banner265

banner579

banner306

banner578

Hayırseveri meşhur ilçe: Çerkezköy

Çerkezköy’ün hayırsever bir ilçe olduğunu belirten Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, “Bizim en önemli ayağımız hayırsever. Hayırsever ilçesiyiz. Çerkezköy’ün neyi meşhur diye sorduklarında hayırseveri diyorum.” dedi.

Gündem 10.10.2019, 15:23 10.10.2019, 15:27 Bakış Haber Merkezi
566
Hayırseveri meşhur ilçe: Çerkezköy

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban ile birlikte kol kola girerek eğitimde devrim yaşatan ve ilçenin tekli eğitime geçmesinde büyük emekleri olan Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Bakış Gazetesinin sosyal medya hesabından canlı yayınlanan “Eğitime Bakış” programının konuğu oldu. Gümüş, burada, gazeteci Mehmet Akif Aldoğan ve Fırat Keskinkılıç ile vatandaşlardan gelen soruları canlı yayında cevapladı.
“BİZ İNANDIK VE ALLAH NASİP ETTİ”
Program Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Barış Pınarı Harekatı'nın başladığını duyurduğu görüntülerin izlenilmesi ile başladı. Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy’ün okul, öğrenci ve öğretmen sayısıyla ilgili bilgi verdi. Gümüş, “Öncelikle ordumuza muvaffakiyetler diliyorum. Rabbim ayaklarına taş değdirmesin inşallah. Çerkezköy ilçemiz Türkiye mozaiği olan, 81 ilden göç alan, her yıl 2 bin öğrenci artıran bir ilçe. Bugün itibariyle 35 ay görev sürem doldu. Göreve başladığımda öğrenci sayımız 32 bindi. Şu anda 38 bin 500 civarı. 6 bin 500 öğrenciyi nakil almışız. 
Nüfusumuz 136 bin idi. Bugün 168 bin civarında. 30 binlik nüfus artışında 6 bin 500 öğrenci artışı olmuş. Göreve başladığımızda yüzde 76 ikili eğitim, 57’de sınıf ortalaması vardı. Normal eğitime geçmek imkansız, hayal olarak görülüyordu. Biz inandık ve Allah nasip etti.” dedi.
“ÇERKEZKÖY’ÜN HAYIRSEVERİ MEŞHUR”
Çerkezköy’ün hayırsever bir ilçe olduğunu ifade eden Gümüş, “Göreve başlamamın ardından Kaymakamımız Atilla Selami Abban ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan göreve başladı. Bu ekip bu ilçenin eğitim anlamındaki ihtiyaçlarını önceleyip, neyin nerede yapılması gerektiğine inanarak, bakanlığımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunarak ilçemizin eğitim sorunlarının çözülmesi için gece gündüz çalıştılar. Bizim en önemli ayağımız hayırsever. Hayırsever ilçesiyiz. Çerkezköy’ün neyi meşhur diye sorduklarında hayırseveri diyorum. Bu ilçenin hayırseveri meşhur. Tek tek isimlerini anmak gerekiyor. Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ve yönetimi 32 derslikli OSB Ortaokulu’nu yaptılar. Trakya’da olmayacak özellikte bir okulu ilçemize kazandırdılar. Yine kendisi adına yaptırdığı Henateks okulunu 1 ay içerisinde eğitime açacağız. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odamız 24 derslikli bir Anadolu Lisesi kazandırdı. Yönetim kurulu üyeleri nezdinde yönetim kurulu başkanımız Süleyman Kozuva Bey’e teşekkür ediyoruz. Veliköy OSB Yönetimi tarafından 24 derslikli, 4 atölyenin bulunduğu meslek lisesinin kaba inşaatı bitti. İnşallah 2020 yılı Haziran ayında açmayı Rabbim bize nasip edecek. Hayırsever Yusuf Şenel tarafından yapılan Cumhuriyet Mahallemizde 32 derslikli bir ortaokulu ilçemize kazandırdı. Bin 50 öğrenci ve 33 şubemizle eğitime başladık. Fatih Bozkurt, Azize-Şahap Bozkurt Anaokulunu ilçemize kazandırdı. Müjgan-Serkan Karagöz çifti 2 okulu bize bağışladı. Seval-Ahmet Çetin çifti Fen Lisesi kazandırdı. Metin Seçkin Ortaokulu’nun en önemli hayırseveri Mustafa Seçkim Bey oldu. Sanayici Fikri Güner amcamız tarafından İstasyon Mahallesi’nde 3 derslikli anaokulu tamamlanmak üzere. Atatürk İlkokulu ilave katını yapan Rıdvan Karabulut amcamız oldu. Memur Sokak’ta Zeki Algur İlkokulu’nu yapan hayırsever Zeki Algur amcamız oldu. Tüm hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.
“HER ÇOCUK ÖZELDİR”
Çerkezköy’deki derslik ve okul sayısıyla ilgili bilgi veren Gümüş, “Eğitim mükemmeliyet isteyen bir şey. Her anne baba çocuğunun en mükemmel okulda okumasını istiyor. Bu anlamda omzumuzdaki yük çok ağır. Her çocuk özeldir. Bunu anlatırken inanarak yapıyoruz. Tüm öğretmenlerimize kendi çocuğumuzun nasıl eğitim almasını istiyorsak, milletin çocuğu için de aynı şartları hazırlamak için çalışmamız gerektiğini anlatıyoruz. 5 anaokulumuz var, bir tanesi de açılmak üzere. 16 ilkokulumuz var ve bu 16 ilkokulumuzda 12 bin 70 öğrenci var. 6’sı yeni. 3 tane özel ilkokulumuz, 10 özel anaokulumuz var. 16 tane ortaokulumuz var ve öğrenci sayısı 12 bin 808. 9’u son iki buçuk yılda açılmış. 13 lisemiz var. 3’ü son 3 yılda açıldı. 9 bin 424 öğrencimiz var. 2020’de bir lise daha açacağız.” diye konuştu.
“TEK SATMAK ZORUNDALAR”
Okulların açılmasına kısa bir süre kala veliler ile kıyafet satıcıları arasında polemiğe konu olan okul kıyafetleri satımı konusuyla ilgili olarak ise Gümüş, “Kıyafet satan firmaların paydaşıyız. Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bağlılar. Dernek olunca üretimde anlaştıkları bir sistem var. Bu sorunu ulusal medyada da okudum. Tek satma konusunda firmaya resmi ve sözlü olarak ilettik. Tek sattıklarını ifade ettiler. Tek satmak zorundalar.” açıklamasında bulundu.
DEVAM EDEN YATIRIMLAR
Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, devam eden yatırımlar ile ilgili ise, “Önümüzdeki seneye devam eden yatırımlarımız var. Kızılpınar’da ilkokul inşaatımız devam ediyor. Temmuz ayında teslim edilecek. Veliköy’de 21 derslikli bir ilkokul inşaatımız ve OSB tarafından yapılan lise inşaatımız devam ediyor. Ambardere’de 24 derslikli Anadolu Lisesi inşaatımız ve 200 kapasiteli öğrenci pansiyonu devam ediyor. İnşallah Hacı Fahri Zümbül okulumuzu oraya taşıyacağız.” bilgisini verdi.
“BİZLERE ÇOK BÜYÜK EMEKLERİ OLDU”
Gümüş, “TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un okulların açılışına katkıları ve desteği neler oldu, dostluğunuz nereye dayanıyor?” sorusu üzerine şu yanıtı verdi: Sayın meclis başkanımıza hocamız diyoruz. Kendisi “Türkiye özel, Tekirdağ daha özel” diyor. Göreve başladığımızda üniversite sınavı yoktu. Sınavların ilçemizde yapılmasında, 2017 yılında ilçemize gelen 28 milyon 500 bin liralık devlet yatırım programında, 2 milyonluk devam eden eğitim yatırımında, 130 yeni öğretmen atanmasında, temel eğitim yatırımlarında, HFZ’nin proje okulu oluşunda, Enesler Anadolu İmam Hatip Lisemizin Fen ve Sosyal Bilimler program okulu oluşunda, Fen Lisesi açılışında bize çok büyük emekleri oldu. Kendisine hem saygılarımı, hem teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisiyle tanışıklığımız 1988 yılına dayanıyor. O dönemde bizden sorumlu öğretmenimizdi.
“ÖĞRETMENEVİNE İHTİYACIMIZ VAR”
Çerkezköy’ün her yıl 3 okula ihtiyacı olduğunu ifade eden Gümüş, “Her yıl 21 derslikten 3 okula ihtiyacımız var. Bunu durdurduğunuzda kartopu büyüyor. Kızılpınar Mahallemizde mera vasfından bir alanı eğitim kampüsü alanına çevirdik. 21 derslikli temel eğitim programında olacak okulu oraya yapacağız. Ambardere kampüs alanımız var. 132 dönüm orası. Oraya okullar yapabiliriz. Yusuf Şenel Ortaokulunun olduğu arsaya 2 okulumuz daha sığıyor. Öğretmenevi ihtiyacımız var. Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin bahçesinde lojman yıkımı oldu. Onun yerine öğretmenevine hazır. Seçim öncesinde siyasilerin vaatleri olmuştu. Belediye başkanımızın vaatleri arasındaydı. Bu vaatlerini hatırlatmış olalım.” dedi.
“HALK EĞİTİMİ MERKEZİ TEKLİFİNİ YAPTIK”
Yeni Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi yapılması konusunda ise Gümüş, “Normal eğitime geçmemizle tüm okullarımız 14.30’dan sonra halk eğitimin oldu. Kaymakamımız imzasıyla 2020 yatırım programının ikinci sırasında halk eğitim merkezi teklifini yaptık. Ülkemizin mevcut durumunu da iyi analiz etmek lazım. Devletten 150 milyonluk eğitim yatırımı aldık. Yusuf Şenel Ortaokulu’nun bulunduğu alanı teklif ettik.” dedi.
“HERHANGİ BİR SORUN OLAN OKULUMUZ YOK”
Silivri açıklarında meydana gelen ve Çerkezköy’de de yakından hissedilen deprem sonrası Çerkezköy’deki okulların durumunu, depreme dayanıklılığı ile ilgili de konuşan Gümüş, “Rabbim büyük afetlerden ülkemizi korusun. Göreve başlamadan önce depremsellikle alakalı okullarımızda incelemeler yapılmıştı. Pakize Narin Anadolu Lisesi sıkıntılı olduğu dosyası geldi. Çok büyük mücadele verdik. 2 buçuk milyonluk güçlendirme ve onarım ödeneği alarak 3 ay gibi kısa sürede tamamladık. Depremi yaşadığımızda da ne kadar önemli bir iş yaptığımızı anladık. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün ilçemizde yaptığı incelemeler neticesinde herhangi bir sorun olan okulumuz yok, şükür. KHK ile elde ettiğimiz binalarda incelemeler yapılıyor.” dedi.


“GÖNÜLLÜLÜK ESASTIR”
Gümüş, okullarda öğrencilerden istenen aidatlar ile ilgili olarak ise, “Okulların bir ekonomisi var. Okullarımızın doğalgaz, elektrik, su gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Allah devletimize bu anlamda zeval vermesin. Okullarımızın yardımcı hizmetlilerini taşeron, kadrolu, İŞKUR aracılığıyla karşılıyoruz. Bu işler aile birliği kanalıyla yürüyor. Bu anlamda söylediğimiz gönüllülük esasıdır. Hiç kimse evine ekmek götürme derdinde olan vatandaştan zorla bağış adı altında bir şey alamaz.” açıklamasını yaptı.
“599 SINIF HAYIRSEVERLER TARAFINDAN DONATILDI”
Her şeyiyle çok güzel bir proje olarak nitelendirdiği “Bir Sınıf Donat Adını Yaşat” projesiyle ilgili olarak Gümüş, “Bu projemiz Bozüyük Milli Eğitim Müdürüyken bizzat başlattığım bir proje. 18 Ocak 2017’de protokolünü imzaladık. Umduğumuzun çok üstünde bir katılım oldu. Projemiz ülke çapında ilk üçe girerek ödül aldı. Ödülü kaymakamımız Atilla Selami Abban, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’dan aldı. Proje kapsamında 175 sınıfı hayırsever, 406 sınıfı bakanlığımız donattı. Şu anda yedek sıralarımız var. Bir okulluk donatım malzememiz her zaman stokta oluyor. 35 öğrencilik bir sınıf 7 bin liraya donatılıyor. 3 tane Z-Kütüphane yapılıyor. Nurullah Narin Ortaokulumuza Z-Kütüphane yapılacak çok yakın zamanda. 6 kodlama atölyesi yapıldı. 2 müzik sınıfı, 4 laboratuvar, 1 akıl zeka oyunu, 1 tasarım beceri atölyesi, bir de özel eğitim sınıfını bir hayırseverimiz donattı. Toplamda 599 sınıfı hayırseverler tarafından donatıldı. Her şeyiyle güzel bir proje.” dedi.
“MESLEKİ EĞİTİMDE ÇOK İYİ BİR İLÇEYİZ”
Tasarım beceri atölyelerini çok önemsediklerini ifade eden Gümüş, “Trakya Anadolu Lisesine yaklaşık 400 bin lira değerinde lise düzeyinde çocukları için gerekli olan tüm tasarım beceri atölyesi kuruluyor. Bunu çok önemsiyoruz. Çocuklarımızın yaşayarak, yaparak öğrenmesini istiyoruz.” dedi. Çıraklık eğitimi ile ilgili olarak, “Mesleki eğitim merkezimizin lise diploması verme yönetmenliği değişti. Okulda dersleri alıyor, fabrikayla sözleşme imzalıyor, yaklaşık 500 lira maaş alıyor. Aynı düzeyde lise diplomasını alıyor ve meslek ediniyor. 500 civarı öğrencimiz var. Bu iyi bir sayı. 160 tanımlanmış meslek var. Mesleki eğitimde çok iyi bir ilçeyiz.” açıklamasında bulunan Gümüş, mesleki eğitimi geliştirmek için çalışmalarının sürdüğünü belirtti.
“BİN 202 DERSLİĞİMİZ VAR”
Gümüş, “HFZ’nin proje okulu oluşu da çok önemli. Eğitimde akademik başarının yolu cazibe merkezi olmak.  Çevre ilçelerden öğrencilerimiz var. Eğitimde akademik başarının sonucu hemen alınmıyor. 2-3 yılı var. Fen Lisesi mezun verdiğindeki sene üniversite başarısını özel takip etmenizi istirham ediyorum. Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni gelecek yıl proje okulu olarak teklifini yapacağız. 760 derslikle göreve başladık. Şu anda 1202 dersliğimiz var. Açılacak toplam 121 dersliğimiz ile önümüzdeki yılın derslik ihtiyacını karşılamış oluyoruz. “ diye konuştu.
“TAHTASI EKSİK OKULUMUZ YOK”
Bazı okullarda eksik tahtayla eğitime başlandığı iddiaları üzerine ise Gümüş, “Tahtası eksik okulumuz yok. Hatta Yusuf Şenel Ortaokulu’nda akıllı tahtalarımızın tamamının montajı yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığımızın standart donatımında akıllı tahta yok. Hayırseverimiz 36 tane aldı.” dedi.
“DOĞALGAZA DÖNMEYEN TEK OKUL KALDI”
Onarım yapılan okullarla ilgili olarak ise, “Pakize Narin Anadolu Lisemiz büyük bir onarımdan geçti. 12 okulumuzda doğalgaz dönüşümü yapıldı. Çatı onarımı 5 okulumuzda, mantolama boya 8 okulumuzda yapıldı. Hemen hemen mesleki eğitim ve orta öğretimdeki okullarımızda onarım ihtiyacımız yok. Dış cephe boyası 5, iç cephe boyası 10 okul, ıslak zemin onarım 5 okul, kartlı turnike sistemi 3 okul, mekan onarımı 3, spor salonu onarımı 1 okulda yapılmış. İlçede doğalgaza dönmeyen bir okul kaldı.” açıklamasını yaptı.
Gümüş son olarak, “Okullarımızın temizlik ve hijyenini konu alan beyaz bayrak ve beslenme dostu okul konusunda çok iyiyiz. 57 okulumuzda beyaz bayrak var. 43 okulumuzda beslenme dostu okul.” İfadelerini kullandı.


 

Kaynak: Çerkezköy Bakış

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Şubat 2020
İmsak 06:17
Güneş 07:42
Öğle 13:28
İkindi 16:32
Akşam 19:04
Yatsı 20:23
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 23 46
2. Trabzonspor 22 45
3. Galatasaray 23 45
4. Sivasspor 23 45
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 23 38
7. Beşiktaş 23 37
8. Göztepe 22 34
9. Gaziantep FK 23 31
10. Gençlerbirliği 23 27
11. Antalyaspor 23 25
12. Malatyaspor 22 24
13. Denizlispor 23 24
14. Çaykur Rizespor 22 24
15. Konyaspor 23 21
16. Ankaragücü 23 20
17. Kasımpaşa 23 19
18. Kayserispor 23 16
Takımlar O P
1. Hatayspor 24 48
2. Erzurum BB 23 42
3. Adana Demirspor 24 40
4. Bursaspor 23 39
5. Fatih Karagümrük 24 37
6. Altay 23 34
7. Keçiörengücü 23 32
8. Ümraniye 23 32
9. Akhisar Bld.Spor 23 32
10. Menemen Belediyespor 24 32
11. Balıkesirspor 23 31
12. Giresunspor 22 28
13. İstanbulspor 22 27
14. Altınordu 23 24
15. Osmanlıspor 24 21
16. Adanaspor 23 18
17. Boluspor 23 17
18. Eskişehirspor 24 16
Takımlar O P
1. Liverpool 27 79
2. Man City 27 57
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 44
5. M. United 27 41
6. Tottenham 27 40
7. Sheffield United 27 40
8. Wolverhampton 27 39
9. Arsenal 27 37
10. Burnley 27 37
11. Everton 27 36
12. Southampton 27 34
13. Crystal Palace 27 33
14. Newcastle 27 31
15. Brighton 27 28
16. Bournemouth 27 26
17. Aston Villa 27 25
18. West Ham 27 24
19. Watford 27 24
20. Norwich City 27 18
Takımlar O P
1. Barcelona 25 55
2. Real Madrid 25 53
3. Atletico Madrid 25 43
4. Sevilla 25 43
5. Getafe 25 42
6. Real Sociedad 24 40
7. Villarreal 25 38
8. Valencia 25 38
9. Granada 25 36
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 25 31
12. Osasuna 25 31
13. Real Betis 25 30
14. Deportivo Alaves 25 30
15. Real Valladolid 25 29
16. Eibar 24 24
17. Celta de Vigo 25 24
18. Mallorca 25 22
19. Leganés 25 19
20. Espanyol 25 19
15°
kapalı
banner573
banner575
banner576
banner577