Okul müdürlerine süt eğitimi

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çerkezköy ve beldelerde görev yapan İlkokul Müdürlerine ‘Okul sütü projesi’ kapsamında bilgilendirme semineri düzenlendi.

Okul müdürlerine süt eğitimi
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - İlkokul Müdürleri dün saat 10.00 ile 12.00 arasında Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Seminer Salonu’nda ‘Okul sütü projesi’ kapsamında bilgilendirildi. Seminere Çerkezköy ve beldelerde görev yapan ilkokul müdürleri ile İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Erdoğan katıldı.
 “FIRSAT DÖNEMİDİR’’
Seminerin konuşmacılığını Meslek Dersleri Öğretmeni Büşra Emre gerçekleştirirken, Emre, okul çağı dönemde sütün önemine dair vurgu yaparak, “Büyüme ve gelişme sürecinin olduğu dönemde alınacak koruyucu önlemler ileri ki dönemler için çok etkilidir. Bu nedenle hızlı öğrenme ve anlamanın çok hızlı olduğu okul çağı dönemi çocuklara süt içme alışkanlığının kazandırılacağı çok önemli bir fırsat dönemidir.’’ Dedi.
 PROJENİN AMAÇLARI NELER?
Emre, uygulanan projenin amacı hakkında da bilgilendirmede bulunarak, “Proje çocukların süt ve sağlık konusu hakkında bilinçlenmelerini sağlayarak, süt içme alışkanlığı kazandırıyor. Sağlıklı ve hijyenik süt tüketimi ile süt verimliliğinin arttırılmasını sağlar.’’ Dedi.
UHT SÜT NEDİR?
Proje kapsamında öğrencilerimize UHT süt dağıtımı yapıldığını ifade eden Büşra Emre şöyle devam etti: “UHT süt, sevkiyat ve depolamada soğuk zincir gerektirmemektedir. Ambalajı açılmaması koşuluyla oda sıcaklığında son tüketim tarihine kadar güvenilirliğini korur. Ambalajı açıldıktan sonra muhakkak buzdolabında muhafaza edilmeli ve kısa sürede tüketilmelidir. Sütün bozulmuş olması durumunda proteinlerin parçalanmasına bağlı olarak süt acı ve ekşi bir tat gösterebilir. Ambalaj deformasyonuna bağlı olarak ise paket üzerinde tortu oluşabilir, bu gibi durumlarda ise süt içilmesinden kaçınılması gerekir.’’
banner287ORGANİZASYON NASIL İŞLER?
‘Organizasyon nasıl işler?’ başlığı altında da bilgilendirmede bulunan Emre, “İlgili projenin yürütülmesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu’nun iş birliği yapması esası vardır.’’ İfadelerini kullandı.
OKUL MÜDÜRLERİNİN PROJEDEKİ YERİ NE?
Büşra Emre, projede okul müdürlerine de büyük görevler düştüğünü aktararak, “Müdürlerimiz öncelikle okullarda kabul komisyonları oluşturmak, ilgili afişlerin öğrencilerin görebileceği yerlerde olmasını sağlamak ve okul öğretmen ile öğrencilerine konu hakkında bilgilendirmede bulunmakla görevlidir. Bunun yanında müdürler velileri bilgilendirmek, süt dağıtım öncesinde okul sütü dağıtım izin formunun doldurulmasını sağlamak, formların e-okul sistemine girilmesini sağlamak ve velileri tarafından süt içilmesine izin verilmeyen öğrencileri il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirilmesini ve bu öğrencilerin program dışı tutulmasını sağlamakla yükümlüdür.’’Program okul müdürlerinin ilgili konular hakkındaki sorularının yanıtlanması ile son buldu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306