Eğitim Bir-Sen 27 yaşında

Eğitim Bir-Sen Çerkezköy İlçe Başkanı Yusuf Hayri, Eğitim Bir-Sen’in kuruluş yıldönümüne ilişkin açıklama yaptı. Hayri, “Eğitim-Bir-Sen, eylem ve söylemlerini duygu dünyasına, iradesine, özlem ve umuduna tercüman olarak gören eğitim çalışanlarının dalga dalga katılımıyla sürekli büyümüş, 2011 yılında genel yetkili sendika, 2018 sonu itibarıyla 430 bini aşkın üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük sendikası ve sivil toplum örgütü olmuştur.” dedi.

Eğitim Bir-Sen 27 yaşında

Çerkezköy Bakış - 14 Şubat Eğitim Bir-Sen’in kuruluşu ile ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Çerkezköy İlçe Başkanı Yusuf Hayri, “14 Şubat 1992 tarihinde çağın soylusu Mehmet Akif İnan ve 14 arkadaşı tarafından, ‘Çağı kurtarmanın bir eylemidir, Çağ dışı görünen ilgimiz bizim’ ruhuyla, gelenekten beslenerek geleceği aydınlatmak üzere kurulan Eğitim-Bir-Sen; hak, adalet, barış, emek ve özgürlük mücadelesinin 27. yılında Türkiye’nin en büyük sendikası olmanın haklı gururunu ve onurunu yaşamaktadır. Emek mücadelesi yanında milletimizin hassasiyetleri de referans noktamızdır. Sendikacılığı salt maddi bir kazanım aracı olarak değerlendirmeyen, aynı zamanda örselenen medeniyet değerlerinin tahkimi, yön problemi içerisine itilen insanımızın tarihi istikametine kavuşturulması gibi kendisini diğerlerinden farklı kılan uğraşıları da faaliyet alanına dahil eden Eğitim-Bir-Sen, kurulduğundan beri çalışmalarını bu çerçevede gerçekleştirmiştir. 2001 yılında çıkarılan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun ardından hak ve özgürlük faaliyetlerine hız veren Eğitim-Bir-Sen, eylem ve söylemlerini duygu dünyasına, iradesine, özlem ve umuduna tercüman olarak gören eğitim çalışanlarının dalga dalga katılımıyla sürekli büyümüş, 2011 yılında genel yetkili sendika, 2018 sonu itibarıyla 430 bini aşkın üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük sendikası ve sivil toplum örgütü olmuştur.” dedi.

“EĞİTİM-BİR-SEN BÜYÜK ÇABA GÖSTERMİŞTİR”

banner287
Eğitim Bir-Sen’in ülkenin zararına olacak her şeyin karşısında olduğunu belirten Hayri, “Türkiye’nin her demokratik kazanımında mutlaka Eğitim Bir-Sen’in teri, payı ve imzası vardır. Eğitim Bir-Sen, uluslararası kirli, karanlık odakların içerideki işbirlikçileri ile tezgâhladıkları ihanetlere karşı haklı olmanın verdiği güç ve cesaretle durmuş; 28 Şubat, 27 Nisan, 17-25 Aralık, 15 Temmuz gibi, millete karşı yapılan her türlü gayrimeşru ve hain girişimde, ‘hâkimiyet milletindir’ diyerek meydanlara çıkmış, haksızlıkların karşısında, mağdur ve mazlumların yanında yer almış; ırkına, diline, dinine, rengine bakmadan dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan mezalime gereken tepkiyi göstermiştir. İnsan hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi, 28 Şubat gibi antidemokratik dönemlerde gerçekleştirilen hak ihlallerinin ortadan kaldırılarak hakları gasp edilen kamu görevlilerinin haklarının iadesi noktasında Eğitim-Bir-Sen büyük çaba göstermiştir. Dayatmalar ve hak ihlalleri Eğitim Bir-Sen’in teklifleri, girişimleri ve mücadelesiyle sona erdirilmiş; 8 yıllık kesintisiz eğitim yerini 4+4+4 eğitim sistemine bırakmış, katsayı adaletsizliği ve başörtüsü yasağı başta olmak üzere, birçok haksız uygulama tarih olmuştur. Bunların yanı sıra seçmeli Kur’an-ı Kerim, Peygamber Efendimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler derslerinin okutulması ve yeni müfredat çalışmaları, Eğitim-Bir-Sen’in kararlı mücadelesi sonucu mümkün olmuştur.” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM-BİR-SEN, ÜYELERİNE VERDİĞİ HİZMETİN KALİTESİNİN YÜKSEK OLMASINA GAYRET ETMİŞ”

Hayri, açıklamasının devamında, “Eğitim Bir-Sen’in ve Memur-Sen’in temsil ettiği toplu sözleşmelerde kamu görevlileri en önemli kazanımları elde etmiştir. Her türlü sıkıntıyı ve sevinci birlikte paylaşmayı hedefleyerek hizmet sendikacılığının adresi haline gelen Eğitim-Bir-Sen, üyelerine verdiği hizmetin kalitesinin yüksek olmasına gayret etmiş, üyelerinin ihtiyaç duyduğu her alanda ve zamanda yanında yer almıştır. Eğitim Bir-Sen, emek mücadelesinin ve sürdürülebilir adil paylaşımın; insan haklarını esas alan siyasal sistemle sağlanacağı bilinciyle, kişileri kutsallaştıran, klişeleri hukuk normlarının yerine koyan anlayışı reddederek, örgütlü gücüyle tam demokrasiye geçiş, hukuk devletini güçlendirme ve tam anlamıyla tesis etme çabalarında hem öncülük etmiş hem de paydaşlık yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. Milletle, ümmetle bütünleşme mücadelesini sürdüren Eğitim-Bir-Sen, bu nedenle, Balkanlar’dan Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, kültür coğrafyamızda emeğin ve inancın güç birliğini oluşturmak amacıyla çaba harcamış, uluslararası eğitim sendikalarıyla iş birliği anlaşmaları imzalayarak onlarla tecrübelerini paylaşmış ve paylaşmaktadır. Kamu görevlilerinin en büyük sendikası olarak önümüzdeki dönemde de eğitim çalışanlarının hak ve menfaatlerini en iyi şekilde korumak ve geliştirmek için zirveden yeni ufuklara yolculuğumuz devam edecektir. Vefa’ya önem veren Çerkezköy Eğitim-Bir-Sen olarak, 27. yaşımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşarken, başta kurucu Genel Başkanımız merhum Mehmet Akif İnan olmak üzere ahirete irtihal eden öncülerimizi rahmetle anıyor; bayrağı Mehmet Akif İnan’dan devralarak bizlere ulaştıran genel başkanlarımıza, şu anki Genel Başkanımız Ali Yalçın’a Çerkezköy’de sendikamızın kuruluşunda öncülük eden, emek veren ilçe başkanlarımız Yaşar Doğan ve Ahmet Üzgün başta olmak üzere diğer başkanlarımıza, sendikamızın her kademesinde görev yapmış bütün başkan, başkan yardımcısı, temsilci ve üyelerimize; emek, ömür ve gönül veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510