Kocaeli'de  hapis cezası bulunan 2 kişi yakalandı Kocaeli'de hapis cezası bulunan 2 kişi yakalandı

Mayıs ayı gelmesiyle birlikte, evde bakım maaşı alan vatandaşlar ödeme tarihlerini merak etmeye başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak ödenen evde bakım maaşı, evlerinde bakıma muhtaç engelli, yaşlı ve hastalara destek olmak amacıyla veriliyor. Peki Mayıs 2024 evde bakım maaşı yattı mı? Ödemeler ne zaman başlayacak? E-devlet üzerinden evde bakım maaşı nasıl sorgulanır?

Mayıs Ayında Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Ne Zaman?

Nisan ayında Ramazan Bayramı nedeniyle evde bakım maaşı ödemeleri 10 Nisan'da yapılmıştı. Ancak Mayıs ayında ödemelerin diğer aylarda olduğu gibi 15 Mayıs tarihinden itibaren illere göre kademeli olarak hesaplara yatırılması bekleniyor.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama ve Bilgiler

Evde bakım maaşı alanlar, ödemelerin yapılıp yapılmadığını e-Devlet sistemi üzerinden kolayca sorgulayabilirler. Bunun için e-Devlet'e T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasına gidilmesi yeterli. Ayrıca BAKIYE yazıp 4747’ye SMS atarak da evde bakım maaşı bilgisi öğrenilebilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın açıklamasına göre, 2023 yılında 5 bin 97 lira olan evde bakım maaşı, 2024 yılının Ocak-Temmuz dönemi için yapılan zamla birlikte 7 bin 608 liraya yükseltildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ