“Özel” öğrencilerden “Özel” çalışmalar

Çerkezköy’de FETÖ’ye ait olan ve 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından KHK ile el konulduktan sonra özel çocukların eğitim yuvası haline dönüşen Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Meslek Okulu’nda özel öğrenciler toplumsal hayata ve meslek hayatına hazırlanıyor.

Çerkezköy Bakış - Gaziosmanpaşa Mahallesi Butçular Sokak üzerinde bulunan ve 15 Temmuz hain darbe girişimi öncesi FETÖ’ye ait bir yurt olarak faaliyet gösteren bina, o dönem OHAL kapsamında çıkan KHK ile hazineye geçti.  Ardından ilçedeki okul eksikliğinin giderilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilen bina, hafif zihinsel yetersizliği olan ve hafif otizmli 15-27 yaş arasındaki özel çocukların eğitim yuvası haline dönüştü.

4 ATÖLYE KURULDU

70 özel öğrencinin eğitim gördüğü 5 katlı bina Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Atölyesi, Tekstil Teknolojisi Atölyesi, El Sanatları Teknolojisi Atölyesi ve Yiyecek ve İçecek hizmetleri Atölyesi olarak 4 bölüme ayrıldı.
İlk katta bulunan ve öğretmenliğini Muzaffer Arslan’ın yaptığı Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Atölyesi’nde özel öğrenciler, ahşap süsleme üzerine işlemler yapıyor. Ahşap konusunda her türlü ekipmanlarını olduğunu belirten Arslan, “Öğrencilerimiz becerilerine yönelik çeşitli işlemler yapıyorlar. Çocukların kapasitesi oranında becerilerine göre örneğin ahşap ile Atatürk portresi, Türkiye haritası, İstanbul silueti, çeşitli oyuncaklar yapıyorlar. Böylelikle ayaklarının üzerinde durma, Üretimde verimli hale getirme ve özgüvenlerini yükseltmek üzere çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

BEZ ÇANTA BASIMI YAPILIYOR

Okulun ikinci katında kurulan Tekstil Teknolojisi Atölyesinde ise özel öğrenciler ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında yapılan bez çantalara baskının yanı sıra, dokuma ile ilgili her şeyi yapabiliyor. Atölye öğretmeni Elif Özumar Doğan, özel öğrencilerin çok başarılı olduğunu belirterek, “Atölyemizde numune dokuma çalışmaları yapıyoruz. Burada bütün aşamalarda öğrencilerimiz kendileri çalışıyorlar. Kendi el becerileri birbirinden farklı olduğu için çalışmaları çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Desen çalışmaları, 3 boyutlu desen çalışmaları yapıyoruz. İlçemizin başlattığı sıfır atık projesi kapsamına öğrenciler, bizlere teslim edilen çantalara basım yapıyor.” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜM DEĞERLENDİRİLİYOR

Binanın üçüncü katında ise El Sanatları Teknolojisi Atölyesi kuruldu. Fatih Kurban’ın öğretmenliğini yaptığı atölyede öğrenciler el emekleri ile birbirinden güzel eserler çıkartmaya çalışıyor. Atölyede kokulu sabun, kokulu taş ile geri dönüyüm ürünleri değerlendiriliyor. Atölyelerinde 4 sınıfları olduğunu belirten Kurban, “Kokulu taş, kokulu sabun, keçe ürünleri, boncuklar ve aklınıza gelecek he türlü geri dönüşümü kullanarak farklı ürünler ortaya çıkartılıyoruz” dedi.

banner287

MİS GİBİ KOKULAR YÜKSELİYOR

4. katta ise Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Atölyesi mevcut. Burada özel öğrenciler tarafından çeşitli yemeklerin yanı sıra, pasta, kek, tatlı ve poğaça gibi birçok yemek hazırlanıyor. Öğrencileri kendi ayakları üzerinde durması için çabaladıklarını belirten atölye öğretmeni Özge Kuşak, “Mutfakta yemeğin nasıl yapıldığını, hangi aletleri nasıl kullanmaları gerektiğini öğretiyoruz. Yemek öncesi ve sonrası temizliği nasıl olması gerektiğini, hijyen kurallarını anlatıyoruz. Burada öğrendikleri ile öğrencilerimiz istedikleri zaman kendi yemeklerini yapabilecek ve birisine ihtiyaç duymadan yaşayabilecek. Çünkü her zaman ailesini yanına olması mümkün değil. Bizde bundan yola çıkarak kendi ayaklarının üzerlerinde durmalarını sağlamak için çabalıyoruz.” dedi.

“SOSYAL VE MESLEKİ EĞİTİM VE BECERİ KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Okullarında hafif zihinsel yetersizliği olan ve hafif otizmli 15-27 yaş arasında 70 öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Meslek Okulu Müdürü Murat Sütçü, “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okuluyuz. Okulumuzun amacı hafif zihinsel yetersizliği olan ve hafif otizmli öğrencilerin hiçbir kimseye bağlı olmadan kendi başlarına hayatlarını sürdürebilmeleri için onlara sosyal ve mesleki eğitim ve beceri kazandırmaya çalışıyoruz. Bu eğitim ile kendi başlarına hayatlarını idame ettirebilecekler. İşletmelerde çalışabilecekler. Aldıkları belge onlara yüksek öğrenim hakkı kazandırmıyor ama işyerlerine müracaat ettiklerinde meslek lisesi diploması yerine geçiyor aldıkları belge.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 17:20

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510