Komşunun ayıbı

Yunanistan'ın uluslararası mevzuatlara aykırı şekilde düzensiz göçmenleri geri itmeye devam ettiği ileri sürüldü. 8 kaçak, Yunan askerleri tarafından darp edildikten sonra yarı çıplak Türkiye tarafına gönderildiklerini iddia etti.

Komşunun ayıbı

Çerkezköy Bakış - Bosnaköy köyü yakınlarında düzensiz göçmenlerin bulunduğu ihbarı üzerine bölgeye giden jandarma, 8 düzensiz göçmeni yakaladı. Yarı çıplak yakalanan düzensiz göçmenler, Meriç Nehri'ni geçip Yunanistan topraklarına ayak bastıklarını, burada Yunan askerlerinin kendilerini darp ettiklerini öne sürdü. Jandarma tarafından kıyafet verilen ve sağlık kontrolünden geçirtilen düzensiz göçmenler, İl Göç İdaresi'ne teslim edildi.

banner287
"GERİ İTME/PUSH BACK"
"Push back" de denilen, "geri itme" uygulamasının son zamanlarda Yunanistan tarafından sıkça uygulandığı iddia edildi. Son bir kaç gündür kıyafetleri üzerinde olmayan ve darp edilerek Yunanistan'dan geri itildiklerini iddia eden 50'nin üzerinde düzensiz göçmen yakalandı.
Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, Yunanistan'ın Türkiye ile kara sınırını tel örgü ile kapatması sonrası doğal sınır Meriç Nehri kaçaklar tarafından daha çok kullanılmaya başlandı. Botlarla Meriç'i aşan düzensiz göçmenler Yunanistan'a geçiyor. Ancak son yıllarda uluslararası anlaşmalara göre sınırı geçebilen kaçakların durumunu incelemekle yükümlü olmasına rağmen Yunanistan, AB mevzuatına da aykırı olarak toplu sınır dışı işlemleri yapıyor.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306