İlçe Güvenlik Danışma Kurulu toplandı

Çerkezköy’de genel güvenliğe ilişkin yürütülecek hizmetlere toplumun katılımını, desteğini sağlamak ve güvenliğe ilişkin sorunları yerel düzeyde tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen İlçe Güvenlik Danışma Kurulu toplantısı dün İlçe kaymakamı Ayhan Bayhan başkanlığında gerçekleştirildi.

İlçe Güvenlik Danışma Kurulu toplandı
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy İlçe Güvenlik Danışma Kurulu toplantısı dün saat 10.00’da Çerkezköy Polisevi’nde gerçekleştirildi
TOPLANTI DÜZENLENDİ
Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıya Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocabıçak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Zenginal, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Olcay Palak, İlçe Emniyet Müdürlüğü birim amirleri, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ ile mahalle muhtarları katıldı. Toplantıya Kaymakam Bayhan başkanlık etti.  
“18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE SİGARA SATILMASI ENGELENECEK’’
Toplantıda 18 yaşından küçüklere sigara ve alkollü içecek satılmaması için kurumlar arasında işbirliği yapılmasına, bunun yanında okul giriş ve çıkışlarında önlemlerin artırılarak devam etmesine karar verildi. Ayrıca İlçe Emniyet müdürlüğüne bağlı ekipler ve ilçe toplum sağlığı merkezi personeli ile birlikte Kapaklı ve Çerkezköy’de 4207 sayılı kanun uyarınca Tütün mamullerinin zararlarının önlenmesi konusunda bu yıl içerisinde 9 işletmeye 792 TL ceza kesildiği aktarıldı.
“EĞİTİM GÜVENLİĞİNDE KARARLIYIZ’’
Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘Eğitim Güvenliğinde Kararlıyız’ projesi kapsamında yapılan çalışmalar da toplantıda konuşuldu. Proje kapsamında okul giriş ve çıkış saatlerinde motorize ekipler ile okul irtibat görevlilerinin görevlendirilmesi kararlaştırıldı. Bunun yanında Trafik Tescil ve Büro Amirliği ekiplerinin de 183 okul servisini denetlediği ve toplam 14 servise 1078 TL cezai işlem uygulandığı bilgisi verildi.
ÇOCUKLARIN KARIŞTIĞI 197 OLAY VAR
Toplantıda 2013 ve 2012 yılında toplam 197 olayda çocuk büro amirliği tarafından adli işlem yapıldığı bilgisi verildiği bilgisi verildi. Bunun yanında malvarlığına karşı işlenen suçlar ile ilgili statiksel veriler de verilirken,  2012 ve 2013 yılında gerçekleşen olaylar sıralandı.
MUHTARLAR HIRSIZLIĞA KARŞI BİLGİLENDİRİLDİ
İlçe Emniyet Müdürlüğü ile mahalle muhtarları arasında yapılan tanışma, değerlendirme ve bilgilendirme toplantısında ise muhtarların kurban bayramı süresince hayvan hırsızlığına karşı bilgilendirildiği, kalpazanlık olaylarına karşı da hayvan satıcılarının gerekli şekilde uyarıldığı bilgisi verildi.
KÜLTÜREL ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR
İlçe emniyet müdürlüğü olarak toplum destekli polislik bazında bilhassa kadına ve çocuklara karşı işlenmiş olan suçlar ve mala karşı işlenen suçlara ait istatistiksel veriler incelendiğinde yıllara göre bir artış görüldüğü kaydedildi. Yapılan değerlendirmede artışta kültürel çatışmaların ön planda olduğu ifade edildi.
banner287
2012 YILINDA KADINA KARŞI 162 ŞİDDET OLAYI YAŞANDI
Toplantıda kişilere karşı işlenen suç rakamları da açıklanırken, 2012 yılında aile içinde 162 kadına şiddet vakası yaşanırken 2012’nin geride kalan aylarında kadına karşın 51 şiddet olayının meydana geldiği kaydedildi. 2012 yılında aile içinde diğer bireylere uygulanan şiddet vakası 30 olurken bu yıl henüz böyle bir olay yaşanmadı.  Çocuğun cinsel yönden istismarı vakasında ise geçtiğimiz yıl 26 olay yaşanırken bu yıl vaka sayısı 11, cinsel saldırı olayında geçtiğimiz yılki rakam 6 olurken bu yıl herhangi bir olay yaşanmadı. Cinsel taciz suçunda ise bu yıl 46 olay yaşanırken geçtiğimiz yıl 6 olay yaşandı. Aile içi cinsel saldırıda ise 2012 yılında sayı 2 olurken bu yıl henüz bir vaka yaşanmadı.
KÜLTÜREL ÇATIŞMALARA KARŞI GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ
İlçede sosyokültürel farklılıkların çatışmaya sebebiyet vermesini engellemek,  farklı kültürel yapılara sahip vatandaşların da bir arada ve birlik içerisinde huzurlu bir şekilde yaşamaları için kamu kurum ve kuruluşları olarak Aile ve Sosyal politikalar bakanlığının ‘Gönül Elçileri Projesi’ ni örnek alıp en kısa zamanda hayata geçirmek için çalışma yapılması üzerinde duruldu.
“AİLELER İSŞİZLİKTEN PARÇALANIYOR’’
İlçede bulunan organize sanayi bölgesinde iş bulma amacı ile çeşitli bölgelerden oldukça fazla göç alındığı bilgisi verilirken “İş bulamayan vatandaşların sıkıntı ve bunalıma maruz kaldığı bir kısmının ise her ne kadar olursa olsun bir işe başladıklarını ancak kalifiye eleman olmadıkları için ekonomik sıkıntılar yaşadıkları görülmektedir. Bunun neticesinde ise aileler geçimsizlik sebebiyle parçalanmış, parçalanan ailelerin ise parçalanmalarından dolayı mağdur olan çocukları ise ilgiden yoksun kalmaları neticesinde mala karşı işlenen suçlara olan yansımaları görülmektedir.” Denildi.
VATANDAŞ VE ENGELLİLER BİLGİLENDİRİLDİ
Toplum destekli polislik yönünde geçtiğimiz yıldan bu yana yapılan huzur toplantılarında mala karşı işlenen suçların önlenmesinde vatandaşların bilgilendirilmesinin yapıldığı açıklandı.  Engelli vatandaşlar ile ilgili olarak ta engelliler haftası kutlanarak karşılıklı görüşmeler yapıldığı ve yaşadıkları sorunlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunulduğu bunun yanında zihinsel engelli vatandaşlarla ilgili olarak ise 12 kurum, 53 aile irtibata geçilmiş ve gönüllülük esasına göre 4 zihinsel engelliden parmak izi alındığı belirtildi. Ayrıca Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi ile Kapaklı Gazi İlkokulu öğrencilerine yönelik polislik mesleği ve polisin görevlerini tanıtıcı, öğretici ve sevdirici etkinlikler düzenlenerek bilgilenmelerinin sağlandığı açıklandı.
İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE GÜVEN ARTIŞI VAR
Son olarak ilçe emniyet müdürlüğü hizmetlerinde kullanılan 155 polis imdat telefonuna 2012 yılı içerisinde 7 bin 113, 2013 yılı içerisinde ise 1718 ihbarda bulunulduğu belirtildi.  Yaz aylarında bu ihbar sayısında artış beklendiği vurgulanırken bu rakamların ilçe emniyet müdürlüğüne olan güven artışının en büyük işareti olduğuna dikkat çekildi.
Haber: Savaş Akyıldırım


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306