İHL’de Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulanacak

Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi, Çerkezköy’de proje okulları arasında yer alan okulların dışında Fen ve Sosyal Bilimler programı uygulayan ilk okul oldu.

İHL’de Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulanacak

Çerkezköy Bakış - Fen ve Sosyal Bilimler Programı uygulayacak olan Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okutulan derslerin, haftalık ders saatleri Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri ile yakın seviyede olacak. Bu kapsamda Fen ve Sosyal Bilimler programının uygulanacağı Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrenciler, fen bilimleri veya sosyal bilimler alanında ders saatlerine ilave olarak altı (6) saat daha fazla ders alabileceklerdir. Ayrıca okul, üniversitelerle protokoller yaparak ortak çalışmalar yapması öngörülmektedir.

FEN VE SOSYAL BİLİMLER PROGRAMININ AMACI

banner287
Anadolu İmam Hatip Liseleri’nde öğrenim görüp Fen Bilimlerine ve Sosyal Bilimlere ilgi duyan öğrencilerin kabiliyetleri doğrultusunda gelişmelerine destek vermek, rasyonel ve analitik düşünme becerilerini geliştirmek, bilim ve medeniyet tarihimizde öne çıkan bilim insanlarını ve düşünürleri tanımalarını, onların hayatları, eserleri ve etkileri hakkında bilgi edinmelerini sağlamak, öğrencilerin Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda daha donanımlı, özgüvenleri yüksek, kendi medeniyet değerlerinin farkında olarak yetişmelerine ve onların yükseköğrenime hazırlanmalarına katkı sağlamaktır.

10’UNCU SINIFTAN İTİBAREN SEÇİLEBİLECEK

Konu ile ilgili açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, “Öğrenciler 10. sınıftan itibaren Fen Bilimleri alanı veya sosyal bilimler alanında ders seçebilecekler. Bu dersler, öğrencinin devam edeceği alan, öğrencinin ilgi ve istekleri, derslerdeki başarı durumu ve hedeflediği yükseköğretim programı doğrultusunda öğrenci, veli ve okul tarafından ortaklaşa belirlenmektedir. Öğrenciler belirledikleri alan doğrultusunda Fen veya Sosyal Bilimler alanı ile ilgili dersleri 10. sınıfta 2 saat, 11. sınıfta 19 saat, 12. sınıfta 20 saat almaktadırlar.
Fen ve Sosyal Bilimler Programlı okullarda eğitim alan öğrenciler de bütün İmam Hatip okullarında gerçekleştirilen sosyal kültürel faaliyetler ve eğitim etkinliklerinden yararlanmaktadır. Kendilerini geliştirecekleri birçok sosyal kültürel faaliyette yer almaktadırlar.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510