banner265

banner579

banner578

“Deli Dumrul Vergisi’ni kaldırım”

Çerkezköy’ün siyasi simalarından Mustafa Ordu yazılı bir açıklama yaparak ücretli otopark uygulamasına tepki gösterdi.

Çerkezköy 25.06.2015, 17:53 25.06.2015, 17:56 Bakış Haber Merkezi
“Deli Dumrul Vergisi’ni kaldırım”
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’ün siyasi simalarından Mustafa Ordu yazılı bir açıklama yaparak ücretli otopark uygulamasına tepki gösterdi.

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Uygulamanın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan sonrasında hemen başlatıldığını belirten Ordu “Oysa bilindiği gibi otopark yönetmeliği: 4.Maddesi “f” bendinin son paragrafında, ‘otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının belediye tarafından karşılanması zorunludur.”,  9.maddede ise “bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerekçeleri ile bildirilir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorununu nasıl çözümleyeceğini binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekle ve otoparkları tesis etmekle yükümlüdür. Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınmaz.” demektedir.

“OTOPARK İÇİN TOPLANAN ÜCRET BAŞKA BİR AMAÇLA KULLANILAMAZ”

Ayrıca aynı yönetmeliğin 11.maddesi ise  “otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerin kendi kaynaklarından ayıracağı tahsilatla birlikte, tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanılır. Otopark hesabında toplanan meblağ otopark tesisi dışında başka bir amaçla kullanılmaz. Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerce hazırlanacak sarf belgesi, verile emri ve hak ediş raporuna göre belediyesinin yazılı talimatı üzerine ilgili bankaca hak sahibine ödenir. Otopark hesabında toplanan meblağın, amacında kullanılıp kullanılmadığı hususu İçişleri Bakanlığınca denetlenir.” şeklindedir.

“AYRI BİR ÜCRET ALAMAZ”


Şimdi; otopark yönetmeliği belediyenin sorumluluğunu bu kadar net tarif etmişken,ve yönetmelik Çerkezköy Belediyesi tarafından uygulanırken; belediyenin yaptıklarına bakalım: Belediye inşaat sahibine ruhsat verirken otopark parası adı altıda bir para tahsil etmektedir.Dolayısıyla imar kanunu ve otopark yönetmeliği gereği vatandaşlara araçları için otopark yeri tesis etme yükümlülüğü vardır.Üstelik yine yönetmelik gereği tesis ettiği otoparklardan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti de alamaz.

“DELİ DUMRUL VERGİSİ”


Çerkezköy Belediyesi imar kanunu ve otopark yönetmeliği gereği yükümlülüklerini yerine getirmezken, üstüne birde Tekirdağ büyükşehir belediyesinin cadde ve sokaklarda park eden araçlardan para toplamaya kalkması, “deli dumrul vergisi” tabiriyle bile açıklanamayacak bir durumdur. Kararı alan meclis üyelerini son kez uyarıyoruz. Cadde ve sokaklardan otopark parası toplamak vatandaşa yapılan haksızlığın ötesinde ciddi bir suçtur. Otopark alanı yaratıp vatandaşın hizmetine sunmak belediyeye kanun ve yönetmelikle verilen bir görevdir. Belediyenin asli görevini yapmayarak, vatandaşları zorlama ile ikna etmek suretiyle para toplanması ise açık bir irtikap suçudur. Bu suça denetim görevini yapmayan oy birliği ile yol kenarında park eden araçlardan para toplanmasını kabul eden tüm meclis üyelerinin iştiraki söz konusudur.” dedi.

 “KARARDAN VAZGEÇİLMELİ”

Meclis üyelerine seslenerek sözlerine sözlerini sürdüren Ordu “Gelin yol yakınken cadde ve sokaklara park eden araçlardan para toplama kararınızdan vazgeçin! Çünkü: Belediye inşaat sahiplerinden otopark parası toplamasına rağmen asli görevini yapmamıştır. Belediye otopark alanı yaratamadığı için cadde ve sokaklara park etmek zorunda kalan araç sahiplerinden para toplayarak vatandaşları ikinci kez kandırıp cezalandırmayın. Para toplama kararından vazgeçerek hem bir haksızlığı, hem de para toplarken yapılacak itirazlar sonucu oluşacak çok vahim olayları önlemiş olursunuz.

“YANLIŞ UYGULAMALARDAN KAYNAKLANDI”

Çerkezköy’de yaşanan otopark sorunu; yetersiz ve yeteneksiz belediye yöneticilerinin onaylı imar planına rant yaratıp dağıtmak amacıyla yaptıkları yanlış müdahalelerinden kaynaklanmaktadır. Bunun kötü örneklerini 1989-1994 yıllarında CHP’li belediye başkanı,1994-1999 yılları arasında Anavatan’lı belediye başkanı, 2004-2014 yılları AKP’li belediye başkanını görev yaptığı dönemlerde aldıkları kararlarla göstermişlerdir. Aynı dönemde görev yapan Çerkezköy belediye meclisi üyelerinin çoğunluğu belediye başkanlarına destek vermişlerdir. Bunların, belediye yönetime gelir gelmez ilk meclis toplantısında Çerkezköy geneline hiçbir tedbir almadan verdiği kat artırımı kararları Çerkezköy de otopark sorununu yaratan temel unsurdur.” ifadelerine yer verdi.

“ŞEHİR YAŞANMAZ HALE GETİRİLİYOR”

Kendini bulunmaz hint kumaşı zanneden aralarında diplomalıların da bulunduğu rantçı cahiller tayfası hiçbir önlem almadan Çerkezköy geneline kat artım kararı aldılar. Şimdi bu kararın getirdiği sorunu sözde çözmek için Tekirdağ büyükşehir belediye meclisi üyeleri gözlerini namuslu vatandaşların ceplerine dikti. Bunu da sorumlu belediyecilik anlayışı diye vatandaşa yutturmaya çalışıyorlar. Tüm seçmen vatandaşlar artık oynanan rant oyununu görmeli, sebep sonuç ilişkisini iyi sorgulamalıdır. Oy almak için kurulan rant tuzaklarından belli bir kesim faydalanıp, zenginleşiyor, ama o rantın getirdiği sorunlar şehrin geleceğini karartıyor. Şehri yaşanmaz hale getiriyor. Otopark konusunda geldiğimiz nokta da burasıdır ve bu nokta ranta yönelik belediye meclisinde alınan kararların yarattığı sorunların başlangıcıdır. Benzetmek gerekirse rantçıların Çerkezköy ün sırtına yüklediği otopark sorunu buzdağının su üstündeki kısmıdır. Başta altyapı olmak üzere asıl büyük sorunlar zaman içinde karşımıza çıkacaktır.

“VATANDAŞI KANDIRIYORLAR”

Rantçıların amacı hiçbir zaman için planlı, çağdaş bir şehirleşme ve bu şehrin geleceğini düşünmek olmamıştır. Onların tek derdi vatandaşları kandırarak geldikleri makamların sağladığı imkanlarla rant yaratıp bu rantla bir an önce zenginleşmektir. Helal kazanç, alın teri, kul hakkı gibi tanımlar bunlar için bir anlam ifade etmez, edemez. Asıl amaçları; vatandaşları çeşitli yöntemlerle uyutup, oyalayarak iktidarlarının ömrünü uzatmaktır.” ifadelerine yer verdi.

“DUYARLI OLALIM”

Açıklamasının son bölümünde CHP’li seçmenlere seslenen Ordu şunları söyledi: “İçlerinde hakikatten seçtiği insanlardan yalnızca hizmet bekleyen, rantçı olmayan seçmenler olduğunu da biliyoruz. Sözümüz onlaradır. Artık futbol takımı taraftarı gibi davranmaktan vazgeçmek lazım. Hizmet yapmak için seçtiğiniz insanların yaptıklarına bakın, rantçılara nasıl hizmet ettiklerini görün. Aldıkları karaların olumsuz etkilerini düzeltmenin bedelini yine sizler veya çocuklarınız ödeyecek bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkartmayın. Belediye yönetiminin rantçı kararlarının bedelini ne bir parti genel merkezi nede bir parti genel başkanı öder. Rantçıların olumsuzluklarının bedelini yalnız ve yalnız namuslu vatandaşlarımız ödeyecektir. Ödenecek bedelin artmaması için başta CHP ye oy vermiş vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın belediyenin rantçı kararlarına karşı duyarlı ve uyanık olmaya çağırıyoruz.

“İŞ YİNE BİZE DÜŞTÜ”


Biz topluma karşı taşıdığımız sorumluluk gereği geçen dönem AKP’li Çerkezköy belediye meclisinin aldığı yollardan otopark parası toplanması kararını idare mahkemesine götürerek iptal ettirmiştik, görünen o ki iş yine bize düşüyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediye meclisi kararından dönmezse onların kararını da yargıya taşıyarak iptal ettirmek için mücadeleye devam edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun, bu güne kadar olduğu gibi bugün de Çerkezköy ve milletimiz için o bedelini ödemeye hazırız.”
Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (4)
havar 5 yıl önce
çerkezköy'de iyiki mustafa ordu var..
çerkezli 5 yıl önce
bir mustafa ordu ne yapsın ki,hepimiz muftafa ordu olmalıyız,yolsuzluklar anca o zaman biter
vatandas 5 yıl önce
Helal olsun Mustafa ordu chp geldikleri gibi gidecekler bunların belediyecilik anlayışı nezaman vatandaşın çıkarına oldu şimdi olsun bunlar ancak vatandaşı soyma bilirler
Esnaf 5 yıl önce
çerkezköyün bütün altyapısı, bütün su kanalizasyon telefon şebekeleri chp tarafından yapıldı akıllı! sen 10 sene boyunca akp neler yapmış onu anlat gülelim! chp ye laf atmadan evvel chp nin yarısı kadar çalışış olun bari.chp de olmasaydıo şimdi sen,in evindeki tuvaletin kanalizasyonuı sokağa akardı! evine gelen su hatları niye çamurlu biliyormusun? 20 sene önce chp nasıl yaptıysa hala öyle 20 senelik boru yani! bu gün çerkezköyde olan parkların hepsi yine chp döneminden kalma ama tek fatrk o zamanlar belediye işletgirdi şimdi verilmiş birilerine kahve hane olmuş!
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 05:23
Güneş 06:49
Öğle 13:08
İkindi 16:35
Akşam 19:18
Yatsı 20:38
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 2 6
2. Göztepe 2 4
3. Beşiktaş 2 4
4. Antalyaspor 2 4
5. Karagümrük 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Hatayspor 1 3
8. Erzurumspor 1 3
9. Fenerbahçe 1 3
10. Kayserispor 2 3
11. Konyaspor 1 1
12. Trabzonspor 2 1
13. Gençlerbirliği 2 1
14. Malatyaspor 2 1
15. Denizlispor 2 1
16. Çaykur Rizespor 1 0
17. Ankaragücü 1 0
18. Kasımpaşa 1 0
19. Gaziantep FK 1 0
20. Sivasspor 1 0
21. Başakşehir 1 0
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 2 4
2. Adanaspor 2 4
3. Adana Demirspor 1 3
4. Balıkesirspor 2 3
5. Ümraniye 1 3
6. Ankara Keçiörengücü 1 3
7. Ankaraspor 1 3
8. Bursaspor 2 3
9. Altınordu 2 3
10. Bandırmaspor 2 3
11. Akhisar Bld.Spor 2 1
12. Altay 1 1
13. Samsunspor 1 1
14. Eskişehirspor 2 1
15. Boluspor 1 0
16. İstanbulspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Menemen Belediyespor 1 0
Takımlar O P
1. Everton 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Crystal Palace 2 6
4. Leicester City 1 3
5. Chelsea 1 3
6. Newcastle 1 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Liverpool 1 3
9. Leeds United 2 3
10. Aston Villa 0 0
11. Burnley 0 0
12. Man City 0 0
13. Southampton 1 0
14. Tottenham 1 0
15. Brighton 1 0
16. M. United 1 0
17. Sheffield United 1 0
18. West Ham 2 0
19. Fulham 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Villarreal 2 4
2. Celta de Vigo 2 4
3. Granada 1 3
4. Valencia 2 3
5. Osasuna 2 3
6. Getafe 1 3
7. Real Betis 1 3
8. Huesca 1 1
9. Real Sociedad 1 1
10. Real Valladolid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Atletico Madrid 0 0
13. Barcelona 0 0
14. Elche 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Sevilla 0 0
17. Deportivo Alaves 1 0
18. Levante 1 0
19. Athletic Bilbao 1 0
20. Cádiz 1 0
21°
parçalı bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577