Hekimlik hastalar üzerinden rekabet edilecek bir meslek değildir

Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Mustafa Ordu yazılı bir açıklama yaparak sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Ordu, sağlıkta değişim programını eleştirerek “ Hekimlik hastalar üzerinden rekabet edilecek bir meslek değildir, hekimlik emeğini değersizleştirerek hastalar üzerinden puan toplamaya dayalı performansa göre ücretlendirme sisteminden bir an önce vazgeçilmelidir’’ dedi.

Hekimlik hastalar üzerinden rekabet edilecek bir meslek değildir
ÇerkezköyBakış -14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Mustafa Ordu yazılı bir açıklama yaptı.
SORUNLAR VE ÖZLEMLER
Tıp Bayramı’nın ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul'un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandığını söyleyen Mustafa Ordu “Daha sonraki yıllarda da 14 Mart kutlamaları, içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, "Sağlık Haftası" olarak kutlanılmaktadır. 14 Mart Tıp Bayramı törenleri tıp öğrencileri, hekimler ve sağlık yetkililerinin buluşması, ortak sorun ve  özlemlerin dile getirilmesi için de önemli bir platformdur.’’ Dedi.
“KUTSAL BİR MESLEK’’
banner287
Hekimlik mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Ordu “Sağlık gibi çok önemli bir konuda bilimsel gerçekler ve modern tıp mı yoksa piyasa ekonomisi ve siyaset mi ön planda yer alıyor? sorgulamak gerek. Ancak görülüyor ki modern tıp yerini çoktan tüccarlığa bırakmış durumda. Halbuki sağlık alanı hayati özelliktedir, toplumun hem bugününü hem geleceğini doğrudan ilgilendiren birincil niteliktedir. Tabi bu kadar kutsal bir görevi yerine getiren hekimlerimizin acil çözüm bekleyen sorunları var. Nöbet üstüne nöbet tutan, 24 saat hizmet veren, başka hiçbir meslek dalında uygulanmayan altı yıllık lisans eğitimini tamamlamasına rağmen mecburi hizmetini yapmadan tıp doktoru diplomasını almaya hak kazanamayan ve diploması olmadığı için doktorluk yapamayan ya da uzmanlık için altı yıl üzerine üç yıl daha eğitim alarak uzman olan ancak yine mecburi hizmetini yapmadan uzmanlık diplomasını almaya hak kazanamayan hekimlerimiz eğitim mi, araştırma mı, topluma hizmet mi kaosu içinde sürükleniyor.’’ İfadelerini kullandı.
Ordu, sağlıkta dönüşüm programını eleştirerek şunları söyledi: “Uygulanan sağlıkta dönüşüm programı sonrasında akademik kadroların tamamı boşalmış ve özel sektöre kaymış durumdadır.
Doktorlarımız devletin bir işçisi pozisyonuna sokularak haklarının sınırlandırılmasını değil bugünkü koşullardan daha iyi şartlarda çalışmayı hak etmektedir. Hekimlik hastalar üzerinden rekabet edilecek bir meslek değildir, hekimlik emeğini değersizleştirerek hastalar üzerinden puan toplamaya dayalı performansa göre ücretlendirme sisteminden bir an önce vazgeçilmelidir. Hekimlerin morali bozuk, motivasyonu bozuk, ticarileşen ortamda hasta-hekim ilişkileri gittikçe bozuluyor ve hekime şiddet hızla artarak yayılıyor. Hekimlerimizin çalışmalarını saygıyla karşılamak, bu hizmeti yirmi dört saat esasına göre yürüten hekimlerimize her konuda destek olmak ve haklarını korumak hepimizin görevidir. Tüm hekim ve sağlık personelinin 14 Mart Tıp Bayramını, yenilikler getirmesi ve bayram gibi kutlayabilecekleri koşulların oluşması temennisiyle ve desteğiyle en içten dileklerimizle kutluyoruz.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306