banner265

banner579

banner578

Hira’nın göz damarları gelişti

Çerkezköy’de, 25 haftalık 700 gram dünyaya gelen Hira bebeğin göz kontrolleri tamamlandı. Birkaç ay süren takip periyodu sonunda göz damarlarının tamamen geliştiği saptandı.

Gündem 20.06.2019, 16:06 20.06.2019, 17:47 Bakış Haber Merkezi
Hira’nın göz damarları gelişti

Çerkezköy Bakış - Prematüre doğan bebeklerde göz problemi gelişme ihtimali yüksek olduğunu belirten Özel irmet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Boztaş, “Bundan dolayı prematüre bebeklerin göz muayenesi çok önemlidir. Erken doğan bebekler beraberinde bir çok sorunla doğar. Bunlardan en önemlisi akciğer gelişiminde gerilik yani solunum sıkıntısıdır. Diğer sistemlerde de gelişim geriliğine sık rastlanır göz ve görme sistemi de bunlardan bir tanesidir. Gözdeki damarlar özellikle retina damar gelişimi, normal gebelik gelişimde yani 40 hafta içerisinde tamamlanır. Erken doğan bebeklerde bu damarlar gelişimini tamamlayamamış (innmatür) durumdadır. Bununla birlikte damar gelişimi doğum sonrasında da devam eder ancak her bebekte bu gelişim süreci normal seyrinde devam etmeye bilir. Doğumun üzerinden 1 ay geçtikten sonra gelişimi devam etmekte olan bu damarlarda gelişiminin durması ve anormalleşme  başlayabilir. Bu duruma prematüre retinopatisi (ROP) adı verilir. Bu hastalık (ROP) damar gelişimindeki anormalliğin gelişimine göre derecelendirilir. Evre 1 ve 2 de takip gerekliyken evre 3'ten itibaren tedavi gereksinimi ortaya çıkabilir. Bebek ne kadar erken doğarsa bu hastalık riski artar. Örnek vermek gerekirse 27 hafta doğan bebek 30 hafta doğan bir bebeğe göre daha fazla risk altındadır.”dedi.
Boztaş, “Prematüre bebeklere doğumdan 1 ay sonra mutlaka göz muayenesi yapılmalıdır. Böylece damar gelişiminde duraksama ve anormallik varsa saptanır. Hastalığın evresine göre izlem veya tedavi kararı verilir. Tedavi gereksinimi ortaya çıktığında zamanında yapılacak müdahale ile kalıcı görme kaybının önüne geçilebilir. Ancak tedavi gerekirse ivedi şekilde yapılmalıdır. Bu tedavi geciktirmeden saptamak için mutlaka belirli aralıklarla göz muayenesi tekrarlanmalıdır. Prematüre bebek muayenesinden sonra göz damarları normal şekilde gelişene dek belli aralıklarla muayene edilmelidir.” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:38
Güneş 05:34
Öğle 13:13
İkindi 17:11
Akşam 20:42
Yatsı 22:28
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
10°
kapalı
banner573
banner575
banner576
banner577