Proje çok beğenildi, afişle okullara asılacak

Çerkezköy Nurullah Narin Ortaokulu öğrencileri “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” kapsamında hazırladıkları projelerini okullarında sergilemeye başladı. Fuarda öğrenciler okullardaki en bakterili yerin ‘Kantin Kasası’ olduğunu tespit etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, bu proje bilgilerini afiş yapılarak okullara dağıtılmasını istedi.

Çerkezköy Bakış
Proje çok beğenildi, afişle okullara asılacak

Çerkezköy Bakış - Okulun bahçesinde gerçekleştirilen fuarın açılışına, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Okul Müdürü Musa Dinç, İlçede bulunan diğer okulların müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardında fuarın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Dinç, “TÜBİTAK’ın desteği ile bu yıl altıncısını düzenlediğimiz ‘TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme ortamlarından biridir. Bilim fuarları, genç bireylerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Sevgili öğrenciler, bilin ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır. Değerli konuklar, bugün buradaki tüm öğrencilerimiz geleceğin birer bilim insanıdır. Proje çalışmalarında emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilere teşekkürlerini sunarken siz değerli konuklara katılımınız için teşekkür eder saygılar sunarım.” diye konuştu.

 

AFİŞLER DAĞITILACAK

Yapılan fuarın en dikkat çekici projelerinden biri ise öğrencilerin bakterilere dikkat çekmek amacıyla hazırlamış oldukları “Bakteriler En Çok Nerede Toplanır” projesi oldu. Projenin tanıtımında okulun hangi bölgelerinde ne kadar bakteri olduğunun araştırmasını sunan öğrenciler, aldıkları sonuçlar doğrultusunda en bakterili yerin ‘Kantin Kasası’ olduğunu belirledi. Bu projeyi yapan öğrencilerle sohbet eden ve proje hakkında koordinatör öğretmenlerden bilgi alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş,  bu konuya dikkat çekmek amacıyla bir afiş tasarlanmasını isteyerek, “Sizler afiş hazırlayın, bizler MEB olarak tüm okullarımıza dağıtalım. Tüm kantinlerimizin camlarına yapıştırılsın.” dedi.
 

banner287
AKILLI ÇÖP KOVASI

Fuarda, bir dikkat çeken proje ise öğrencilerin tasarlamış oldukları ‘Akıllı Çöp Kovası’ oldu. Bir çöp kovasına takılmış olan 1 adet RS Server Motor, Arduino UNO, Ultrasonik Mesafe Sensörü ve 9V’luk pilden oluşan projede elinizi kovaya yaklaştırdığınızda otomatik olarak açılıyor ve elinizi çektikten 5 saniye sonra ise kendiliğinden kapanıyor.
 

20 PROJE, 125 ÖĞRENCİ

Fuarda, Türkçe alanında 4, Fen Bilimleri alanında 8, Matematik alanında 2, Sosyal Bilgiler alanında 1, Teknoloji Tasarım alanında 1, Yabancı Dil alanında 1, Bilişim Teknolojileri alanında 2 ve Beden Eğitimi alanında 1 proje olmakla birlikte toplamda 20 proje sergileniyor. 20 projeyi 125 öğrenci ve biri  koordinatör 20 öğretmen nezaretinde ortaya çıktı. Serginin Cuma gününe kadar açık kalacağı belirtildi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306