Atığı dereye veren işletme tespit edildi

Çerkezköy’den geçen Çorlu Deresi’nin bir fabrikanın kimyasal atığı nedeniyle pembe renge bürünmesi tüm kurumlara alarma geçirdi. Yapılan incelemenin ardından dereyi kirleten firma tespit edildi.

Atığı dereye veren işletme tespit edildi

Çerkezköy Bakış-Çerkezköy Bakış Gazetesi’nin  “Çevre katliamı” haberi tüm Türkiye’de büyük yankı uyandırdı. Haberin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumlar alarm verdi. Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Serdar Kurtoğlu, Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanı Volkan Torun ile diğer ilgililer derenin pembe renkte aktığı Veliköy kısmında inceleme yaptı ve uzman ekip sudan numune aldı.

ÖZEL BORU HAT TESPİT EDİLDİ 

Ardından Kaymakam Abban ve beraberindeki inceleme ekibi, dere boyunda projektörler eşliğinde dereye atıkların bırakıldığı yeri tespit amacıyla yaya olarak 5 kilometrelik tarama yaptı. Yapılan incelemede bir bölümü toprak altında kalan yaklaşık 1 kilometrelik döşenen beton hat tespit edildi.

banner287
Yapılan incelemede, firmanın dere kenarına özel hat çekerek atığı boşalttığı belirlendi.
Yaşanan çevre katliamı ile ilgili Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban yazılı bir açıklama yaptı. Firmanın tespit edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 3 Ekim 2018 tarihinde saat 18.30 sıralarında, ilçemizden geçen Çorlu Deresinin Veliköy kavşağı yanında pembe renkli görüntüsü ihbarı tarafıma telefonla ve görüntülü olarak ulaştırılmıştır. İhbar alınır alınmaz Kaymakamlığımızca oluşturulan Tekirdağ İl Çevre ve Şehircilik Müdürü ve ekibi, İlçe Jandarma Müdürü ve ekibi, İlçe Emniyet Müdürü ve ekibi, ÇOSB Çevre Müdürü ve teknik elemanlarınca kalabalık bir çalışma gurubu ile derenin pembe renge dönüştüğü noktadan, Çorlu Deresinin akış istikametinin tersine gerekli numuneler alınmak suretiyle geniş çaplı bir araştırma başlatılmış, bataklık ve sazlık arazi boyunca deredeki kirlilik takip edilmiş ve atığı dereye veren işletme tespit edilmiştir. Tüm gece boyu devam eden çalışmalarımızın büyük bir kısmına bazı basın mensupları da katılmıştır. Atığı dereye verdiği tespit edilen işletmeye gerekli adli ve resmi işlemler başlatılmıştır.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ GÖZLER ÖNÜNDE

Çorlu deresinin karıştığı Ergene nehri de kirliği nedeniyle gündeme geliyor. Yıldız Dağları'ndan tertemiz doğan Ergene, kollarına kimyasal sanayi atıklarının karışması nedeniyle kirlilik kurbanı olmasıyla dikkati çekiyor. Sanayi bölgelerinden geçen kollarıyla gelen kirlilik nedeniyle bazı alanlarda simsiyah akan Ergene, Meriç nehri ile birleşip Saroz körfezinden Ege Denizi'ne dökülüyor.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 11:01

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş..
Vatandaş.. - 5 ay Önce

Firma ismini ifşa edin...

Ali Değirmenci
Ali Değirmenci - 5 ay Önce

Güldürmeyin insanı bütün fabrikalar dereye kimyasal bırakıyor biri bıraktı pembe oldu diyemi bu telaş dere zift karası akıyor buna bi çözüm bulun bence

Gokhan
Gokhan - 5 ay Önce

Firmanın adı nedir

Muammer
Muammer - 4 ay Önce

Atık yapan şirketin ismini vermekten Korkuyor musunuz

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306