Apartmanın çatısı alev alev yandı Apartmanın çatısı alev alev yandı

Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Ali Çolakoğlu, meyve üreticilerine “bordo bulamacı uygulaması” yapması konusunda uyarıda bulundu.

“Bordo bulamacı yoksa meyve de yok” diyerek uyarıda bulunan Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Ali Çolakoğlu, açıklamasının devamında şöyle konuştu:
 “Bordo bulamacı; yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında, karaleke ve ateş yanıklığı hastalığına, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser ile yaprak delen ve dal yanıklığı hastalığına, eriklerde cep hastalığı, şeftalide yaprak kıvırcıklığı, cevizde antraknoz-yosunlaşmalar gibi birçok hastalığa karşı kullanılabilen bir tarım ilacı olarak biliniyor. Bazı meyvecilerimiz bordo bulamacına meyve ağaçlarının aspirini diye adlandırmaktadırlar. Kısmen doğru kabul edebileceğimiz bir tabirdir. Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarla mücadelede tam başarıya ulaşmak mümkün değildir. Bordo bulamacı kullanıma hazır halde ilaç ziraat odamızda bulunabileceği gibi, bakır sülfat (göztaşı) ve kireç ile hazırlanıp kullanılması da mümkündür. Ancak hazır bordo bulamacı kullanılması halinde, kullanma dozunun önceden iyi bilinmesi gerekmektedir.”

Çolakoğlu, “İlkbahar uygulanması için uygun olan bu dönemi kaçırmamalarını üreticilerimize hatırlatır, bol bereketli bir üretim sezonu dileriz.” Dedi. 
 

Muhabir: Mualla İclal ALDOĞAN