Türk Metal 60 gün içinde greve gidiyor

Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Türk Metal Sendikası ile MESS arasında anlaşma sağlanamazken, TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, düzenlediği basın toplantısı ile grev kararı aldıklarını açıkladı. 60 gün içerisinde greve çıkabileceklerini belirten Koçak, grev öncesinde sakal bırakma, iş yavaşlatma ve iş bırakma gibi eylemlere başladıklarını söyledi.

Türk Metal 60 gün içinde greve gidiyor
ÇerkezköyBakış - Türk Metal Sendikası (TMS) Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak dün saat 12.00’da düzenlediği basın toplantısı ile grev kararı aldıklarını açıkladı.
TEKLİF KARŞISINDA MASAYI TERK ETTİK
Murat Koçak, Toplu İş Görüşmeleri ile ilgili son durum hakkında bilgi vererek, “MESS, işveren sendikası 3 Mayıs Cuma günü bizleri İstanbul’a görüşmeye davet etti. Biz de bu davet üzerine MESS'in İstanbul'daki merkezine gittik. Davet üzerine hem bizler hem de çalışanlarımız umutlandı. Ama masaya oturduğumuzda MESS'in bir teklifi oldu. Bizim sözleşmemiz 2 yıllık. MESS yeni sözleşmeyi 3 yıl olarak yapmak istediğini söyledi. 1 Eylül 2012 tarihinde sözleşmemiz başladı. 3 yıllık yapalım dediler. Yani 2014'e kadar yapılacak sözleşmeyi 2015'e kadar yapalım dediler. 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nu geç çıktığından dolayı arkadaşlarımız 9 aydan beri mağdur. MESS'in bu teklifi üzerine biz masayı terk ettik. Bunun kabul edebileceğimiz bir teklif olmadığını söyledik” dedi.
“İLK OLARAK SAKAL BIRAKMA EYLEMİ YAPTIK’’
banner287
Görüşmelerin ardından TMS Genel Başkanı Pevrül Kavlak’ın İstanbul'da Başkanlar Kurulu toplantısı düzenlediğini kaydeden Koçak, “Toplantıda genel başkanımız bütün şube başkanlarından fikir aldı. Başkanlar Kurulu'nda çıkan kararı da pazartesi saat 11.00'da Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilciliği'nde basın toplantısı yaparak kamuoyu ile paylaştı. Genel Başkanımız başkanlığında yapılan Başkanlar Kurulu'ndan eylem kararı çıktı. Fabrikalarda, kent meydanlarında bu aldığımız kararları pazartesi itibari ile bütün çalışan üyelerimiz uygulamaya başladı. Pazartesi günü ilk olarak sakal bırakma eylemi yaptık. Dün iş bırakma eylemi ve tezgah başında iş bırakma eylemine başladık. Bugün (Çarşamba) Çerkezköy Meydanı'nda çalışanlarımızla eylem yapacağız ve bir basın açıklamamız olacak. Perşembe, cuma ve cumartesi günleri de eylemlerimiz devam edecektir” diye konuştu.
ALNIMIZIN TERİNİ SON KURUŞUNA KADAR ALACAĞIZ
Koçak şunları söyledi: “6 Mayıs 2013 Pazartesi itibariyle grev kararı aldık. 60 gün süre içende her an greve çıkabiliriz. Bu eylemlerimiz sonuç verene kadar da protesto etmeye devam edeceğiz. Bizim amacımız sendika olarak bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Biz bu zamana kadar ürettik kazandırdık. Holdingler, bize bağlı fabrikalar ilk 500 içine girdiler. Vergi rekortmeni yaptık. Bunları yapan bizleriz ve çalışanlarımızdır. Biz kazandırdık, şimdi kazanma sırası bizde diyoruz. MESS'in fikri değişirse biz uzlaşmaya hazırız. Genel Başkanımızın dediği gibi en iyi sözleşme masada biten sözleşmedir. Biz mücadelemize devam edeceğiz. Birlik beraberliğimizi bozmayacağız. Alnımızın terini son kuruşuna kadar alacağız”
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510