilerimize Paşa Kart vermiştik. Ona da çok ciddi destekler verdik. Şimdi bütçemiz daha fazla arttığı için, gençlerimize de sahip çıkmamız gerektiğinin farkında olduğumuz için, onlara çok güzel bir Genç Kart hazırladık. Gençlerimize 30 biniş hakkı vereceğiz, 30 defa ücretsiz binebilecekler. Biniş hakkı bittikten sonra yüzde 40 indirimli yararlanabilecekler. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin sosyal tesislerinden her ay 250 TL’lik alışveriş yapabilecekler. Kütüphaneler tamamen bedava olacak. Mobil hatlarına her ay 5 GB internet yükleyeceğiz. Yeter ki derslerine çalışsınlar. En önemli, en çok istediğim konu o. Ben Ankara bürokrasisinde Tekirdağ’ı temsil eden çok kuvvetli biri olsun istiyorum. Önümüzdeki 5 yılda en büyük çalışmam bu yönde olacak. Dar gelirli ailelerimizin üniversiteyi kazanmış, dersine çalışan çocuklarına aylık bin 500 TL eğitim desteği vereceğiz. Her sınava giren öğrencimizin sınav giriş ücretini iade edeceğiz. Gençleri mümkün olduğunca farklı spor dallarında zaman geçirebilecekleri alternatifler üretmek lazım. Çünkü maalesef bu dönemde gençlerimizin çok rahat alkole, uyuşturucuya ve sigaraya ulaştığını görüyoruz. Bu konu her şeyden, alt yapıdan, üst yapıdan tramvaydan, sudan, otobüsten her şeyden önemli. Bir toplum, geleceği olan gençlerine sahip çıkmazsa zaten geleceği olmayacak. Benim her şeyim onlar. Ben her şeyi gençlere göre planlıyorum.” şeklinde konuştu

“TOPLU ULAŞIMDA ÇOK BÜYÜK BİR SORUN VAR”

Ücretsiz ulaşımda yaşanan sorunlara değinen Yüksel, “Ücretsiz ulaşım 11 ilçenin de en büyük sorunlarından biri. 2 tane temel unsuru var bu konunun Tekirdağ’ın genelinde toplu ulaşımda çok büyük bir sorun var. Esnaflarımız para kazanmıyor, esnaflarımıza para kazandıracak zemin hazırlanmıyor. Güzergahlar çok zayıf, mahalle aralarına toplu ulaşım girmiyor. Bir de kanuni hak olan bu meselede vatandaşımızdan yararlanamıyoruz. Sadece ücretsiz 65 yaş üstü yaşlılarımızın taşındığı sistem değil, 1 milyon 250 bin vatandaşımızın kullandığı toplu taşımanın tamamında hem esnaf kısmında, hem de vatandaş kısmında sıkıntı var. Biz bütün şoförler odası başkanlarıyla bir araya geldik. 1 Nisan’dan itibaren bu konuya reset atacağız. Bir kere bu işte esnafları para kazanacak hale getirmelisin. Sonuçta bu vatandaşın kazanılmış hakkı, bunu vermek zorundasın. Esnafımız yetersiz kalıyoruz diyorsa o zaman sen devletin verdiği katkının üstüne çıkmak zorundasın.” dedi.

“TRAMVAY HATTI ÇERKEZKÖY MERKEZİNİ KUCAKLAYACAK”

Çerkezköy Merkezini kucaklayacak bir tramvay hattı yapacaklarını belirten Yüksel,  “Biliyorsunuz şehir merkezinde tramvay sistemi kurduk. Nüfusu 100 bini geçmiş bütün ilçelerimiz öncelikli olmak üzere, 2-3 etaptan oluşan tramvayı bütün ilçelerimize yerleştireceğiz. Şehir merkezinde hem esnafımızın yüzü gülecek, hem vatandaşımız artık çarşıya pazara giderken araba almak zorunda kalmayacak. Bunu yaparken otopark planlaması da yaptık. Allah nasip ederse Çerkezköy’de çok güzel bir birinci hat belirledik. Birinci etapta Atatürk Caddesi 1,5 km o çarşıda bir hareketlilik sağlayacak. İkinci etap Namık Kemal Bulvarı’nın Hayri Batur Caddesi’ne 4 km. Üçüncü etap Hükümet Caddesi’nden Şehit Teğmen Akın Akın Caddesi oradan Malkoçoğlu Caddesi, Kosovalı Sokak, Narin Kavşağı yaklaşık 4 km’lik bir hat. Neredeyse Çerkezköy merkezini kucaklıyor. Bir tek orgazineye giremedik. Kızılpınar’dan, Veliköy’den merkeze Organize Sanayi ile birlikte kullanabileceğimiz bir hat planlaması üzerinde çalışıyorum. Eğer 4 ilçede beni zorlayacak bir bütçe olmazsa Kızılpınar, Veliköy, Organize Sanayi ve çarşıyı kapsayacak projeyi planladım ama deftere koymadım.” diye konuştu.

“55 BİN BİNANIN ZEMİNİ DE KÖTÜ”

1 milyon 250 bin kişiyi doğrudan etkileyebilecek bir deprem konusu olduğunu ifade eden Yüksel, “Depremle ilgili Büyükşehir Belediyesi çok çalıştı. Harika toplantılar yaptılar. 1 milyon 250 bin kişiyi doğrudan etkileyebilecek deprem konusu var. Bu şehirde 220 bin bina var. 110 bin bina deprem öncesi yapılmış. 55 bin binanın zemini de kötü. Hem bina eski, hem zemini de yok. 55 bin binayı 4’le çarparsan 220 bin daire demek. En az 100 bin daireden bahsediyorum. 4 kişi yaşasa 400 bin insanımızın canıyla, malıyla imtihan olabileceği bir durum. Depremi yaşamışız, görmüşüz ama biz sadece toplantılarla geçiştirmişiz. Kuzey Marmara Fay hattının üzerindeki bir ilden bahsediyoruz. Bunun gülerek anlatılacak bir yanı var mı.” dedi.

KESİNTİSİZ İLETİŞİM SAĞLANAN BİR TELSİZ AĞI VAR”

Depreme karşı iletişimi sağlamak amacıyla güneş panelli bir araç geliştirdiklerini belirten Yüksel, “Ben deprem bölgesinden döner dönmez ne gördüm biliyor musunuz? Ulaşım hattı yok, elektrik yok, telefonların şarjı yok, kırsal mahallelere ulaşım sıfır. Biz bir araç geliştirdik. İstifa etmeden önceki süreçte de bu aracı bütün köylere dağıttırdım. O aracın şöyle bir özelliği var. Güneş panalleriyle içerisinde aküler doluyor. 2 tane 400 wattlık projektör var. Şarköy’ün tepesinde dağda Edirne’ye kadar kesintisiz iletişim sağladığın bir telsiz ağı var. Bu araçların her birinin içerisine telsiz koyduk. Allah korusun böyle bir şeyle karşı karşıya kaldığınızda sürekli iletişim sağlanabilecek.” şeklinde konuştu.

“BU GÜN AÇIKLADIĞINIZ PROJELERİ KADİR ALBAYRAK’A YAPTIRSAYDINIZ YA”

CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer’in, “Bakanlığın kapsında yatarım gerekirse” diyerek açıkladığı projeleri ve su fiyatları konusunda verdiği vaatleri mevcut Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a neden yaptırmadığını soran Yüksel,  “Ben Candan hanımla en ufak bir sorun yaşamadım. 18 yıl milletvekilliği yaptı. İnsanlık anlamında ne Kadir Albayrak’la ne Candan vekilimle ne de diğer vekillerle hiçbir problem yaşamadık. Candan Vekil, 4 dönemdir milletvekilliği yaptı Tekirdağ’da. Adama sorarlar, Bakanlığın kapısında yatana kadar Kadir Albayrak’ın kapısında yatsaydınız da bu gün açıkladığınız projeleri Kadir Albayrak’a yaptırsaydınız ya. Niye yaptırmadınız? Niye Kadir Albayrak’a kayıp, kaçak oranınızı sıfırlayın demediniz. Bir sürü proje açıkladınız. 10 yıldır niye yapmadınız? Buna inanır mı milletimiz. Bir milletvekilinin kendi büyükşehir belediye başkanının yapması gereken birçok konusu olduğunu kampanya döneminde sayın vekilimiz, büyükşehir belediye başkan adayı olarak anlatıyor. 18 yıllık vekillik döneminin son 10 yılı zaten siz Kadir başkanın milletvekiliydiniz. Siz bunları kendi belediye başkanınıza neden yaptırmadınız demez mi vatandaş. Gerçekten trajikomik. Bakanlıkların kapısında yatarım bunları yaptırırım dediğiniz an adama neden kendi belediye başkanınızın kapısında yatıp da bu vaatleri yaptırmadınız diye sorarlar.” dedi.

Muhabir: Mualla İclal Aldoğan