Şubat 2023’te temeli atılan, 983 metrekarelik alan üzerine kurulu, 236 kişi kapasiteli Yünsa Hz. İlyas (as.) Camii’nin yapımı tamamlandı. Adını, iplikçiliğin piri olarak kabul edilen Hz. İlyas (a.s.)’den alan, 220 metrekarelik oturum alanına sahip camide, Kuran-i Kerim tilaveti okunmasının ardından ilk Cuma namazı kılındı. Yaklaşık 10 metrelik tavanı, 7 metre çapındaki cam kubbesi ve lazer kesim süslemelerle bezeli cam yan duvarları ile ferah bir atmosfere sahip olan camide kılınan namazın ardından, vatandaşlara lokma ikramında bulunuldu.

Düzenlenen açılış törenine, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü, Kapaklı Kaymakamı Mustafa Gürdal, Tekirdağ Müftüsü Mustafa Soykök, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Çetin’in yanı sıra Yünsa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sürmegöz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Yünsa ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi çalışanları katıldı. 

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE DE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Törende Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yünsa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sürmegöz, “Bu gün sizlerle birlikte Yünsa Hz. İlyas (a.s.) Camii’nin açılışını yapmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Mescitler ve camiler Allah’a kulluğumuzu ona arz ettiğimiz mekanlardır. Peygamber efendimiz de mescitler Allah’a en sevimli makamlarla duyurmak suretiyle bizlere camilerimizin Allah’ın hoşnutluğunu elde edebileceğimiz yerler olduğunu hatırlatmaktadır. Hz. İlyas (as.) iplikçiliğin piri olarak kabul ediliyordu. İplik eğirir, kumaş dokurdu. Bizde bu yüzden beş vakit ibadete açık olacak camimize Yünsa Hz. İlyas (a.s.) Camii adını vermeyi uygun bulduk. Allah, Kuran’da Hz. İlyas’ı saffa suresinde İlyas’a selam olsun. Doğrusu biz, iyilik yapanı işte böyle ödüllendiririz. O gerçekten bizim sadık kullarımızdandı şeklinde övmüştür. Yünsa’yı alım sürecinde Allah’a şöyle bir dua etmiştim. İnşallah Yünsa’yı aldığımızda bahçesinde bir tane cami yapmayı Allah’ım bana nasip et demiştim. Hamdolsun bu günleri gördük. Gerçekten bundan dolayı çok mutluyum. Emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyorum. Yüce Allah bizi namazını dosdoğru kılanlardan ve gönlü mescitlere bağlı olanlardan eylesin inşallah. Camimiz ve Cumamız hayırlı olsun.” dedi.

“BÜYÜK BİR MUTLULUKLA YENİ BİR CAMİ AÇIYORUZ”

Büyük bir mutlulukla yeni bir cami açtıklarını belirten Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, “Az önce hayırseverimizle beraberdik. Ben genel olarak bu hayır işi yapan insanlara çok şanslı adamsınız diyorum. Çünkü önce Allah size servet verdi, mal verdi, mülk verdi. Sonra bu maldan, mülkten infak etmek, hayır yapmak, cami, okul yapmakla ilgili duyguyu da verdi. Bu ikisini cenabı Allah herkese vermiyor. Dolayısıyla siz özel insanlarsınız, şanslı insanlarsınız. Sizi tebrik ediyorum. Tövbe suresi 18’inci ayet benim de çok sevdiğim bir ayettir. Tamamı şöyle; ‘Allah’ın mescitlerini Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazını dosdoğru kılan, zekatını veren ve Allah’tan başka hiç kimseden korkmayanlar imar eder’ diyor. İmar iki anlama geliyor. Yeniden bir cami yapmak, mescit yapmak ve mevcut bir camiyi onarmak anlamına geliyor. Bu gün büyük bir mutlulukla yeni bir cami açıyoruz. Hayırseverimiz öyle dilemiş. Sadece bir cami dilemiş herhalde. Başka bir dilek daha tutmasını diliyoruz. Allah hayrınızı kabul etsin. Hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

Kazada ağır yaralanan sürücü hayatını kaybetti Kazada ağır yaralanan sürücü hayatını kaybetti

Açılış konuşmalarının ardından Tekirdağ Müftüsü Mustafa Soykök’ün dua okumasıyla Vali Soytürk ve katılımcılar, kurdele kesimini gerçekleştirdi.

I M G 4833

I M G 4862

I M G 4896

I M G 4924

I M G 4958

I M G 4871

Muhabir: Barış KARAPAÇA