Dava Açan Gazeteler

New York Daily News, Chicago Tribune ve Denver Post gibi önde gelen gazeteler, yapay zeka sohbet robotlarının eğitimi için milyonlarca haber makalesinin izinsiz veya ödeme yapılmaksızın kullanıldığını belirterek bu durumu "hırsızlık" olarak nitelendirdi. Gazeteler, yaptıkları yazılı açıklamada, bilgi toplamak ve haber yapmak için büyük miktarda kaynak harcadıklarını ve OpenAI ve Microsoft'un bu kaynakları izinsiz kullanmasına izin vermeyeceklerini vurguladılar.

OpenAI ve Microsoft'un Yanıtı

Davayla ilgili olarak açıklama yapan OpenAI, dünya genelinde birçok haber kuruluşuyla yapıcı ortaklıklar yürüttüklerini belirtti. Ancak, teknoloji şirketleri, yapay zekayı eğitmek için internet üzerindeki kamuya açık içerikleri kullanmanın ABD telif hakkı yasasının "adil kullanım" doktrinine uygun olduğunu savunuyorlar.

Geceleri ATM'lerden para çekilemeyecek! Geceleri ATM'lerden para çekilemeyecek!

Diğer Medya Kuruluşlarının Telif Hakkı Davaları

New York Times ve bazı diğer medya kuruluşları da daha önce OpenAI'ye telif hakkı davası açmıştı. Bu durum, yapay zeka kullanımının medya endüstrisinde yarattığı çeşitli sorunları ve hukuksal zorlukları gösteriyor.

Teknoloji Şirketlerinin Lisans Anlaşmaları

Associated Press haber ajansı geçtiğimiz yıl OpenAI ile telif ödemesi konusunda anlaşmıştı. OpenAI, ayrıca Almanya'daki Axel Springer, İspanya'daki Prisa Media, Fransız Le Monde gazetesi ve İngiliz Financial Times gibi önemli medya kuruluşlarıyla lisans anlaşmaları yapmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi