Bir doktorun antika merakı

Çerkezköy Akut Polikliniği’nin Müdürü Dr. A. Akif Başkurt, 35 yıldır biriktirdiği 6 bin parça antika eseri gün yüzüne çıkardı. Başkurt, rahmetli büyükbabasının kendisine verdiği gümüş savatlı at kamçısı ve karpik lambayla biriktirmeye başladığı eserleri ileride özel bir müze kurarak sergilemek istediğini kaydetti. Başkurt, Çerkezköy’de kurulacak olan İstihdam Fuarı’nda da 6 bin parçalık eserlerinin bir kısmını görücüye çıkaracak.

Bir doktorun antika merakı

Çerkezköy Bakış - Akut Genel Müdürü Doktor Akif Başkurt’un 35 yıllık antika hazinesi gün yüzüne çıktı.


35 YILDA 6 BİN PARÇA ESER
Kendisi 15 yaşındayken rahmetli olan büyük babasının verdiği gümüş savatlı at kamçısı ve karpik lamba ile başladığı antika merakını şimdilerde 6 bin farklı eserden oluşturduğu antika deposunu özel müze yapmak isteyen Dr. Başkurt, antika merakını gazetemiz Bakış’a anlattı. Başkurt, “Yaklaşık 30 yıldır Çerkezköy’de yaşıyorum. Mesleğim haricinde hobi olarak antika topluyorum. Özellikle günümüz değerlerimizin tanıtılması amacıyla Osmanlı eserleri, eski kültür eserlerini toplamaya çalışıyorum. Eser toplamaya 15 yaşında başladım. Rahmetli büyükbabamın bana verdiği gümüş savatlı at kamçısı ve kendi dedesinden kalan bir karpik lambayı “bunları artık sen saklayacaksın” dedikten sonra odama koydum. 6 ay yatarken o lambayı seyrettim sonra lambayı incelemeye başladım. İzmir’de okurken kendi harçlığımdan arttırdıklarımla bit pazarından küçük şeyler alarak başladım. Liseyi okurken de kazandığım paralarla da daha fazla şeyler almaya çalıştım. Yaklaşık 35 yılı aşkın süre içerisinde 6 bin parçalık bir koleksiyona ulaştım. Koleksiyonumun ağırlığı Anadolu kültürüdür. Bu kültürün içinde Anadolu’da yaşamış olan Türkmenlerin, Osmanlı Kültürünün, Hristiyanlık, Ermeni, Süryani ve Musevilik Kültürlerine ait eserler mevcut. Bunun haricinde tarihi öneme haiz olan Avrupa ürünlerini de toplamaktayım. Özellikle Osmanlı tekstili üzerine uzmanlaşmaya çalışıyorum. Osmanlı Tekstili ve takıları ilgimi çok çekiyor. Bu süre içinde Osmanlı’nın Türk kültürüne ait hemen hemen her yöreye ait değişik kıyafetleri, üç etekleri, cepkenleri, saray içi giysiler, has ipek giysiler, Bektaşi giysileri, dergahlara ait giysiler, gelinlikleri kınalıkları, içlikler ve bu giysilere ait özel takılardan oluşan bir koleksiyon oluşturmaya çalıştım. Bu koleksiyonu da insanlarla paylaşmam gerektiğine inanıyorum. Bu bende sosyal sorumluluk projesi haline geldi. Günümüzde geçmiş kültürümüzün yeterince tanıtılıp sevdirilmediğini düşünüyorum.” dedi.


ATATÜRK ESERLERİ
“Günümüzde antika denilince Avrupa’dan gelen çöp ürünler olan porselen tabakların bardakların fincanların, kültürümüzde yeri olmayan şömine saatlerinin toplandığını görünce kendi kültürümüze sahip çıkıp tanıtmanın gerekli olduğunu düşündüm” diyen antikacı Dr. Akif Başkurt, “35 yıllık serüvenimi su üzerine çıkarıp insanların kültürümüzü sevmesini istiyorum” dedi. Başkurt, “Ürün grupları içinde Türkiye’de eşi benzeri olmayan parçalarda mevcut. Bu parçaların içinde en değerlileri Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi imzasını taşıyan İstanbul’un işgali karşısında sergilenecek yolu, vilayetlere ve kolordu komutanlıklarına iletildiği kendi ıslak imzasını taşıyan yazı. Atatürk için verilen kadı emrinin yumurta kağıdına yazılmış metni. Atatürk’ün hayattayken yapılmış tek poz verdiği stüdyo Freyya’nın eşsiz tablosu. Atatürk’ün mecliste kullandığı yazı takımının örneği. Atatürk’ün kullandığı seyahat çantası, 1927’de basılan ilk Osmanlıca nutuk ve bunun gibi birçok eseri toplamaya çalıştım. Bunun haricinde Osmanlı döneminde, Türk kültürünün yaşamasında rol almış dergahlar, dervişler ve Anadolu Türkmenlerine ait değişik eserleri, örnekleri toparlamaya çalıştım yıllarca. Yıllarca iç içe yaşadığımız, Ermeniler, Süryaniler, Musevilerin Anadolu’da yaşamış oldukları ve yaptıkları muhteşem metallari toplamaya çalıştım. İleride hedefim özel bir müze açmak ve bu müzede kültürümüzün tanınması için elimden gelen her şeyi, tüm toplumla paylaşmak.” şeklinde konuştu.


 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan zorlu
Sinan zorlu - 1 hafta Önce

Sayın hocama çok teşekkür edeyorum böyle güzel şeyleri paylaşması çok güzel sergisini sabırsızlıkla bekliyorum

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510