Müzeye ziyaretçi gitmiyor

Çerkezköy Belediyesi’nin katkılarıyla geçtiğimiz günlerde açılan Çanakkale 1915 gezici müzesine ziyaret sayısının beklenenden az olması hayal kırıklığı oluşturdu.

Müzeye ziyaretçi gitmiyor
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Spor Salonu’nda geçtiğimiz günlerde açılan Çanakkale gezici müzesi Çerkezköy halkından ve özellikle öğrencilerden gereken ilgiyi göremiyor.
ZİYARETÇİ SAYISI ÇOK AZ
Öğrenciler için hazırlanan çeşitli programların boş geçmesinden yakınan müze yetkilileri,”Türkiye’nin her noktasında 10 milyon öğrenciye ulaşılan müze Çerkezköy’de 500 öğrenciye ancak ulaşabildi.” Dedi.
ZİYARETÇİ BEKLENİYOR
Çerkezköy Belediyesi'nin organizasyonu ile Çerkezköy Spor Salonu'nda açılan 'Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Gezici Müzesi' ziyaretçi bekliyor.  4 bin parça tarihi savaş malzemesinin yanı sıra 25 anlatım panosu, temsili şehitlik ve daha birçok görselin bulunduğu müze açıldığı pazartesi gününden beri 700-800 kişi tarafından ziyaret edildi. Bunların çoğunluğunu da öğrenciler oluşturuyor.
banner287
BELEDİYE PROGRAM YAPTI
Çanakkale Müzesi Genel Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, okullardan gelen öğrenci sayısının azlığı karşısında şaşkınlık yaşadıklarını kaydetti. Yürükaslan, "Her yerde 10 binlerce öğrencinin ziyaret ettiği bu müzeye 4-5 gün olmasına rağmen Çerkezköy'de ancak 500 öğrenci ziyaret etti. Belediye program yapmış. Saat saat gün gün öğrencilerin müzeyi ziyareti var. Sabah saat 9.00'dan akşam 17.00'a kadar bu program dolu. Bizim öğrenciler için anlatım programlarımız var. Bu anlatımlarda, öğrencilere müze ve müzede bulunan tarihi malzemeler hakkında bilgiler veriyoruz. Ancak bunu gerçekleştiremedik. En yoğun öğrenci 50-60 kişi oldu. Oysa programda 150 kişilik gruplar var. Endüstri Meslek Lisesi'nin bin 900 öğrencisi varmış. 150 kişi geldi. Müzeyi öğrencilerle birlikte bugüne kadar 700-800 kişi ancak ziyaret etti. Oysa biz kasabalara, beldelere gittiğimizde bile 10 binleri bulduk."diye konuştu.
“ARAÇ YOK ÖĞRENCİLER GELEMİYOR’’
Çanakkale Müzesi Genel Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, "Kaymakamlığa yazdık. Milli Eğitim'e yazdık. Her yerde böylesine büyük organizasyonlar Milli Eğitim Müdürlükleri'nce gerçekleştirilir. Ancak burada bunu göremedik. Belediye'nin araç vermediği söyleniyor. Belediye elinden geleni yapmış. Bu müzeyi buraya kadar getirmiş."dedi. Yürükaslan, önümüzdeki çarşamba gününe kadar açık kalacak müzeye öğrencileri beklediklerini belirterek, "Bu müze en çok öğrenciler tarafından görülmeli. Çanakkale'ye gidemeyen, orayı görmeyen öğrencilerin görmesi için önemli. Birkaç günümüz kaldı. Bu günleri umarım değerlendiririz. Ne kadar çok öğrencimizin görmesini sağlarsak o kadar iyi olur. Programlara uyulursa, bizde öğrencilerimize anlatımlarımızı gerçekleştiririz."diye konuştu.
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510