banner265

Akay: Yüzde 85 oranında bu ağaçları yaşatacağız

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Öztrak Caddesi’nden sökülen 239 ağacın mezbahane bahçesinde bakıma alındığını belirterek, bu ağaçların yüzde 85’ini yaşatacaklarını söyledi.

Çerkezköy 01.08.2017, 19:44 01.08.2017, 19:53 Bakış Haber Merkezi
Akay: Yüzde 85 oranında bu ağaçları yaşatacağız

Çerkezköy Bakış - Ağaçların kesilmediğini, büyük çoğunluğu çınar, akçaağaç, ıhlamur olan ağaçların mezbahanede saksılı şekilde korunduğunu belirten Akay “Ağaçlar yaşamaz diye, tamamı ölür diye tereddütleri olan arkadaşlar var. Biz ağaçların söküm mevsiminin Kasım ayı olduğunu biliyoruz. Ancak konunun aciliyet göstermesi sebebiyle söküm işlemleri başladı. Yüzde 85 oranında da bu ağaçları yaşatacağız. Yine bu ağaçları nerelere diktiğimizi de paylaşacağız. Ağaçlar 2 ay boyunca bakım görecekler. Söküm esnasında görüntüleri paylaştık. Daha sağlıklı şekilde kamuoyunu bilgilendirmek adına paylaşmaya devam edeceğiz.”diye ifade etti.
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, tek yön uygulamasının ardından Öztrak Caddesi’ndeki orta refüjden sökülen ve dikildiği yerde kuruduğu iddia edilen ağaçlarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Ağaçların koruma altına alındığı mezbahane bahçesinde açıklamalarda bulunan Akay’a, yardımcıları Kemal Gümüş ile Enver Bayram ve Park ve Bahçeler Müdürü Halil Mert Tayşir de eşlik etti.
 

“TRAFİK KAZALARI YAŞADIK”

Tek yön uygulamasının temel sebebinin nüfusu her geçen gün artan ve buna bağlı olarak araç sayısının Çerkezköy’de ortaya çıkardığı trafik yoğunluğuna bir çare aramak olduğunu belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay “Altıyol kavşağının çıkmaza giren trafik sorunu sebebiyle 5-6 aylık bir çalışmanın ardından böyle bir karar aldık.” dedi. Nisan ayından itibaren tek yön uygulamaları ve orta refüjlerin hakimiyeti hakkında kamuoyuna bilgi verdiklerini ifade eden Akay “Orta refüjler kalksın mı? kalsın mı? uzunca bir süre kamuoyunda tuttuk. Vatandaşlardan aldığımız geri dönüşler sonucunda karar aldık.” dedi. Tek yön uygulamasının ardından Atatürk ve Öztrak Caddelerinde birçok kazanın yaşandığını ifade eden Akay “Uzun yılların verdiği alışkanlıklar sonucu trafik kazaları yaşadık. Kaza geçirenlere geçmiş olsun diliyorum. Öztrak Caddesinde başlamak üzere yeniden bir trafik kazasına sebebiyet vermeden Temmuz ayı sonunda ağaçları taşıma kararı aldık.” diye konuştu.
 

239 AĞAÇ SÖKÜLDÜ

Bu konuyla ilgili basında olumlu, olumsuz bazı konuşmalar cereyan ettiğini sözlerine ekleyen Akay, şuana kadar Öztrak Caddesi’nde 239 tane ağacın sökülerek, güvenli bir şekilde taşındığını, kalan 46 ağacın da söküleceğini ifade ederek, “Aynı anda Fen İşleri Müdürlüğümüz ağaçları söktüğümüz yerde asfalt çalışmalarına başladı. Bu hafta itibariyle Öztrak’taki ağaçların tamamını söküp taşıyarak oradaki refüj sorununu ortadan kaldıracağız.” dedi.


 

“YÜZDE 85’İNİ YAŞATACAĞIZ”

Ağaçların kesilmediğini, büyük çoğunluğu çınar, akçaağaç, ıhlamur olan ağaçların mezbahanede saksılı şekilde korunduğunu belirten Akay “Ağaçlar yaşamaz diye, tamamı ölür diye tereddütleri olan arkadaşlar var. Biz ağaçların söküm mevsiminin Kasım ayı olduğunu biliyoruz. Ancak konunun aciliyet göstermesi sebebiyle söküm işlemleri başladı. Yüzde 85 oranında da bu ağaçları yaşatacağız. Yine bu ağaçları nerelere diktiğimizi de paylaşacağız. Ağaçlar 2 ay boyunca bakım görecekler. Söküm esnasında görüntüleri paylaştık. Daha sağlıklı şekilde kamuoyunu bilgilendirmek adına paylaşmaya devam edeceğiz.”diye ifade etti.
 

“TEK YÖN UYGULAMASI KARŞILIK BULMUŞTUR”

Akay, açıklamasını şöyle sürdürdü: Tek yön uygulamasının Çerkezköy trafiğine hiçbir fayda getirmediğini savunanlar var. Bunun cevabını almak çok kolay. Hangi aşamadan hangi aşamaya geldiğimizi biliyoruz. Trafikteki rahatlamayı, 19 Haziran’dan bu yana altıyol kavşağında hiçbir kilitlenme yaşanmadığını göremeyecek kadar kör olmanız lazım. 12 Haziran’dan itibaren Narin Kavşağı’ndan Atatürk Caddesi’ne giriş yapan aracın Atatürk Viyadüğünden çıkış yapmasına kadar geçen süreyi dakikalarıyla yazmışız. 12 Haziran günü saat 17.00'da Narin Kavşağından Atatürk caddesine giren aracın Atatürk Viyadüğünden  çıkışı 22 dakika, 14 Haziran’da 26 dakika, 15 Haziran’da 33 dakikaya varan süreler var.19 Haziran’dan sonraki sürelerde ise örneğin 22 Haziran Perşembe günü saat 16.30 da 6 dakika 22 saniyede geçilmiş. Bu sayıları göremeyecek kadar kimsenin kör olduğunu düşünmüyorum. Esnafımız vatandaşlarımız burada, trafikle ilgili soruları sorabilirsiniz. Çerkezköy’e yapılan tek yön uygulaması bugün itibariyle karşılık bulmuştur. Tek yön uygulaması projesi tam anlamıyla da gerçekleşmemiştir. Şuanda altıyol kavşağında büyükşehrin çalışması başlamıştır.  Yine Hükümet Konağı ile Öztrak Çaddesinin birleştiği yerde, Hayri Batur Caddesi ile Atatürk Viyadüğü arasında da genişleme sağlanmadan son durum budur. Çerkezköy’de yaşadığını söyleyen arkadaşlara bir şey daha hatırlayım. Altıyol kavşağından belediye meydanına kavuşmanız için İnan Sokağı dolaşmanız gerekmiyor. Altıyoldan belediye meydanına kavuşmanın adresi Uğur Mumcu Caddesidir. Çerkezköy’de yaşayan nefes alan herkes bu uygulamadan sonra Uğur Mumcu Caddesini kullanıyor. İnan sokaktan dolaşan arkadaşlara tavsiyem Çerkezköy’de olanları iyi takip etsinler, uygulamaları takip etsinler.
 

TEMEL ÇIKIŞ NOKTAMIZ ALTIYOL KAVŞAĞI

Çerkezköy’de bu kararı verirken temel çıkış noktamız Altıyol kavşağının ve caddelerin vatandaşı çıkmaza sokan trafik yoğunluğuydu. Kararımızın doğruluğu rakamlarla ortadadır. Yeşil hassasiyeti çok üst seviyede olan bir yönetimiz. Öztrak ve Atatürk caddesinde Kasım ayı itibariyle kaldırım genişlemeleri ve bisiklet yolu yapılacak. Bugün diktiğimiz ağaç sayısı kadar, daha kalın gövdeli ağaçları dikeceğiz. Sökülen ağaçların çoğunu da Çerkezköy’ün çeşitli yeşil alanlarına dikerek Çerkezköy’ün yeşil görüntüsüne sahip çıkarak bu işlemleri sonlandıracağız.”dedi.
 

“ZARURİYETTEN VE MECBURİYETTEN”

Çerkezköy’de termik santral meselesinin yaşandığını ifade eden Akay “Bizler termik santralin Çerkezköy’de bir doğa katliamına sebep olacağını, olduktan sonra Çerkezköy bir çevre felaketi yaşayacağını dile getirirken birileri de Çerkezköy’de termik santral olsun diye neredeyse davul zurna çalmaya başlamıştı. Geçtiğimiz aylarda Ambardere’de yine gazeteci arkadaşlarımızla termik santral yapılsın mı? yapılmasın mı? derken yapılması aşamasında bile onlarca ağaç telef olurken ağzını açmayan arkadaşlar şimdi burada Çerkezköy’de ağaçları taşıdık olayı kendilerine konu ederek, olayı nasıl boyutlara çekerimin derdindeler. Ben bunu görüyorum. Zaten açıklamalarda da gayet açık. İşte gezi olaylarında onları bunları yapanlar bugün neredeler gibi olayı başka bir boyuta taşımak gibi bir hedef var. Bu hedefin gerekçesini anlamış değilim. Buradaki temel hedef Çerkezköy’deki yapılan işi mi beğenmiyorsunuz yapılan iş karşılık bulmadı mı diyorsunuz? Bir kavram kargaşası yaşıyorlar. Ben bunu görüyorum ancak bunları konuşurken Ambardere’de Çerkezköy’ün geleceğini karartırken siz bu karartmayı onaylayacaksınız, bu karartma doğrudur diyeceksiniz, yüzlerce ağaç telef edilirken sesinizi çıkarmayacaksınız termik santral olduktan sonra Çerkezköy’ün geleceği kararacak çevre ve doğa diye bir şey kalamayacak, bu nerede olsun fark etmez diyeceksiniz, Veliköy’de kimyasal atıklar atılırken bu atıklara çevrede yüzlerce ağacı telef ettiğini görmezden geleceksiniz. Bunlarla ilgili kurumlara ağzınızı açmayacaksınız Çerkezköy Belediyesi zaruriyetten ve mecburiyetten ağaçları taşımak gibi bütün personelle gayret içerisine gireceğiz siz çıkacaksınız, Çerkezköy Belediyesi ağaç kaldırdı diye laf edeceksiniz. Hadi oradan diyorum başka bir şey söylemiyorum.”dedi.
 

“239 TANE TAŞINAN AĞACIN TAMAMI BURADA”

Ambardere’deki ormanın makilik olmadığını meşe ormanı olduğunu belirten Akay “Çerkezköy ile ilgilerini ve hassasiyetlerini arttırırlarsa Çerkezköy’de neresi makilik, nerede meşelik var, nerede ağaç var bunun daha iyi farkına varırlar. Çalı çırpı demeyecekler. Çalı mıymış, çırpı mıymış, kaç yıllık meşeymiş gelip görecekler çevre hassasiyetleri varsa, çevre hassasiyetleri yoksa Çerkezköy Belediyesine yorumda bulunalım bak ağaçları kaldırıyorlar niye sesinizi çıkarmıyorsunuz gibi bir derdin peşine düşmüşler de bu tutmaz. Ağaçlar burada kimin ne kadar çevre hassasiyeti varsa benim ve yönetimde bulunan arkadaşlarımızın o kadar çevre hassasiyeti var. Biz buna önem veriyoruz ve bu anlamda hassasiyet gösteriyoruz. Bu ağaçların geleceğini Çerkezköy’de yeniden yeşilleneceğini göreceğiz. Bunu da o arkadaşlarımın takip etmesini talep ediyorum. Nakil ile kesimin karıştıracak durumda olduklarını düşünmüyorum göz var nizam var. Taşımaların tamamı kayıt altındadır. Bizim basındaki arkadaşlarımız bütün bu nakillerin tamamını görüntü altına aldı. Bir tane kesilen ağacımız yok ancak bilerek ve kasten Çerkezköy ağaç katliamı yapıyor ağaç kesiyor diyen ulusal yayın organları var onlara buradan görmeden bilmeden bir tane kesilen ağaç yok. 239 tane taşınan ağacın tamamı burada arkanızda bulunan alandadır.”ifadelerini kullandı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (5)
Osman 4 yıl önce
Şuna biri sormadımı 19 hazirandan beri okullar tatil ne öğrenci servisi var ayrıca millet tatilde okullar açılınca o kavşak tıkanırsa bu millet boş yere sökülen o ağaçları nereye dikçeğini bilir
Gün gör 4 yıl önce
Sn akay 239 değil öztrak caddesinde 380 ad ağaç vardı teksaydım ağaçların ismi bile bende mevcut akasya ayrımları saymıyorum doğruları şöyle lütfen
ses 4 yıl önce
Bir ses yok mu Baglikta pakize narin camligi bakimsiz ...Sirf kopru yapilacak diye 150 ogrenciyle dikilen agaclari ayyaslarin tinercilerin ateslriyle kurutmaya yok etmeye calisiliyor...yazik
Bizde burdan sagolsun bir kucuk yorumundan duyurmaya calisiyoruz.Ne mutlu yigitlere ne mutlu dogruyu soyleyene
karakaş 4 yıl önce
eleştitmek için söylemiyorum ama o ağaçların KEPÇEYLE nasıl söküldüğünü gördüm çoğu bir daha asla tutmaz
onur 4 yıl önce
hepssi yalan agacların hepsi cöp oldu sokerken daha agaclar kırılıyo
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 03:30
Güneş 05:31
Öğle 13:16
İkindi 17:16
Akşam 20:52
Yatsı 22:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
21°
parçalı bulutlu