Bayat ekmekle yapılan yemek yarışması düzenlenecek

Resmi Gazete'de yayımlanarak 2 Nisan'da yürürlüğe giren 'Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası' kapsamında 'Bayat ekmekle yapılan ekmek' yarışması düzenlenecek. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 10 Mayıs 2013 tarihine kadar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne müracaat edebilecek.

Bayat ekmekle yapılan yemek yarışması düzenlenecek
ÇerkezköyBakış - Ekmek israfının önüne geçilmesi için Başbakanlık genelgesi ile kampanya başlatıldı. Yıl sonuna kadar sürecek kampanya ile ilgili olarak Çerkezköy İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden açıklama geldi.
EKMEK İSRAFINI ÖNLEME KAMPANYASI BAŞLATILDI
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Toplumumuzun nimet bildiği, zengin yoksul ayrımı olmaksızın her sofrada bulunan kutsal bir değer atfettiği ekmekle ilgili üretim, tüketim, israf ve tüketici alışkanlıkları konularında TMO ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından 2012 yılında yapılan araştırmada ülkemizde günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar ekmeğin israf edildiği sonucu ortaya çıkmıştır. Söz konusu ekmek israfının bugünkü parasal karşılığı 1.5 milyar TL olup, un ihracatından elde ettiğimiz bir yıllık gelire eşdeğerdir. Ekmek israfının yüzde 51,4 adedi fırınlarda, yüzde 37,79 adedi hanelerde, yüzde 10.7 adedi personel ve öğrenci yemekhaneleri, lokanta ve otellerde yapıldığı araştırma sonuçlarındandır." İfadelerine yer verildi.
banner287
SON BAŞVURU TARİHİ 10 MAYIS
Açıklamada, kampanya kapsamında 'Bayat ekmekle yapılan ekmek' adlı kadınlara yönelik bir yarışma düzenleneceği belirtilerek şunlara yer verildi: "Bu amaçla ilçemizde ekmek israfı konusunda duyarlılık oluşturulması, israfın üretim ve tüketim aşamalarında önlenmesi, ekmeğin uygun yöntemlerle saklanması, bayat ve ihtiyaç fazlası ekmeğin yine gıda olarak değerlendirilmesi konularında toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla toplumun temelini oluşturan kadınların rolü dikkate alınarak 'Bayat Ekmekle Yapılan Ekmek' adlı yemek ve tatlı yarışması düzenlenecektir. Yarışma sonucunda dereceye girenler çeşitli ödüller verilecektir. Yarışma tüm Tekirdağ'da yapılacak. Yarışmaya katılmak isteyenler en son 10 Mayıs 2013 tarihine kadar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne başvurabilecek."

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510