banner265

banner571

Başkan Akay ve Bozdağ’dan “Esnafa sahip çıkın” çağrısı

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ yaptıkları açıklamanda vatandaşlara yerel esnaftan alışveriş yapmaları konusunda çağrıda bulundu. Bozdağ, entübe olan esnaflar can çekişirken, işleri yüzde 200 oranında artan büyük marketler, haksız, hukuksuz fiyat artışları ile hem yerel esnafı hem de halkımızı adeta soyup soğana çevirmektedir” dedi. Akay ise Çerkezköy Belediyesi olarak kısmen de olsa bir destek olmaya çalıştık. Tabii ki hükümetin de destekleri var. Ancak bunlar bugünkü esnafın yaşam koşullarında kesinlikle yetersiz. Dolayısıyla biraz daha desteğe, biraz daha sahip çıkmaya ihtiyaç var. Bugün sahip çıkma günüdür.”

Gündem 03.02.2021, 13:04
Başkan Akay ve Bozdağ’dan “Esnafa sahip çıkın” çağrısı
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ ortak basın açıklaması düzenledi. 

“BİRÇOK ESNAF KEPENK İNDİRİP, DÜKKAN KAPATMAK ZORUNDA KALDI”

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ yaptığı açıklamada, “Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile birlikte ülkemizde ve ilçemizde yaşanan pandemi süreci beraberinde ekonomik sorunları tetiklerken, birçok esnaf kepenk indirip, dükkan kapatmak zorunda kaldı. Entübe olan esnaflar can çekişirken işleri yüzde 200 oranında artan büyük marketler, artan iş hacimleri ile birlikte iştahları artmış olacak ki maalesef kontrolsüz, haksız, hukuksuz fiyat artışları ile hem yerel esnafı hem de halkımızı adeta soyup soğana çevirmektedir” dedi. 

“YEREL ESNAFIMIZ REKABET ŞANSINI KAYBETMEKTEDİR”

“Devletimiz ve vatandaşımız bir yandan el birliği ile koronavirüs ile mücadele ederken, bir yandan da hemen her mahallede en az 2-3 tane olmak üzere isimleri görünüşte farklı olsa da bir ya da iki barona hizmet eden tekelleşen marketler zincirinin dişlileri arasında adeta ezilmektedir.” diyen Bozdağ, “Bu bağlamda Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, halkımızı mahalle bakkalımızdan, küçük esnafımızdan alışveriş yapmaya davet ederken, devletimizi, belediyemizi ve yetkili kurumları fahiş fiyatlar konusunda bu marketleri mercek altına almalarını istiyoruz. Öyle ki market reyonu olan bu zincir marketler neredeyse her şehrin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde fırından kasaba, zücaciyeden manava, teknolojik ürünlerden kırtasiyeye kadar her alanda yerel esnafımızla haksız ve hukuksuz bir şekilde rekabet etmekte. Yerel esnafımız bunun karşısında rekabet şansını kaybetmektedir. Yüzde 80’i asgari ücretle geçinmek zorunda olan halkımız maalesef giysiden gıdaya, kırtasiyeden manava kadar her şeyi pahalı almakta, pahalı tüketmektedir. Biz de yaklaşık 5 bin civarında üyesi olan oda olarak esnafımızın haklı haykırışını burada dile getiriyoruz. Eğer bugün bu yanlışa dur demezsek, yarın bakkallarımız, kasaplarımız, manavlarımız işlerini kaybederek, belki bu marketlerde kasap, manav olarak çalışmak zorunda kalacaklar” ifadelerine yer verdi. 

“ESNAF 11 AYDIR KAPALI”

Birçok esnafın işyerinin kapalı olduğunu söyleyen Bozdağ; “Takriben 11 aydır esnafımızı, ülkemizi ve bölgeyi etkisi altına alan virüsle ilgili esnaflarımız önemli bir sıkıntı yaşamaktadır. Fakat marketler fiyat artışlarına devam etmektedir. Ama biz hep şunu söyledik, esnafımız kalite ve fiyat olarak büyük marketlerden her zaman bir adım öndedir. Bizler de yerel esnafımızı mağdur etmemek ve güçlendirmek için alışverişlerimizi yerel esnaftan yapalım” ifadelerine yer verdi.

“ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Bozdağ; “Küçük esnaf faaliyette bulunduğu bölge halkına yatırım yapar, diğer bölge işletmelerine göre vatandaşlara daha çok bağlıdırlar. Büyük marketler sadece müşterinin ihtiyaçlarına karşılık verirler, fakat yerel esnafımız değerlerimize, isteklerimize daha çok önem verir. Haliyle bizim kendimizi özel ve değerli hissetmemizi sağlar. Çerkezköy Esnaf Odası olarak bizler de yerel esnafımıza sahip çıkalım” çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

“ZOR BİR SÜREÇ”

“Zor bir süreçten geçiyoruz” diyen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da, “Zor bir dönem. Hem dünya hem Türkiye, ilimiz, ilçemiz zor bir süreçten geçiyor. Ve kepenk kapatan esnaf, kısıtlamalarla yaşayan esnaf zaten ekonominin zor şartlarıyla mücadele ederken bir de böyle olağanüstü bir dönemi maalesef yaşamak zorunda kaldı. Dolayısıyla bu kapsamda bütün kurumlar, kuruluşlar elinden gelen tüm desteği esnafa göstermesi gereken bir süreç yaşadığımızı düşünüyorum. Bugün burada olma vesilemiz Ali Başkanımızın çağrısıyla yerel esnafı daha da güçlendirecek, yerel esnafına daha da sahip çıkacak, esnafımızı kalkındıracak güçlendirecek ekonomiyi bu çerçevede dönüştürecek şekilde vatandaşlarımızdan bu noktada hassasiyet istemek, bir ricada bulunmak. Ve bunu bir farkındalık ortaya çıkarmak adına bugün buradayız. Umut ediyorum buradaki bu girişim hem Esnaf Odası’nın bütün kayıtlı üyelerine ve bütün Çerkezköylü hemşerilerimize bu noktada biraz daha farkındalık yaratmış oluruz. Zor bir süreç. Bugün 11 aydan beri kısıtlanma şartlarıyla masrafları devam eden esnafımıza biz de Çerkezköy Belediyesi olarak kısmen de olsa bir destek olmaya çalıştık. Tabii ki hükümetin de destekleri var. Ancak bunlar bugünkü esnafın yaşam koşullarında kesinlikle yetersiz. Dolayısıyla biraz daha desteğe, biraz daha sahip çıkmaya ihtiyaç var. Bugün sahip çıkma günüdür umuduyla buradayız.” 

BAŞKAN AKAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Belediyelerin yerel esnafa yönelik destekleri konusunda odalar birliği olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı ziyaret ederek yardım talebinde bulunduğunu, Başkan Albayrak’ın konuyu olumlu karşıladığını dile getiren Bozdağ, Çerkezköy Belediyesi Başkanı Vahap Akay ile de konuyu görüştüğünü ifade ederek Başkan Akay’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. 

BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADILAR

Ziyarette Başkan Akay ve Başkan Bozdağ basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. “Özellikle hipermarketlerdeki fahiş fiyatların denetlenmesi konusunda Çerkezköy Belediyesi ve Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın bir çalışması var mı?” sorusuna cevap veren Bozdağ, “Bu konuda zabıta ile yaptığımız çalışmalar var. Ancak sadece fiyat tarifesine uyulup uyulmadığını denetliyoruz.” dedi. 
Konu ile ilgili Başkan Akay da “Belediyenin marketlerdeki fiyatlarla ilgili sorumluluğu ve yetkisi etiket fiyatının kasadaki fiyatla birbiriyle örtüşüyor olması gerekiyor. Yani belediyenin buradaki sorumluluğu bu. Dolayısıyla zabıta sadece fiyat tarifesi ve gramaj kontrolü yapar. Özellikle marketlerdeki fiyat yükselmesi ile ilgili ne belediyenin ne de esnaf odasının direk sorumluluğu yok. Burada Ticaret İl Müdürlüğü’nün fiyat dengeleri ile ilgili bazı yaptırımları var. Dolayısıyla buradaki kontrol mekanizmasının sınırını hem bizim doğru anlamamız hem de vatandaşın doğru anlıyor ve algılıyor olması gerekiyor. Bugün 2 TL’ye satılan makarna 3 TL’ye de satılabiliyor. Ancak biz belediye olarak niye bunu bu fiyata satıyorsun demeye hakkımız ve sorumluluğumuz yok.” dedi. 
“Tekel bayilerinin halen açılmamış olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da cevap veren Bozdağ, “Tekel bayileri ile ilgili bize bakanlar kurulundan gelen yasaya göre değil de biraz tatlı geçiş yapıyorlar. Tabii bakanlıkta tekel olayında şu var; sadece tekel satılıyor diye bakanlık bu kararı alıyor. Bakanlık gıda ürününün olduğunu düşünmüyor.” dedi. 
Başkan Akay ise “Tekel büfeleri ile ilgili kararını ben hiçbir tarafından anlayamıyorum. Hafta sonu kısıtlamaları ile beraber tekel ürünlerine bir kısıtlama getirildi. Bir hafta sonra marketlerde satıldı. Tekel büfeleri kapatıldı gibi bir şey yaşandı. Şu anda hala eğer tekel bayi gibi bir ruhsatlandırması varsa o kapalı. Hangi gerekçeyle kapalı ben anlamış değilim. Anladıklarını da zannetmiyorum bu uygulamayı yapanların” dedi. 

ODAYA KAYIT BAŞVURUSU ARTTI

Son 3-4 ay içerinde odaya kayıt başvurusunun çok fazla olduğunu kaydeden Başkan Bozdağ, “Odalar Birliği de bu duruma şaşırdı. 5 ilçenin kaydının biz daha fazla yapıyoruz. Bu zamana kadar hiç böyle kayıt dönemi yaşamadık. Müthiş bir yükseliş var.” dedi.

ESNAFA YÖNELİK YAPILAN DESTEK HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Çerkezköy Belediyesi’nin esnafa yönelik verdiği 2 bin TL destek ile ilgili sorulan soruya da cevap veren Başkan Akay, “Pazartesi günü itibariyle 129 başvuru vardı. Zaten kayıtlı ve ruhsatlı esnaf sayısı belli. Belli bir kriter yok. Burada biz sadece Çerkezköy Belediye Meclisi farkındalığını bir kere daha anlatmam lazım. Biz adını saydığımız kahvehane, kıraathane kır bahçesi, çay bahçesi kıvamındaki Çerkezköy sınırlarındaki tüm işletmeler için karar verdik. Yani burada biz mevzuattan aldığımız bu ödeme kabiliyetini biz bir yere dayandırmak zorundayız. Biz belediye meclisi yasadan bir karşılık bulmadan zaten bir değerlendirme yapamaz. Dolayısıyla mali müşterek sınırları çerçevesini çizdik. O mali müştereklerdeki iş kollarına göre bu dağılımı yaptık. Gönül isterdi tamamına verebilmek ancak biz de bir yasal karşılığa dayandırmak zorunluluğumuz var” dedi. 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31