Evler meslek liseliler ile güzelleşiyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü projesi kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitime bağlı okul ve kurumlarda eğitim gören öğrenciler, mahallelerinde yardıma ihtiyacı olan yaşlı vatandaşların evlerindeki bakım ve onarım işlerini yapıyor. Meslek liseli öğrenciler bu hareketleriyle hem ihtiyaç sahiplerinden hem de kamuoyundan geçer not aldı.

Evler meslek liseliler ile güzelleşiyor

Çerkezköy Bakış - Yapılan projenin amacı olarak Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, “Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okul ve kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin; öğretmenleriyle birlikte, okulların bulunduğu mahallede, bulunmadığı takdirde sırasıyla ilçede veya İl içinde tespit edilen belirli sayıdaki ihtiyaç sahibi yoksul veya yardıma muhtaç durumdaki kişilerin; evlerinin bölümlerinin küçük bakım ve onarımlarının, evlerinde bulunan kullanılamaz veya eskimiş durumdaki eşyalarının tamir ya da değişim gerektiren küçük onarımlarının, hayatlarını kolaylaştırıcı bilgilendirme ya da yardımların, onları sevindirecek, mutlu edecek ya da manevi dokunuşların toplum hizmeti kapsamında belirli bir plan ve proje dahilinde imkanlarla yapılmasıdır.” ifadelerine yer verildi.

PROJENİN HEDEFİ

Projenin hedefinde öğrencilerin sahip oldukları milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerleri geliştirmelerini sağlamanın yanı sıra toplumda kalıcı gönül köprüleri kurmak. Öğrencilerin sosyal ve kültürel alanda okulunu temsil etme bilinci kazandırılması, ders dışı zamanlarını verimli geçirmelerinin sağlanması ve gerçek hayatta iş başı eğitimleri ile mesleki ve becerini geliştirilmesi de hedefleniyor. İhtiyaç sahibi yaşlı vatandaşların incitilmeden, kalplerini kırmadan yardım edilmesi, hayata tutunmalarında katkıda bulunulması da projenin bir parçası.

BİR ÇOK VATANDAŞIN İHTİYAÇLARI KARŞILANDI

Bu proje kapsamında Çerkezköy’de de Hacı Fahri Zümbül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Veliköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Halit Narin Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile Türk Tekstil Vakfı Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencileri öğretmenleri ile birlikte kendi çevrelerindeki vatandaşların elektrikten mobilyaya, ev yemeklerinden tesisat işlerine kadar pek çok tamirat işlemlerini yaptılar. Meslek liseli öğrencilerin bu hareketleri hem kamuoyundan hem de milli eğitim camiasından tam not aldı.

banner287

CEMAL AMCANIN EVİNİ TAMİR ETTİLER

Halit Narin Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören Samet Göndelen ve Emirhan Koyun isimli 11’inci sınıf öğrencileri Bağlık Mahallesi’nde yalnız başına yaşayan 60 yaşındaki Cemal Kurtuluş’un evindeki tamirat işlerini yaptılar. Evdeki ışık anahtarları ve prizleri değiştiren öğrenciler, evin tüm lambaları ve duylarını tamir ettiler. Önümüzdeki günlerde elektrikli şofben montajı da yapacak olan öğrenciler bu sayede hem stajlarını yapıyor, hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı oluyorlar. 

“CANI GÖNÜLDEN DESTEK VERİYORUZ”

Halit Narin Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Güldez,  “Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün “Meslek Lisesi Öğrencilerimiz Aileler İle Buluşuyor” projesi kapsamında bizde Çerkezköy ilçemizde Meslek liseleri olarak bu projeye canı gönülden destek veriyoruz. Öncelikle bu projeyi gerçekleştirebilmek için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz aracılığıyla Kaymakamlığımızdan yardıma muhtaç, evindeki küçük onarım işlerinin yapamayan vatandaşlarımızın listesini aldık. Daha sonra bu liste doğrultusunda, bu vatandaşlarımız ile ön telefon görüşmesi yaptık. Bu telefon görüşmesine binaen de vatandaşlarımıza bir ziyarette bulunduk ve evlerindeki böyle ufak yapamadıkları onarım ihtiyaçlarını biz tespit ettik. Tamamı gönüllülük esasına dayanan bu proje için  velilerimizden muvafakat namelerini aldık. Ardından öğretmen ve öğrencilerimiz ile birlikte bu vatandaşlarımızın evlerine ziyaretlerimizi gerçekleştirmeye başladık. Vatandaşlarımızın bu tür ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bu projenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerimiz burada bu projeyi yaparken kendi alanlarındaki stajlarını tamamlarken aynı zamanda “Değerler Eğitimi” projesi ile yardımseverliği, hayırseverliği yaparak, uygulayarak öğrenmiş olduklarını düşünüyoruz. Bu projenin faydalı olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bu tür ihtiyacı olan ailelerimiz ile buluşmaya devam edeceğiz.”dedi.


 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sena akın
Sena akın - 12 ay Önce

Çerkezköy de çok insan var

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306