banner265

Başkan Akay ve Bozdağ’dan “Esnafa sahip çıkın” çağrısı

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ yaptıkları açıklamanda vatandaşlara yerel esnaftan alışveriş yapmaları konusunda çağrıda bulundu. Bozdağ, entübe olan esnaflar can çekişirken, işleri yüzde 200 oranında artan büyük marketler, haksız, hukuksuz fiyat artışları ile hem yerel esnafı hem de halkımızı adeta soyup soğana çevirmektedir” dedi. Akay ise Çerkezköy Belediyesi olarak kısmen de olsa bir destek olmaya çalıştık. Tabii ki hükümetin de destekleri var. Ancak bunlar bugünkü esnafın yaşam koşullarında kesinlikle yetersiz. Dolayısıyla biraz daha desteğe, biraz daha sahip çıkmaya ihtiyaç var. Bugün sahip çıkma günüdür.”

Gündem 03.02.2021, 13:04 Bakış Haber Merkezi
Başkan Akay ve Bozdağ’dan “Esnafa sahip çıkın” çağrısı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ ortak basın açıklaması düzenledi. 

“BİRÇOK ESNAF KEPENK İNDİRİP, DÜKKAN KAPATMAK ZORUNDA KALDI”

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ yaptığı açıklamada, “Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile birlikte ülkemizde ve ilçemizde yaşanan pandemi süreci beraberinde ekonomik sorunları tetiklerken, birçok esnaf kepenk indirip, dükkan kapatmak zorunda kaldı. Entübe olan esnaflar can çekişirken işleri yüzde 200 oranında artan büyük marketler, artan iş hacimleri ile birlikte iştahları artmış olacak ki maalesef kontrolsüz, haksız, hukuksuz fiyat artışları ile hem yerel esnafı hem de halkımızı adeta soyup soğana çevirmektedir” dedi. 

“YEREL ESNAFIMIZ REKABET ŞANSINI KAYBETMEKTEDİR”

“Devletimiz ve vatandaşımız bir yandan el birliği ile koronavirüs ile mücadele ederken, bir yandan da hemen her mahallede en az 2-3 tane olmak üzere isimleri görünüşte farklı olsa da bir ya da iki barona hizmet eden tekelleşen marketler zincirinin dişlileri arasında adeta ezilmektedir.” diyen Bozdağ, “Bu bağlamda Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, halkımızı mahalle bakkalımızdan, küçük esnafımızdan alışveriş yapmaya davet ederken, devletimizi, belediyemizi ve yetkili kurumları fahiş fiyatlar konusunda bu marketleri mercek altına almalarını istiyoruz. Öyle ki market reyonu olan bu zincir marketler neredeyse her şehrin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde fırından kasaba, zücaciyeden manava, teknolojik ürünlerden kırtasiyeye kadar her alanda yerel esnafımızla haksız ve hukuksuz bir şekilde rekabet etmekte. Yerel esnafımız bunun karşısında rekabet şansını kaybetmektedir. Yüzde 80’i asgari ücretle geçinmek zorunda olan halkımız maalesef giysiden gıdaya, kırtasiyeden manava kadar her şeyi pahalı almakta, pahalı tüketmektedir. Biz de yaklaşık 5 bin civarında üyesi olan oda olarak esnafımızın haklı haykırışını burada dile getiriyoruz. Eğer bugün bu yanlışa dur demezsek, yarın bakkallarımız, kasaplarımız, manavlarımız işlerini kaybederek, belki bu marketlerde kasap, manav olarak çalışmak zorunda kalacaklar” ifadelerine yer verdi. 

“ESNAF 11 AYDIR KAPALI”

Birçok esnafın işyerinin kapalı olduğunu söyleyen Bozdağ; “Takriben 11 aydır esnafımızı, ülkemizi ve bölgeyi etkisi altına alan virüsle ilgili esnaflarımız önemli bir sıkıntı yaşamaktadır. Fakat marketler fiyat artışlarına devam etmektedir. Ama biz hep şunu söyledik, esnafımız kalite ve fiyat olarak büyük marketlerden her zaman bir adım öndedir. Bizler de yerel esnafımızı mağdur etmemek ve güçlendirmek için alışverişlerimizi yerel esnaftan yapalım” ifadelerine yer verdi.

“ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Bozdağ; “Küçük esnaf faaliyette bulunduğu bölge halkına yatırım yapar, diğer bölge işletmelerine göre vatandaşlara daha çok bağlıdırlar. Büyük marketler sadece müşterinin ihtiyaçlarına karşılık verirler, fakat yerel esnafımız değerlerimize, isteklerimize daha çok önem verir. Haliyle bizim kendimizi özel ve değerli hissetmemizi sağlar. Çerkezköy Esnaf Odası olarak bizler de yerel esnafımıza sahip çıkalım” çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

“ZOR BİR SÜREÇ”

“Zor bir süreçten geçiyoruz” diyen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da, “Zor bir dönem. Hem dünya hem Türkiye, ilimiz, ilçemiz zor bir süreçten geçiyor. Ve kepenk kapatan esnaf, kısıtlamalarla yaşayan esnaf zaten ekonominin zor şartlarıyla mücadele ederken bir de böyle olağanüstü bir dönemi maalesef yaşamak zorunda kaldı. Dolayısıyla bu kapsamda bütün kurumlar, kuruluşlar elinden gelen tüm desteği esnafa göstermesi gereken bir süreç yaşadığımızı düşünüyorum. Bugün burada olma vesilemiz Ali Başkanımızın çağrısıyla yerel esnafı daha da güçlendirecek, yerel esnafına daha da sahip çıkacak, esnafımızı kalkındıracak güçlendirecek ekonomiyi bu çerçevede dönüştürecek şekilde vatandaşlarımızdan bu noktada hassasiyet istemek, bir ricada bulunmak. Ve bunu bir farkındalık ortaya çıkarmak adına bugün buradayız. Umut ediyorum buradaki bu girişim hem Esnaf Odası’nın bütün kayıtlı üyelerine ve bütün Çerkezköylü hemşerilerimize bu noktada biraz daha farkındalık yaratmış oluruz. Zor bir süreç. Bugün 11 aydan beri kısıtlanma şartlarıyla masrafları devam eden esnafımıza biz de Çerkezköy Belediyesi olarak kısmen de olsa bir destek olmaya çalıştık. Tabii ki hükümetin de destekleri var. Ancak bunlar bugünkü esnafın yaşam koşullarında kesinlikle yetersiz. Dolayısıyla biraz daha desteğe, biraz daha sahip çıkmaya ihtiyaç var. Bugün sahip çıkma günüdür umuduyla buradayız.” 

BAŞKAN AKAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Belediyelerin yerel esnafa yönelik destekleri konusunda odalar birliği olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı ziyaret ederek yardım talebinde bulunduğunu, Başkan Albayrak’ın konuyu olumlu karşıladığını dile getiren Bozdağ, Çerkezköy Belediyesi Başkanı Vahap Akay ile de konuyu görüştüğünü ifade ederek Başkan Akay’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. 

BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADILAR

Ziyarette Başkan Akay ve Başkan Bozdağ basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. “Özellikle hipermarketlerdeki fahiş fiyatların denetlenmesi konusunda Çerkezköy Belediyesi ve Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın bir çalışması var mı?” sorusuna cevap veren Bozdağ, “Bu konuda zabıta ile yaptığımız çalışmalar var. Ancak sadece fiyat tarifesine uyulup uyulmadığını denetliyoruz.” dedi. 
Konu ile ilgili Başkan Akay da “Belediyenin marketlerdeki fiyatlarla ilgili sorumluluğu ve yetkisi etiket fiyatının kasadaki fiyatla birbiriyle örtüşüyor olması gerekiyor. Yani belediyenin buradaki sorumluluğu bu. Dolayısıyla zabıta sadece fiyat tarifesi ve gramaj kontrolü yapar. Özellikle marketlerdeki fiyat yükselmesi ile ilgili ne belediyenin ne de esnaf odasının direk sorumluluğu yok. Burada Ticaret İl Müdürlüğü’nün fiyat dengeleri ile ilgili bazı yaptırımları var. Dolayısıyla buradaki kontrol mekanizmasının sınırını hem bizim doğru anlamamız hem de vatandaşın doğru anlıyor ve algılıyor olması gerekiyor. Bugün 2 TL’ye satılan makarna 3 TL’ye de satılabiliyor. Ancak biz belediye olarak niye bunu bu fiyata satıyorsun demeye hakkımız ve sorumluluğumuz yok.” dedi. 
“Tekel bayilerinin halen açılmamış olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da cevap veren Bozdağ, “Tekel bayileri ile ilgili bize bakanlar kurulundan gelen yasaya göre değil de biraz tatlı geçiş yapıyorlar. Tabii bakanlıkta tekel olayında şu var; sadece tekel satılıyor diye bakanlık bu kararı alıyor. Bakanlık gıda ürününün olduğunu düşünmüyor.” dedi. 
Başkan Akay ise “Tekel büfeleri ile ilgili kararını ben hiçbir tarafından anlayamıyorum. Hafta sonu kısıtlamaları ile beraber tekel ürünlerine bir kısıtlama getirildi. Bir hafta sonra marketlerde satıldı. Tekel büfeleri kapatıldı gibi bir şey yaşandı. Şu anda hala eğer tekel bayi gibi bir ruhsatlandırması varsa o kapalı. Hangi gerekçeyle kapalı ben anlamış değilim. Anladıklarını da zannetmiyorum bu uygulamayı yapanların” dedi. 

ODAYA KAYIT BAŞVURUSU ARTTI

Son 3-4 ay içerinde odaya kayıt başvurusunun çok fazla olduğunu kaydeden Başkan Bozdağ, “Odalar Birliği de bu duruma şaşırdı. 5 ilçenin kaydının biz daha fazla yapıyoruz. Bu zamana kadar hiç böyle kayıt dönemi yaşamadık. Müthiş bir yükseliş var.” dedi.

ESNAFA YÖNELİK YAPILAN DESTEK HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Çerkezköy Belediyesi’nin esnafa yönelik verdiği 2 bin TL destek ile ilgili sorulan soruya da cevap veren Başkan Akay, “Pazartesi günü itibariyle 129 başvuru vardı. Zaten kayıtlı ve ruhsatlı esnaf sayısı belli. Belli bir kriter yok. Burada biz sadece Çerkezköy Belediye Meclisi farkındalığını bir kere daha anlatmam lazım. Biz adını saydığımız kahvehane, kıraathane kır bahçesi, çay bahçesi kıvamındaki Çerkezköy sınırlarındaki tüm işletmeler için karar verdik. Yani burada biz mevzuattan aldığımız bu ödeme kabiliyetini biz bir yere dayandırmak zorundayız. Biz belediye meclisi yasadan bir karşılık bulmadan zaten bir değerlendirme yapamaz. Dolayısıyla mali müşterek sınırları çerçevesini çizdik. O mali müştereklerdeki iş kollarına göre bu dağılımı yaptık. Gönül isterdi tamamına verebilmek ancak biz de bir yasal karşılığa dayandırmak zorunluluğumuz var” dedi. 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 06:05
Güneş 07:30
Öğle 13:26
İkindi 16:38
Akşam 19:13
Yatsı 20:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Altınordu 25 45
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 25 32
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 25 28
14. Getafe 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20
orta şiddetli yağmur