Tatbikat gerçeğini aratmadı

Sivil Savunma ve Deprem haftası etkinlikleri kapsamında Çerkezköy Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından Gülerçin Koleji’nde yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta 155 öğrenci okulu 2 dakika içinde boşlatırken, temsili yangına müdahale etmek isteyen itfaiye ekipleri de 4,5 dakika içinde okula intikal ederek yangına müdahalede bulundular.

Tatbikat gerçeğini aratmadı
ÇerkezköyBakış - Gülerçin Koleji’nde düzenlenen yangın ve deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.
155 ÖĞRENCİ OKULU 2 DAKİKA İÇİNDE BOŞALTTI
Çerkezköy Belediyesi İtfaiye ekipleri yangın tatbikatları kapsamında ikinci yangın tatbikatını önceki gün saat 14.00’da Gülerçin Koleji’nde gerçekleştirdi. Yangın alarmının verilmesinin ardından okulda bulunan 155 öğrenci ile 33 personel yaklaşık 2 dakika içinde okulu boşaltırken, dışarı çıkan öğrenciler öğretmenleri nezaretinde bahçede toplandılar. Tatbikatı gerçek sanan birkaç öğrenci ise gözyaşlarına hakim olamazken, öğretmenleri olayın sadece tatbikat olduğu yönünde öğrencileri ikna etmeye çalıştılar.
EKİPLER 4,5 DAKİKA İÇİNDE OKULA İNTİKAL ETTİLER
Çatıda sis bombası ile çıkartılan temsili yangına müdahale etmek isteyen itfaiye ekipleri yaklaşık 4,5 dakika içinde okula intikal ederek yangını başarılı bir şekilde söndürdüler. İtfaiye ekipleri temsili yangına müdahale ettikten sonra sınıfta mahsur kalan 2 öğrenciyi itfaiye aracının merdiveni sayesinde kurtararak güvenli bölgeye ulaştırdı.
BAYAN MEMUR ALKIŞ YAĞMURUNA TUTULDU
Tatbikatın devamında çatından sarkıtılma senaryosunu bayan itfaiye memuru Cemile Erdoğan sergiledi. Cemile Erdoğan’ın senaryoyu korkusuzca yerine getirmesi ve çatıdan sarkıtıldığı esnada akrobasi hareketleri yapması öğrenciler ve öğretmenler tarafından uzun süre alkışlandı. Gerçeği aratmayan tatbikatta çatıdan ayrıca temsili bir manken sedyeye konularak halat yardımıyla aşağı indirerek 112 Acil Servis ambulansıyla hastaneye götürüldü.UYGULAMALI GÖSTERİLDİ
Öğrencilerin meraklı gözlerle izlediği tatbikatın devamında boş bir varil içine dökülen mazot ateşe verilirken, olası bir yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiği gösterildi. Köpüklü su yardımıyla çıkartılan yangına müdahale edildikten sonra öğrencilere mutfak tüpünün alev alması durumunda tüpe nasıl müdahale edilmesi gerektiği de uygulamalı gösterildi. İtfaiye erlerinin tüpe köpüklü battaniye yardımıyla müdahale edip söndürmesi esnasında bir itfaiye görevlisi sönmeyen battaniyeye müdahale etmek isterken tehlike atlattı.“ÖĞRENCİLERİMİZİ BİLİNÇLENDİRİYORUZ’’
Düzenlenen tatbikat hakkında konuşan Özel Gülerçin Koleji Müdürü Süleyman Sezgin, öğrencileri olası bir tehlikeye karşı bilinçlendirmek amacıyla tatbikatları gerçekleştirdiklerini belirterek, “Öğrencilerimizi bilgilendirmek için okulumuzda deprem ve yangın tatbikatı düzenledik. Okulumuzda bulunan 155 öğrenci ile birlikte öğretmenlerimiz okul binasını yaklaşık 2 dakika içinde boşalttılar ve öğretmenleri nezaretinde bahçedeki yerlerini aldılar. Öğrencilerimizi yangın ve diğer doğal afetlerle karşı hazırlanmaya, onlara bu gibi durumlarda neler yapmaları konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510