Şoför esnafı korsan taşımacılıktan sıkıntılı

Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yaşar Kuş, korsan taşımacılık nedeniyle S plakalı şoför esnasının mağduriyet yaşadığını söyledi. Denetimlerin sıklaştırılmasını isteyen Yaşar Kuş “Öğrenci servis taşımacılığı yapan J plakalı araçlarla personel taşımacılığı da yapılıyor. S plakalı araçlar personel taşıyor ama J plakalı araçlarla hem personel hem öğrenci taşınıyor. Bu durumda S plakalı şoför esnafımız mağdur oluyor.’’ dedi.

Şoför esnafı korsan taşımacılıktan sıkıntılı
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yaşar Kuş, korsan taşımacılık nedeniyle S plaklı şoför esnafının zor durumda kaldığını söyledi.
“SERVİSÇİ ARKADAŞLARIMIZ ÇOK ZOR DURUMDA’’
Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yaşar Kuş, dün saat 09.30’da basın toplantısı düzenleyerek genel bir değerlendirmede bulundu. Oda’ya bağlı olarak yaklaşık 800 civarında S Plaka kayıtlı olduğunu belirten Yaşar Kuş, “Korsan araçlarla devamlı olarak mücadelemizi sürdürüyoruz. Açık ve net söylemem gerekir ki burada denetim eksikliği var. Yeni trafik şube komiseri ile görüştüm ve Kaymakamlığa dilekçemi yazdım. Biz burada bütün kurumlarla kendi aramızda iyi niyetle mücadele etmeye çalışıyoruz ama maalesef bu saatten sonra servisçi arkadaşlarım çok zor durumda. Büyükşehir olmamız sebebiyle Tekirdağ’da Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKAME) kurulacak.” dedi.
“ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ ESNAFI KORUYUCU BİR KARAR ALDI’’
Denetim eksikliğini yineleyen Başkan Kuş, “UKAME kurulana kadar korsanla yeterli mücadele olmazsa diğer oda başkanı arkadaşlarla karar aldık, valiliğe ve gerekli yerlere müracaat edeceğiz. Sıkıntıları belediye ya da kaymakamlığa şikayette bulunup kolluk kuvvetlerinden uygulama istiyoruz. 1,5-2 ay önce Çerkezköy belediyesi esnafı koruyucu bir karar aldı. S plakalı araçların çalışmasıyla ilgili, ama maalesef denetimde eksikliği olduğu için mücadelemize devam edeceğiz. UKAME kurulduktan sonra bunların daha da düzeleceği inancındaydım.” diye konuştu.banner287
“S PLAKALI ARKADAŞLARIMIZ MAĞDUR DURUMDA’’
İki ay önce çıkan yasa ile Oda’ların da artık UKAME’de oy kullanabileceklerini kaydeden Yaşar Kuş, “UKAME’de kurulan müteşebbis heyette oy kullanma fırsatı çıktı. Böyle bir hakkımız yoktu ve orada bir temsilcimiz olacak. Öğrenci servislerinin işini aksatmamak kaydıyla Çerkezköy Belediyesi personel taşıma ruhsatı vermeye başladı ve bazı esnafımız bunu öğrenci değil de kooperatiflere kayıt olup işçi servisleri taşımacılığı için değerlendiriyor. Öğrenci servis taşımacılığı yapan araçlarla personel de taşıyorlar. S plakalı personel taşıyor ama J plaka hem personel hem öğrenci taşıyor, burada S plakalı arkadaşlarımız mağdur oluyor. ” açıklamasında bulundu.
“YENİ PROJEMİZİ BELEDİYE BAŞKANINA İLETECEĞİZ’’
Taksiler hakkında da açıklamalarda bulunan Kuş, “Taksi plakalarıyla ilgili şehrimizin büyümesiyle beraber belirli ana arterlerde boşluklar var. Mevcut duraklarımızdan birer ikişer aracın nöbetleşe çalışması için projemiz var, Belediye Başkanına ileteceğiz. Trafiği aksatmamak kaydıyla bunu da hem esnafın iş kolunun çoğalması hem de boş olan yerlerde yabancı araçların çalışmamasının uygun olacağını düşünüyoruz. Sırası gelen birer araba her duraktan çıkıp çalışacak. Geçtiğimiz günlerde Akarsu Birlik kooperatifi minibüsleri büyütme yolunda bizde desteğimizi verdik. Yakın zamanda yeni araçlarla taşımacılığa başlayacaklar. Güzergahlarla ilgili bir değişikliğimiz yok. 1999’dan itibaren her güzergahta esnaf arkadaşımızı rahatsız edecek bir davranışa girmedik” şeklinde konuştu.
HERŞEY TEK ÇATI ALTINDA YÜRÜTÜLECEK
Yaşadıkları sıkıntılara da değinen Başkan Yaşar Kuş şöyle devam etti; “O kadar sıkıntılar çektik ki il ve ilçe komisyonlarımızdan karar alıyoruz değişik, ulaştırma bakanlığından bir karar geliyor değişik, iç işleri bakanlığından taşımayla ilgili genelge çıkıyor kafamız almıyor. Bunun arasında dönüp duruyorduk ve acaba hangisini uygulayacağız bu nasıl uygulanacak diye düşünüyorduk. En azından bu sorun ortadan kalkıyor. UKAME’nin insiyatifinde yapılacak bir çalışmayla esnafın rahatlayacağını umuyorum. Bunu özellikle arkadaşlarıma sürekli deklare ediyorum. En azından bu sıkıntı ortadan kalkacak ve tüm işlemler tek çatı altından yürütülecek. Belediyemizin görüşleri istekleri olacak ama artık her şeyi UKAME’den alacağız”
“YAPILACAK ODA İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ’’
Kapaklı’nın ilçe olmasının herkese hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Kuş, şunları söyledi: “Kapaklı’nın ilçe olması bizim de itibarımızı artırdı. 500 üye olmadan taşımacı esnafı oda kurulmuyor. Kurulacak bir odaya karşı değiliz ve elimizden gelen yardımı yaparız.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306