banner265

banner571

Çerkezköy 2019’da tekli eğitime geçecek

2017-2018 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’nda İlköğretim Haftası kutlama programı düzenlendi. Programda konuşan Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, ilçede yapımı devam eden ve yapılacak olan okullarla ilgili bilgi vererek “2018 Eylül ayında bugünden çok daha iyi olacağız. 2019 Eylül ayında da ilçemiz için hayal bile edilemeyen tekli eğitime ve sınıf ortalamalarının 30 öğrenci olduğu sayıya ulaşacağız.”dedi.

Çerkezköy 18.09.2017, 17:23 18.09.2017, 18:15 Bakış Haber Merkezi
Çerkezköy 2019’da tekli eğitime geçecek
banner301

Çerkezköy Bakış - Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’nda düzenlenen programına Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Engin Candaş, Çerkezköy Merkez Komutanı Binbaşı Fuat Dönmez, İlçe Emniyet Müdürü Serdar Kurtoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Volkan Torun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Şube Müdürleri İrfan Danışmaz, Yusuf Hayri, Abdullah Nair, Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimi Ömer Kays Ünal, Eğitim Bir-Sen Çerkezköy Şube Başkanı Ahmet Üzgün, CHP İlçe Başkanı Engin Camcı, MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Halk Eğitim Müdürü Necmi Akman, İlçe Tarım Müdürü İsa Altay, okula adı verilen şehidimiz Dinçer Ersoy’un annesi Nilüfer Hatun Ersoy ile babası Mustafa Ersoy, hayırsever Müjgan-Serkan Karagöz çifti,  okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımız ve öğrenci andının okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu Müdürü Önder Ayaz yaptı. Ayaz konuşmasında “Okulumuz bu öğretim yılına bin 239 öğrenci, 50 personel, 6 yardımcı hizmetli ile başlamıştır. Şuan sorunsuz bir şekilde başladık. Ben tüm öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin yeni öğretim yılını kutluyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.
 

“EN ÖNEMLİ YATIRIM GENÇLERE YAPILAN YATIRIMDIR’’

Programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ise eğitimin insan yetiştirmek, insan yetiştirmenin ise medeniyet inşa ettiğini belirterek “Biliyoruz ki bir ülke için yapılacak en önemli yatırım insan kaynağına özellikle de çocuklara ve gençlere yapılan yatırımdır. Zahmetli, büyük sabır ve özveri isteyen bu yatırımı, hedefi daima yükselmek olan toplumlar, asla göz ardı etmezler. Çocuklarımıza kaliteli eğitim imkanları sağladığımız sürece dünya sahnesinde söz sahibi olacak ve değer göreceğiz.Öğrenimin sadece okulda bitmediğini ömür boyu sürdüğünü aklınızda tutarak eğitim ve öğrenimin her fırsatını değerlendirmelisiniz. Bu güzel günün ardından biz öğretmenler ve öğrencilerimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Temel eğitim meselesi demek: vatan, millet, bayrak meselesidir. Eğitim bir millet için bağımsızlık ve var olma meselesidir. Çanakkale’den dönen İngilizlere Türkleri yenemediniz mi diye İngiltere’de sorulduğunda verilen cevap çok manidardır: ‘’Evet savaşta yenildik ama ülkelerinin geleceğini kuracak nesillerini de, Çanakkale’de bıraktılar’’ demişlerdir. Biz o aziz şehitlerimizin hatıralarından ve küllerinden doğan devletimizi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in bize yol gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ancak eğitimle çıkabiliriz. Eğitim görmüş bir halkı bir yöne sevk etmek kolay, sürüklemek güçtür; idare etmek kolay, köleleştirmek imkansızdır. Onun için bu asil ve aziz millet tarih boyunca köleleştirilememiştir. Eğitim hepimizin ortak paydasıdır, yaptığımız iş ne olursa olsun neticede hepimiz bir veliyiz ve eğitimin paydaşıyız. Eğitim, sadece ders vermek de değildir. Bir bireyin iç yeteneklerini genişletme sanatıdır. Bu bilinç ve bu sevgi ile başladığımız eğitim öğretim yılının, başarıları da beraberinde getireceğine inancımız sonsuzdur.” dedi.
Gümüş konuşmasının devamında “Birey bir bahçeye dikilen fidansa, eğitim bu fidanın gelişmesine, dallanıp budaklanmasına, meyve verip berekete dönüşmesine imkân veren, su, toprak, güneş, iklimdir. Bahçıvan ise sizlersiniz. Sizler bir gül yetiştirmek için bin dikeni sularsınız. Öğrencilerimiz için onlara yeni ufuklar açacak ve yollarını aydınlatacak pek çok meşale yakacağınızı biliyorum. Sizlerin varlığı en büyük güç kaynağımızdır. Bu onurlu ve kutsal ve görevde hepinize başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.
 

ÇOCUK YETİŞTİRMEK DÜNYANIN EN ZOR SANATI

Çocuk yetiştirmenin dünyanın en zor sanatı olduğunu ifade eden Gümüş “Bu sanatın 1. basamağı onları anlamanızdır. Her çocuk özeldir, farklı ilgi, yetenek ve gelişim özelliklerine sahiptir. Eğitimin sağlam temeller üzerinde kurulmasında ve kişilerin ileri yaşlardaki başarılarında temel eğitimin önemi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çağımızda bilgi hem çok çeşitlendi, hem de ulaşılması çok kolay hale geldi. Hızla gelişen ve değişen bir dünyada yaşıyoruz. Gelecek eğitimle biçimlenecektir. Bizler onları kucaklarken, sizleri de yanımızda görmek istiyoruz. Öğrencilerimizin başarısında maddi ve manevi desteğiniz onları motive edecek ve başarılarını yükseltecektir. Eğitim öğretim yolculuğunda yanımızda olduğunuz ve yükümüzü paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.
 

35 BİN ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

Yaz tatilinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Gümüş “Öğrencilerimizin daha iyi şartlarda eğitim-öğretim görebilmesi için çalışmalar devam etti. Bugün ilçemizde bir lise, 2 ortaokul, 1 anaokulu 12 derslikli okul öncesi ek bina ilk defa eğitim öğretime başladı. Hayırsever Seval Ahmet Çetin Fen Lisemiz, Müjgan Serkan Karagöz Anaokulumuz öğrencileriyle buluştu. Sisteme ortaokullarda 53, okul öncesinde 22 derslik ilave oldu, önümüzdeki günlerde ortaokullarımıza 28 derslik ilavesi daha olacak. Toplam derslik sayımız 760’tan 888 oldu. 210 yeni sınıf donattık. Memur sokaktaki okulun donatılmasıyla bu sayı 238 olacak. Bugün itibariyle okul öncesinde 2 bin 213, ilkokullarımızda 10 bin 729, ortaokullarımızda 11 bin 97 ve liselerimizde 9 bin 428 öğrenci eğitim öğretime başlamıştır. 9. sınıflarda 801 öğrenci akademik liselere, bin 953 öğrenci Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine kayıt olmuştur. Ortaokullarımızda yüzde 76 olan ikili eğitim bugün itibariyle yüzde 54’e, Memur Sokaktaki okulun açılması ile yüzde 35 bandına inecektir. İlkokullarda yüzde 76 olan ikili eğitim bugün itibariyle yüzde 59’dur. Bugün dünden iyiyiz. Yarın daha iyi olacağız. İkili eğitim yapan okul sayısı ilkokullarda 8 iken 6 ya düşmüş, ortaokullarda 8’den 5 okulumuza düşmüştür. Önümüzdeki günlerde 75. Yıl Ortaokulunun tekli eğitime dönmesi ile 4 okulumuzda ikili eğitim kalacaktır. Ambardere’de 24 derslikli bir lise inşaatı başlamıştır. İnci Narin Yerlici İlkokulu bahçesine 21 derslikli Ortaokul, Kızılpınar Mahallesi sahaya 24 derslikli okulun ihalesi yapılmış olup, en yakın zamanda inşaatı başlayacaktır. Önümüzdeki hafta Kızılpınar Mahallesine 21 derslikli bir okulun daha ihalesi vardır. Bahçesinde bulunduğumuz okula da 21 derslikli ek bina başlayacaktır.”ifadelerini kulandı.
 

TEKLİ EĞİTİME GEÇİLECEK

Tekli eğitime geçiş müjdesini de veren Gümüş, konuşmasını şöyle sürdürdü: 2018 Eylül ayında bugünden çok daha iyi olacağız. 2019 Eylül ayında da ilçemiz için hayal bile edilemeyen tekli eğitime ve sınıf ortalamalarının 30 öğrenci olduğu sayıya ulaşacağız. Bu kutsal yolculukta bizden her daim desteğini esirgemeyen sayın valimiz Mehmet Ceylan ve Kaymakamımız Atilla Selami Abban’a, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan’a, Belediye Başkanımız Vahap Akay’a, hayırseverlerimize, ekip arkadaşlarım, öğrenci ve velilerim adına teşekkür ediyorum.Bu duygu ve düşüncelerle yeni öğretim yılının öğrencilerimize başarı, sevgi, mutluluk dolu günler getirmesini diliyorum.” dedi.
 

ÖĞRENCİ SAYIMIZ 35 BİNİ BULDU

Programda konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise “Bu yolda çok önemli vazife icra eden değerli eğitmen ve öğretmenlerimiz, kentimizde sayısı 35 bini bulan öğrencilerimizle eğitim öğretim hayatını sürdürecekler. Kentimizde uzun yıllardır özlemini çektiğimiz eğitim hamlesini fiziksel olarak gösteriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kapsamda Sayın Valimiz Mehmet Ceylan’a, Kaymakamımız Atilla Selami Abban’a, Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Gümüş’e teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.” dedi.
 

TEKLİ ÖĞRETİM İÇİN UMUT IŞIĞI DOĞDU

Akay konuşmasını “Çerkezköy uzun yıllardan beri beklediği eğitim hamlesini son 6 ayda ortaya koydu. İnşallah 2019 döneminde ortaya konan tekli öğretim hedefine hayal olan Çerkezköy için bir umut ışığı doğdu. Bu anlamda her gün artan nüfusuyla, daha da artan öğrenci sayısıyla bu şekilde fiziksel olarak Çerkezköy’ün temel eğitimdeki aksaklıkları giderilecek. Bunu umut ediyoruz. Bu duygularla, tüm öğrenci kardeşlerime biraz önce öğrenci andında okudukları gibi Atatürk’ün açtığı yolda gösterdiği hedefe durmadan yürüyen, yürümeye and içen öğrenci kardeşlerime başarılar diliyorum. Aynı anlamda onları geleceğe hazırlayan öğretmenlerimize ve eğitimcilerimize de tüm milli eğitim camiasına da kolaylıklar diliyorum, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” ifadeleriyle tamamladı.


 

EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

İlköğretim Haftası kutlama programında son konuşmayı Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban yaptı. Çerkezköy’de göreve başladığı günden bu yana eğitime büyük önem verdiklerini belirten Abban “Çerkezköy yoğun bir göç alıyor. Okullarımızın durumu fiziki olarak yeterli değildi. Bu sene devlet yatırım programında 9 okul, bir kapalı spor salonu ve 200 kişilik pansiyon aldı. Bu Tekirdağ il genelinin pastadan bir dilim değil yarısından fazlasıdır. Ayrıca bugüne kadar 7 hayırsever inşaatı başladı, bitti ya da devam ediyor. Ayrıca yarın bir protokolümüz daha var. Önümüzdeki aylarda bir protokol daha yapılacak. Yani 9 hayırsever ile 11 yatırım ile aşağı yukarı bu yıl içinde 20 tane milli eğitim yatırımı olacak. Bu azımsanacak bir yatırım değil, eğitime verilen önemi gösteriyor. Hayırseverlere Allah razı olsun diyorum, isimlerini yaşatıyorlar. Eğitime büyük katkı sağlıyorlar. Ben bu eğitim öğretim yılının güvenli, huzurlu, sağlıklı ve başarılı geçmesini diliyorum.” dedi.
Okulların güvenli ve huzurlu olmasıyla ilgili bir toplantı yapıldığını belirten Kaymakam Abban “Tüm tedbirlerimizi bölüştük, kararlarımızı aldık. Gerek emniyet müdürümüz gerek jandarma komutanımız milli eğitim müdürü ile koordineli olarak bu konuda çaba sarf ediliyor. Ayrıca tüm okullarımız kamera sistemi ile donatıldı.”dedi.
 

KOKU OLAYINA DEĞİNDİ

Geçtiğimiz Şubat ayında Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’nda ve Gazi Osman Paşa Mahallesi’nde yaşanan koku sorununa da değinen Kaymakam Abban “Bu okulumuzda geçen yıl yaşanan tatsız bir olay oldu. Failleri yakalandı. Gerek idari gerek adli yaptırımları neyse uygulanıyor. İnşallah bu yıl yaşanmaz diyorum.” dedi.
 

“HAYIRLI UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM”

Abban konuşmasını “Okul yöneticileri ve öğretmenlerimiz güvenli, huzurlu ve başarılı bir eğitim için sizlere büyük görev düşüyor. Bu konuda koordineli olarak çalışacağınızdan eminim. Ve en ufak bir aksaklıkta da bizlere durumu bildirmenizi istiyorum. Ayrıca çağımızın en büyük belası olan uyuşturucu ile mücadelede sadece polis ekipleri değil, okulumuzun rehber öğretmenleri, öğretmenleri, yöneticileri ve velilerimizin de bu konuda çaba sarf etmesini istiyorum. Çünkü bu konu mutlaka çözülmesi gereken bir konu. Yeni öğretim yılımızın hepimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diyerek tamamladı.
Konuşmaların ardından program 1.sınıf öğrencilerine çiçek verilmesi ile devam etti. Ardından okul öğrencilerinden Ecrin Birgül İlköğretim Haftası ile ilgili şiiri okudu. Okul öğrencilerinden Alinnur Akkurt’un konuşmasının ardından Kayra Yağız Koşum, Kemal Pektaş ve Ayşe Akalın şiirlerini okudu. Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibinin gösterisi ile program sona erdi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (4)
Yasemin 4 yıl önce
Ortalama nasıl 30 olacakmış merak ediyorum şu an kızımın gittiği şehit dincer ersoy ilkokulu 1.sınıf 43 kişi nefes zor alınıyor Allah yardım etsin ogretmenimize kalite beklenmesin bu egitimden
Teşekürler 4 yıl önce
Allah var son zamanlarda ilçemizde meb çok yatırım yapıyor.Ancak sayın müdürüm şu 5 dakika tenefüs ne olacak çocuklar tuvalete gidemiyor.
?? 4 yıl önce
Merak ettim meb nasıl bi yatırım yapmış çerkezköye? Yapılan okulların hepsini hayırseverler yapıyor yahu meb in yaptığı ne var bi say bakalım? Çalışmayan kurumları böyl methederseniz kendilerini birşey sanarlar sonra.
Vatandaş 4 yıl önce
Zaten nufus her gun gun gectikce arttiyor bu nasil olcak ek okullar olursa olur ama tekli egitim sistemi cerkezkoyde zayif kalir gecersiz not alir halktann
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Beşiktaş 13 20
10. Adana Demirspor 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Altay 14 17
13. Kayserispor 14 16
14. Gaziantep FK 13 15
15. Sivasspor 13 13
16. Giresunspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Adanaspor 13 18
10. Menemenspor 13 17
11. Gençlerbirliği 13 17
12. Boluspor 13 16
13. Samsunspor 12 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Man City 12 26
3. Liverpool 12 25
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 12 19
7. Tottenham 12 19
8. M. United 12 17
9. Brighton 12 17
10. Crystal Palace 12 16
11. Everton 12 15
12. Leicester City 12 15
13. Southampton 12 14
14. Brentford 12 13
15. Aston Villa 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 12 11
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 12 8
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 14 29
3. Sevilla 13 28
4. Atletico Madrid 13 26
5. Real Betis 14 24
6. Rayo Vallecano 14 23
7. Barcelona 13 20
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Osasuna 14 19
10. Valencia 14 18
11. Espanyol 14 17
12. Villarreal 13 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 14 15
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 14 9
20. Levante 14 7