Kimseye katılmayın demedim Benim de ‘mazeretim’ vardı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Meclis Başkanı Gürkan Kesim, Ocak ayı meclis toplantısına kasıtlı olarak katılmadığı yönünde kendisine eleştiride bulunan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever’e cevap verdi. ÇTSO meclisinin toplanabilmesi için toplantı yeter sayısının 17 olduğunu söyleyen Gürkan Kesim “Toplantı yeter sayısının 17 olduğunu Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter’in çok iyi bilmesi gerekir. Kendileri toplantı yeter sayısının 17 olmasını bilmelerine rağmen 14 kişi ile toplantı yapmaya çalışıyorlar.’’ Dedi. Meclis toplantılarına katılıp katılmamanın meclis üyelerinin hür iradelerine bağlı olduğunu ifade eden Kesim “Ben hiçbir meclis üyesine toplantıya katılmamaları yönünde her hangi bir talimat vermedim, böyle bir yetkim de yok. Buna rağmen Dursun Ali Tever, beni ve arkadaşlarımı suçluyor.’’ Şeklinde konuştu.

Kimseye katılmayın demedim Benim de ‘mazeretim’ vardı
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Gürkan Kesim, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için iptal edilen ÇTSO Ocak ayı meclis toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada kendisini eleştiren ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever’e cevap verdi.
KESİM BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
ÇTSO Meclis Başkanı Gürkan Kesim, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Adayı Süleyman Kozuva’nın Kardeşler Yapı Sanayi’ndeki çalışma ofisinde dün saat 16.00’da basın toplantısı düzenledi. Gürkan Kesim, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ocak ayı olağan meclis toplantısına işlerinin yoğunluğu nedeniyle katılamadığını söyleyerek, toplantıya başkanlık yapması için Meclis Başkan Yardımcısı Seyfettin Belek’e vekalet verdiğini belirtti.
‘BELEK’E VEKALET VERDİM’’
ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever’in de zaman zaman kendi yerine başkanlık görevinde bulunması için yönetim kurulu üyelerine vekalet verdiğini söyleyen Gürkan Kesim “Ben de iş yoğunluğumdan dolayı Seyfettin Belek’e 1 haftalık süreyle vekalet verdim. Ancak, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever, beni ve toplantıya katılmayan meclis üyelerini toplantıya kasıtlı olarak katılmadığımızı, bunu da kasıtlı bir hareket olarak değerlendiriyor. Ancak bakıldığında bazı meclis üyelerinin dışında meclis toplantısına katılmayan Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de olduğu görülecektir.’’ İfadelerini kullandı.
“TEVER’İN İFADELERİNE BİR ANLAM VEREMİYORUM’’
Tever’in, şahsına yönelik ifadelerine anlam veremediğini söyleyen Gürkan Kesim, “Meclis toplantılarına katılıp katılmamak, meclis üyelerinin hür iradelerine bağlıdır. Ben hiçbir meclis üyesine toplantıya katılmamaları yönünde her hangi bir talimat vermedim, böyle bir yetkim de yok. Buna rağmen Dursun Ali Tever, beni ve arkadaşlarımı suçluyor.’’ Dedi.“BAKANLIKTAN GELEN CEVAP NEDEN AÇIKLANMADI’’
Kesim, şahsının meclis başkanı olarak seçildiği meclis başkanlığı seçimlerinin ardından Dursun Ali Tever’in yaptığı açıklamada ‘Gürkan Kesim meclis başkanı olamaz’ şeklinde ifadeler kullandığını söyleyen Kesim şöyle devam etti: “ Bu açıklamanın hemen ardından Oda’ya giderek konu hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yazı göndermeleri talebinde bulundum, konuyu Bakanlığa bildirdik. Bakanlık da konu ile ilgili Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’na ‘Başkan olmamda herhangi bir sıkıntı olmadığına’ dair bir cevap gönderdi. Ancak bu cevap açıklanmadı, neden açıklanmadığını merak ediyorum.’’
“TOPLANTI YETER SAYISI 17’DİR’’
banner287
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası meclisinin toplanabilmesi için toplantı yeter sayısının 17 olduğunu söyleyen Gürkan Kesim “Toplantı yeter sayısının 17 olduğunu Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreterin çok iyi bilmesi gerekir. Kendileri toplantı yeter sayısının 17 olmasını bilmelerine rağmen 14 kişi ile toplantı yapmaya çalışıyorlar. Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreterin toplantı yeter sayısından haberdar olmamalarını şaşkınlıkla karşılıyorum” dedi.
“2013 BÜTÇESİ KABUL OLMAYAN TEK YÖNETİM”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kayıtlı toplam 365 Oda’nın bulunduğunu belirten Gürkan Kesim, 365 Oda içerisinde 2013 yılı bütçesi kabul olmayan tek Oda’nın Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, dolayısıyla Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olduğunu ifade etti.“TEVER İSTİFA ETMELİDİR’’
Dursun Ali Tever’in, 2013 yılı bütçesinin kabul olmamasının nedenlerini meclis üyelerinde değil kendisinde araması gerektiğini belirten Kesim; “Kendi belirlediği Hesap İnceleme Komisyonu bile 2013 Bütçesine ‘red’ veriyorsa, Dursun Ali Tever, Demokrasinin gerektirdiğini yaparak, istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.
“PRİM YAPMA PEŞİNDE DEĞİLİZ”
ÇTSO’daki grupların değişmesinin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na dilekçe verdiklerini belirten Kesim; “Türkiye’de bu şikayeti yapan ilk Oda ÇTSO’dur. Biz o gün, Nace Kodları henüz ekrana düşmeden Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e, gruplarda yapılan değişikliklerin doğru olmadığını, delillerimizle beraber sunduk. Bakan Yardımcısı Fatih Metin de bize, ‘Eğer iddialarınız doğruysa, bu seçim ertelenir’ dedi. Neticesinde seçim ertelendi. Bizim amacımız kesinlikle bu durumdan prim yapmak değildir. Amacımız, 2 bin 500 aktif üyesi bulunan ÇTSO’nun grup sayısı ve meclis üyesi sayısı azaltılarak, Oda’nın küçülmemesi ve üyelerin mağdur olmamasıdır” dedi. Kesim ayrıca 2 bin 750 üyesi bulunan Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı örnek göstererek; “Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2 bin 750 üyesi var. Bunun karşılığında 13 grup ve 39 Meclis üyesi var. Buna karşılık gruplarda yapılan değişiklikler sonucunda, 2 bin 500 üyesi bulunan ÇTSO’nun grup sayısı 9’a, Meclis Üyesi sayısı ise 24’e indirilmek isteniyor” şeklinde konuştu.
“LİDERİMİZ SÜLEYMAN KOZUVA’DIR”
Konuşmasının sonunda seçimlere “Sarı Liste” ile birlikte gireceklerini açıklayan Kesim; “Bizim liderimiz Süleyman Kozuva’dır. Seçimi kazandıktan sonra bize görev verip vermemesi bizim için önemli değil. Biz canla başla çalışarak, ‘Sarı Liste’nin kazanması için elimizden geleni yapacağız ve inşallah Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nı hak ettiği konuma taşıyacağız.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306