Çanakkale kültür gezileri tamamlandı

apaklı Belediyesi’nin her yıl geleneksel hale getirdiği Çanakkale Kültür Gezileri'ne bu yıl 510 kişi götürüldü. 6 Mayıs'ta başlayan geziler geçen hafta perşembe günü tamamlandı.

Çanakkale kültür gezileri tamamlandı
ÇerkezköyBakış - Çanakkale Kültür Gezileri hakkında açıklamalarda bulunan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı “Her yıl düzenlediğimiz Çanakkale Kültür gezisini bu yılda gerçekleştirmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz. Çanakkale Zaferi’nin üzerinden yıllar geçmesine rağmen destansı kahramanlığın asla unutulmayacaktır. Çanakkale Zaferi bu milletin makus talihinin yenildiği destansı bir mücadeledir. Ecdatlarımız ülkemizi asla düşman işgaline boyun eğmeyeceğini bu coğrafyada yaşayan her ırkın, dinin ve kültürün katılım ile göstermiştir. Binlerce şehidimizin bulunduğu topraklarda o maneviyatı yaşatıp nesillere yaymak için kültürel gezilere düzenliyoruz. 18 Mart 1915 tarihinde inanılmaz bir başarının elde edildiği Çanakkale Zaferi, Türk ve dünya tarihinde çok önemli bir dönüm noktasıdır. Türk milleti böylelikle, Çanakkale'nin geçilmeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir. Türk halkı olarak, atalarımızdan devraldığımız mirasa sahip çıkmamız, onu yaşatıp gelecek nesillere aktarmamız gerekmektedir. Atalarımızın kahramanca savaştığı ve şehitlerimizin kanıyla sulanan Çanakkale'ye, geziler düzenleyerek halkımıza bu tarihi olayı manevi olarak yeniden yaşatmayı, bizlere düşen önemli bir görev olarak kabul ediyoruz" dedi.
GEZİYE KİLİTBAHİR’DEN BAŞLANDI
Şehitlikte savaş meydanlarından müzelere kadar birçok tarihi mekânı rehber nezaretinde gezen kafile, anlatılanlar karşısında kimi zaman hüzünlenirken kimi zaman da savaş meydanlarında yaşanan olağanüstü kahramanlıklar karşısında hayretlerini gizleyemediler. Günün erken saatlerinde Çanakkale'ye ulaşan kafile gezi programına Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyündeki Mecidiye Tabyası'nı gezdiler. Burada 250 kiloluk top mermisini yerden kaldırarak topun ağzına süren ve toplam 3 atış yaparak, İngilizlerin Ocean adlı gemilerinin arka tertibatını tahrip ederek batmasını sağlayan efsane isim Koca Seyyit'i ziyaret eden kafile, daha sonra buradan da 2 bin 177 şehidin yattığı Şahindere Şehitliği'ne geçerek çarpışma anında yaşanan olağanüstü bazı olayları rehberin ağzından dinleme imkanı buldular.KAHRAMANLIK ÖYKÜLERİNİ DİNLEDİLER
Kafile dünya askerlik tarihinin ilk denizaltı anıtı olan Denizaltı Şehitler Anıtı'nı ziyaret ederek ziyaretlerini sürdürdüler. 1950’li yıllarda meydana gelen üç ayrı deniz kazasında şehit olan 247 Türk denizaltıcı için yapılan ve batmak üzere olan bir denizaltıyı anlatan Denizaltı Şehitler Anıtı'nı gezen kafile buradan da, Seddülbahir Köyü'nde kalenin yakınında bulunan İlk Şehitler Anıtı'na geçti. Kafile buradan da Çanakkale savaşlarında şehit olan 7. Tümen hatırasına Akbaş Köyü'nde dikilen Akbaş Şehitler Anıtı'na hareket ettiler. Gezi Rehberleri'nin anlattığı destan niteliğindeki yaşanmış savaş kahramanlıkları ile göğüsleri kabaran kimi zaman hüzünlenen kimi zaman de yüzlerinde hayret gülümsemesi beliren kafile Alçıtepe köyünde öğle yemeği için mola verdi. Kafile ardından Alçıtepe Savaşı'nda şehit düşen 9 bin şehidimiz adına yapılan Son Ok Anıtı'nı ziyaret ettiler.


banner287

REHBER EŞLİĞİNDE GEZİLER
Kafile buradan da hikâyesi ile yürekleri dağlayan bir başka şehitlik olan Sargı Yeri Şehitliği'ne geçti. Seddülbahir Bölgesi savaşlarında yer alan 18 bin askerimizin tedavi görürken İngiliz Donanması'nın saldırısına uğrayarak şehit edildiği yere dikilen Sargı Yeri Şehitliği'ni gezen kafile buradan da Türk'ün tükenmezliğinin simgesi, birlik ve beraberliğimizin kanıtı olan ve Çanakkale savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253 bin şehidimizi simgeleyen abidelerin en görkemlisi olan Büyük Abide'ye geçtiler. Anıt başında şehitlere fatiha göndererek dua okudular. Ardından da binlerce Anzak'ın Türkiye'ye gelerek şafak ayinine katıldığı Anzaklar Koyu'na geçen kafile buradan da savaş sırasında en kanlı çarpışmaların yaşandığı Kanlı Sırt'a geçtiler. 1520 şehit ve 4 bin 750 yaralı vermemize rağmen kahramanca savunulan Kanlı Sırt'ı ve bu şehitlerimiz anısına dikilen Kanlı Sırt Anıtı'nı gezen kafile buradan da bir başka hüzün diyarı olan 57'inci Alay Şehitliği'ne geçtiler. Hiç kurtulmamacasına Mustafa Kemal'in emrine uyarak tamamen şehit olan 57'inci Alay Şehitleri için dikilen Anıtı ziyaret eden kafile daha sonra yine en çetin savaşların geçtiği Conk Bayırı 'na gidildi.KAPAKLI’YA DÖNDÜLER
Binlerce şehidimizin bekçilik yaptığı Conk Bayırı'nı ziyaret eden kafile buradan da Gözcü Baba Tepesi'nde, İngilizlerin en büyük abidesi olan Helles Abidesi'ni ziyaret ettiler. Buradan da sadece 63 askerden oluşan Birliği ile çıkarmaya direnen Yahya Çavuş Anıt Şehitliği'ne geçen kafile gün batımını ise Atatürk Gözetleme Yeri'nde izlediler. Kafile son ziyaretini ise Atatürk'ün bir şarapnel parçasıyla parçalanan saatinin sergilendiği Kabatepe Müzesi'ne yaptı. Kafile ardından Kapaklı’ya döndü.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510