Öğretmenler Günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Çerkezköy’de önce çelenk sunma töreni ardından da Halk Eğitimi Merkezi’nde bir dizi program yapıldı

Öğretmenler Günü kutlandı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Kaymakamlığı tarafından düzenlenen programda ilk olarak çelen sunma töreni gerçekleştirildi. Atatürk anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi sunulduktan sonra saygı duruşu, ardından da İstiklal Marşımızın okunması ile çelenk sunma töreni sona erdi.

Törene Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci, İlçe Emniyet Müdürü Murat Sevgi, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Volkan Torun, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Cemalettin Turlin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş,  Hayırsever Müjgan-Serkan Karagöz çifti, Optimed Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Recep Çalışkan, Sivil Toplum Kuruluşları, kamu kurum müdürleri ve çok sayıda öğretmen katıldı.

HALK EĞİTİM MERKEZİNDE DEVAM ETTİ

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde devam eden programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, öğretmene verilen değerin her şeye değdiğini vurguladı. Gümüş, “Her birimiz için gözümüzün nuru, gönül bahçemizin gonca gülleri çocuklarımızı ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi; sevgi ve emekle işleyerek yarınlara hazırlayan, onların milli ve manevi değerlerinin gelişmesinde ve korunmasında aktif rol oynayan, çocuklarımızın kalbine baharlar getiren, ufku görebilmelerine liderlik eden ve onlara eğitim ışığıyla yol açıp yön gösteren, yaptığı çalışmalarla meslek ve ülke şuuru ile değerlerimize değer katan, değerleri yaşatan, iz bırakan, bilgi ve hikmet sahibi asalet unvanlı mimarlar olarak yeni Türkiye’nin geleceğinin inşasında örnek ve öncü olan meslektaşlarım... 24 Kasım Öğretmenler gününüzü yürekten kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Sizleri sadece 24 Kasımlarda değil, yetiştirdiğiniz bahçenin binlerce çiçeğinden birileri olarak hayatın her alanında, topluma kattığınız değerlerle her zaman anıyoruz, unutmayalım ki öğretmene verilen değer, her şeye değer.” dedi.

“YÜKÜNÜZ AĞIR”

Gümüş, “Biliyorum yükünüz de ağır. Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü bir harfin omuzlarındaysa yine medeniyet ve medeniyet yolculuğu bu harfi taşıyanların sırtındadır. O yüzden, sırtınızdaki yük sandığınızdan daha ağırdır. Hayatı anlatmaya çalıştığımız bir yolculuktur. Öğrencilerimize iyiliğin sonsuz ve güzel, kötülüğün çirkin ve geçici olduğunu öğreten, kışlar ardındaki baharlardan yaşama sevinci duymayı, Bir Neşet Ertaş türküsüne efkarlanmayı, bir Nasrettin Hoca fıkrasına gülümsemeyi, bir hüzzam şarkıyla geçip giden gençliğine hüzünlenmeyi, Mozart’ın Türk marşıyla her daim genç kalmayı, Nuri İyem tablosunda Anadolu’yu dolaşmayı, bir picasso resminde bütün renklerle kucaklaşmayı, vatan söz konusu ise Çanakkale’de Seyit Onbaşı olmayı ve can vermeyi öğreten. Köklerimizde yurdumuzun toprağına sarılmayı, dallarımızla dünyayı kucaklamayı, çocuklarımızın damarlarında bir şifa olarak dolaşacak, bir gram aşı için laboratuvarda sabahlamayı, ilmin alimin önünde kul olayım kalem tutan ellere diyerek eğilen ozanların gönlünü öğreten, koşullar ne olursa olsun bir Ömer terazisince adil olmayı, bir Ali gönlü ile bize bir harf öğretenlere kırk yıl şükran duymayı, Baş öğretmen şuuruyla ilmi fikri vicdanı hür nesilleri yetiştirmeyi, bir ülkeyi harf harf mamur eden Mustafa Kemal Atatürk cesaretini ve bilgeliğini öğreten ve akıp giden zamanlar boyunca aslında bütün meselenin insan olmak, insan kalmak olduğunu öğreten ve insan yetiştiren öğretmenim, öğretmenler gününüzü kutluyorum.” diye konuştu.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Öğretmenler Günü dolayısıyla okullarda öğrenciler arası düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere protokol mensupları ödüllerini verdi. Kompozisyon dalında birinci olan Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi öğrencisi Hilal Aydın’a, şiir dalında birinci olan 75. Yıl Ortaokulu öğrencisi Hümeyra Tekin, resim dalında ilkokullarda birinci olan Atatürk İlkokulu öğrencisi Ömür Bingöltekin’e, resim dalında ana sınıflarda birinci olan Serkan Müjgan Karagöz Anaokulu öğrencisi Berktuğ Etçioğlu’na ödüllerini Kaymakam Atilla Selami Abban verdi.  Resim, şiir ve kompozisyon dalında ikinci olan Özel Gülerçin Koleji Anadolu Lisesi’nden Ümmügül Ünlü’ye, Raif Dinçkök Ortakolu’ndan Sabriyenur Erkan’a, Tepe İlkokulu’ndan Öykü Akkaya’ya, Zübeyde Hanım Anaokulundan Ömer Mina Demirel’e ödüllerini Tuğgeneral Ahmet Ömercikli verdi. Resim, şiir ve kompozisyon dallarında üçüncülüğü elde eden,Kızılpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Hilal Karaduman, Veliköy Belediyesi Ortaokulu öğrencisi Elifnur Güngör, Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu öğrencisi Ecemsu Yavaş, Şehit Dinçer İlkokulu öğrencisi Eymen Aktop’a ödüllerini ise Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay verdi.

HİZMET ŞEREF BELGESİ VERİLDİ

2018 yılında emekli olan öğretmenlerden Aziz Karakaş’a, Esin Özbay’a, Şükrü Çavuşoğlu’na, şef Meral Kaçar’a, şoför Yüksel Sakaoğlu’na ve yardımcı hizmetli Hakim Demir’e ‘Hizmet Şeref Belgeleri’ Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Örenci tarafından takdim edildi.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Program, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Melike Baygür şefliğindeki koro birbirinden güzel eserleri seslendirdiler. Koronun hemen ardından ise, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi öğrencilerinin ‘Geçmişten günümüze öğretmen’ adlı oratoryo gösterisi dakikalarca alkışlandı.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306