Gaz borusu tam olması gereken yerde ve ikazlıydı

Çerkezköy Belediyesi’ne ait bir iş makinesinin, yer altındaki doğalgaz borusunu yarması ile ilgili Belediye yetkililerinin yaptığı ‘Boru özel nedenlerle yüzeye yakındı’ açıklamasına, GAZDAŞ’tan yalanlama geldi. GAZDAŞ Çerkezköy İşletme Müdürü Tanju Koçak, “Söz konusu bölgedeki doğal gaz borusu, yönetmeliklerle belirlenen standartlarda konumlandırılmış olup, dolgu içinde yer almakta ve üzerinde ikaz bandı bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu kazı öncesinde de, doğalgaz boru hattı güzergahı, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerine gösterilmiş olup, standart bilgiler kendilerine aktarılmıştır.” açıklamasını yaptı.

Gaz borusu tam olması gereken yerde ve ikazlıydı
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Öztrak Caddesi üzerinde kazı yapan Belediye ekiplerinin, bir kepçe darbesi ile doğalgaz borusunu patlatması uzun süreli bir paniğin yaşanmasına neden olmuştu. Patlamaya ilişkin bilgi veren Çerkezköy Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü yetkilileri ise “Doğal gaz borusu dolgu içinde, yer altında olması gerekirken, bu kısımda özel bir sebepten dolayı yüzeye yakın yerden geçiyordu” şeklinde açıklama yaparak, topu GAZDAŞ Çerkezköy İşletme Müdürlüğü’ne atmıştı.
GAZDAŞ’TAN O AÇIKLAMAYA YALANLAMA
GAZDAŞ Çerkezköy İşletme Müdürü Tanju Koçak, haberde yer alan iddialar üzerine dün bir açıklama yaptı. Açıklamada, borunun olması gereken standartlarda konumlandırıldığına vurgu yapan Koçak “Haberlerde yer alan “doğal gaz borusunun dolgu içinde, yer altında olması gerektiği ama bu kısımda özel bir sebepten dolayı yüzeye yakın yerden doğal gaz borusunun geçtiği” gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu bölgedeki doğal gaz borusu, yönetmeliklerle belirlenen standartlarda konumlandırılmış olup dolgu içinde yer almakta ve üzerinde ikaz bandı bulunmaktadır. Ayrıca, GAZDAŞ’ın, diğer kurumların yürüttüğü altyapı çalışmalarında uyguladığı güvenlik standartları gereği, söz konusu kazı öncesinde de,  doğal gaz boru hattı güzergahı, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerine gösterilmiş olup, standart bilgiler kendilerine aktarılmıştır.  Doğal gaz borusunun geçtiği bölümde doğal gaz dolgu kumu ve üzerinde ikaz bandı bulunmakta olup, ikaz bandı görüldüğü anda makinalı kazı sona erdirilip, el kazısına geçilmesi gerektiği kendilerine bildirilmiştir.” Bilgisini verdi.
6 DAKİKADA MÜDAHALE YAPTIK
banner287
Olayı ihbar aldıktan hemen sonra, ekipleri bölgeye sevkedip gerekli önlemleri aldıklarını dile getiren Tanju Koçak, “GAZDAŞ, doğal gaz hatlarına üçüncü şahısların ya da diğer kurumların yürüttüğü altyapı çalışmaları sırasında verilen zararlar ve bina içi gaz kaçaklarında; doğal gaz ile ilgili diğer ihbarlarda olduğu gibi ‘Acil Müdahale’ ekipleriyle müdahale etmektedir. Uzman ekiplerimiz tarafından yürütülen tüm faaliyetlerimizde uluslararası standartların üzerinde sonuç almaktayız.  İstenmeyen bir durumla karşılaşıldığında, 187 Acil Çağrı Merkezi arandığı zaman 24 saat hizmet veren acil müdahale ekiplerimiz en geç 15 dakika içinde ihbar yapılan bölgeye ulaşarak gerekli önlemleri almaktadır.  26 Kasım’da Öztrak Caddesi Köşem mevkiinde Çerkezköy Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerinin çalışması sırasında doğal gaz hattının hasar gördüğü bu olayda da, gaz çıkışı olduğu ihbarı yapılmıştır. GAZDAŞ Acil Müdahale Ekibi, sistemlerde kayıtlı olduğu üzere, 6 dakika içerisinde olay yerine ulaşmıştır. Çerkezköy Emniyet Müdürlüğü ve GAZDAŞ ekiplerinin hızlı müdahalesi sonucu çevre emniyete alınmış olup, söz konusu kazaya, herhangi bir can ve mal kaybı olmadan müdahale edilmiş, hatta oluşan hasar giderilmiştir. Ekiplerimizin yoğun çalışmaları sonucu kısa süre içinde doğal gaz hattı tekrar devreye alınmış ve gaz arzı sağlanmıştır.” Diye konuştu.
‘FACİA’ KELİMESİ ABARTILI OLMUŞ
Sözkonusu patlamanın ‘Facianın eşiğinden dönüldü’ ifadeleriyle haber yapılmasını da abartılı bulduğunu belirten Koçak, açıklamasını şu ifadelerle noktaladı: “Solunduğunda zehirleyici olmayan doğal gazın bu tip kazalarda atmosfere salınması tehlike oluşturmamasıdır. Derhal alınan güvenlik önlemleriyle hasarlı alana yaklaşılması engellendiği gibi doğal gaz birikmesi de söz konusu olmadığından; haberlerde yer alan ve yaşanan kazanın bir faciaya yol açabileceği ifadesi mevcut durumu yansıtmayan abartılı bir yaklaşımdır.”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 10:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 6 yıl Önce

belediyeyi yalanlamanız güzel, zaten vatandaşın belediyeden çıkan açıklamaya zerre kadar güveni yok! ama facia lafına çok takmışsınız. gaz bu gaz, yoldan ağzında sigarayla geçen vatandaş içinde tehlike teşkil etmediğini söyleyebilirmisiniz? yada çalışma yapan dozerin kepçesi bir metale çarpsa kıvılcım çıksa ne olurdu? yok atmosfere salınırmış,yok birikim olmazmış! sanki herkes önceden haberdardı da önlem alarak o bölgeden geçiyordu! olayın olduğu yerin hemen dibinde kahvehane var vatandaşın biri elinde sigarayla ordan geçiyor olsaydı o gaz fışkırırken o zaman facia lafına cevabınızı görürdük.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306