banner265

banner571

Oy çokluğuyla kabul edildi

Çerkezköy Belediyesi’nin 2015 yılını kapsayan Faaliyet Raporu, Nisan meclisinde oylandı. Çerkezköy Belediyesi’nin Faaliyet Raporu, Ak Partili belediye meclis üyelerinin red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Çeşitli komisyon üyelikleriyle encümen üyelerinin belirlediği nisan ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Salı günü yapılacak.

Gündem 02.04.2016, 09:12 02.04.2016, 09:15 Bakış Haber Merkezi
Oy çokluğuyla kabul edildi
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi nisan ayı olağan meclis toplantısı ilk oturumu dün yapıldı.
MECLİS DÜN TOPLANDI
Saat 14.15’te başlayan toplantıyı Meclis Başkan Vekili Nedim Yılancı açtı. Toplantıya CHP’den Enver Bayram, Ak Parti’den Mustafa Çiftçi ile Ali Dönmez katılmadı. Toplantıyı Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Ak Parti Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, Çerkezköy Emlakçılar Derneği Başkanı Daimi Tavan ile misafirler izledi. Yoklama sonrasında Çerkezköy Belediyesi’nin 2015 yılı faaliyet raporu görüşüldü.
GARİP: “OKUNMADAN RAFLARDAKİ YERİNİ ALACAK”
220 sayfadan oluşan Faaliyet Raporu özet halinde meclis üyelerine okundu. Yaklaşık 40 dakikalık sunum sonrasında ilgili gündem maddesi görüşmeye açıldı. Ak Parti Grubu adına Dr.Remzi Garip söz aldı. Faaliyet raporunu Belediye’nin hesap vermesi olarak değerlendiren Garip “Bir yıl içerisinde ne yapıldığı bu şekilde meclise aktarılır” dedi. Ak Parti olarak Faaliyet Raporu’nu inceleme imkanı bulamadıklarını belirten Remzi Garip “Faaliyet Raporu daha önce elimize ulaşmış olsaydı, gerekli incelemeleri yapma imkanı bulurduk. Ancak bu şekilde okunmadan, raflardaki yerini alacak.” Diye konuştu.
“DAHA ÖNCE BİZLERE GÖNDERİLMELİYDİ”
Bundan sonraki yıllar için Faaliyet Raporu’nun önceden meclis üyelerine ulaştırılması yönünde tavsiyede bulunan Garip “Halk sizi buraya çalışmaya, bizi de muhalefet yapmaya gönderdi. Bu şekilde sağlıklı muhalefet etmemiz mümkün değildir. Büyük bir emek sarf edilerek bir kitap hazırlanmış. Ancak bu şekilde kıymetinin karşılığını bulamayacak.” dedi.  
“BİZLERİN GÖRÜŞÜ ALINMADAN HAZIRLANDI”
Çerkezköy Belediyesi’nin 2014-2019 dönemini kapsayan Stratejik Planı’nın Ak Parti Grubu’nun görüşü alınmadan hazırlandığını söyleyen Garip şöyle devam etti: “Stratejik Planla ilgili daha önce yaptığım açıklamada Stratejik Plan’ın sığ olduğunu ifade etmiştim. Bizlerin fikri alınmadan Çerkezköy halkını ilgilendiren birçok konuda plan yapılmıştır. Plan parmak çoğunluğu ile kabul edildi.“STRATEJİK PLAN ŞEKLEN YAPILMIŞ”
Faaliyet Raporu’nu kısa da olsa incelediğimizde Stratejik Plan’ın şeklen yapıldığı ortaya çıkıyor. Stratejik Plan, kanun gereği hazırlanmaktadır. Burada yönetime, seçim öncesi vaatlerini gerçekleştirme imkanı sunuluyor. Bir anlamda vaatler söz haline getiriliyor.”
“FAALİYET RAPORU STRATEJİK PLANA GÖRE HAZIRLANMALIYDI”
Stratejik Plan’da 2015 yılı için planlanan vaatlere değinerek sözlerini sürdüren Dr.Remzi Garip “Faaliyet Raporu, Stratejik Plana göre hazırlanmalıydı. Stratejik planda yer alan işsizlik oranı yüksekliği, çevre kirliliği, görüntü kirliliği, eğitim, Çorlu Deresi gibi sorunlar ile ilgili faaliyet raporunda herhangi bir şey göremiyoruz. Çerkezköy’deki imar kirliliği sizin döneminizde çok arttı. Ana caddelerin hali ortada. Çekme mesafeleri su istimal edilmektedir. Buna müsaade ediliyor. Bu hem belediye, hem de karşı taraf için sorunlar oluşturmaktadır.” dedi. Ak Parti Grubu olarak meclise komple bir imar revizyon talebinde bulunduklarını anlatan Garip, bunun da kabul görmediğini belirtti.
AKAY: “UYUMSUZLUK SÖZ KONUSU DEĞİL”
Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Dr.Remzi Garip’in eleştirilerine Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay cevap verdi. Eleştirileri dikkate alacaklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Başkan Akay “Eleştiriler önemli, söylenenler bizlere katkı sağlayacaktır. Stratejik plan ile faaliyet raporu arasında bir uyumsuzluk söz konusu değildir. Faaliyet Raporu, Stratejik Plan doğrultusunda kurgulandı. Kafa karıştırmaya bir niyetimiz yok.” dedi.  
“SORUNUN ÖNÜNE GEÇTİK”
Çevre konusunda yapılan çalışmaları anlatarak sözlerini sürdüren Akay “Çerkezköy’ün çöplüğünü kapattık. 20 yıldır çöp birikiyordu. Artık Çerkezköy’ün çöpü Önerler Mevkii’ne dökülüyor. Cumhuriyet Mahallesi’nin kanalizasyonu da yıllardır vahşice ormana akıtılıyordu. Biz göreve geldiğimizde bunu da gördük ve konuyu TESKİ’nin yatırım planına aldırdık. İhalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanacak.” dedi.“ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”
Otopark konusunda yapılan çalışmaları da anlatan Akay “Otopark konusu Büyükşehir’in sorumluluğunda olan bir konudur. Sorunun çözümü adına Çerkezköy’de iki alanı otopark yapımı için Büyükşehir Belediyesi’ne devrettik.
Yıllardır hiçbir çalışmanın yapılmadığı belediye binamızda tadilat çalışması yaptık. Meclis salonu ve birçok birimi bodrum kata taşınacak. Söz verdiğimiz tarihte çalışmaları tamamlayacağız. Ambardere Mevkii ile Kızılpınar’da altyapı çalışmaları için düğmeye bastık. 2017’de Ambardere’nin altyapısını, 2018’de de üst yapısını yapacağız. TEDES Projesi ihale edilmişti. Yeniden ihale kararı alındı. Şimdi yeniden ihale aşamasına geldi. ” dedi.
“BİR YANDAN BORÇ ÖDÜYORUZ BİR YANDAN HİZMET ÜRETİYORUZ”
Belediye’nin borcu konusunda da bilgi veren Akay şunları söyledi: “Çerkezköy Belediyesi’nin piyasaya 6 milyon 376 bin lira borcu bulunuyor. 2 milyon 140 bin lira taksitlendirilmiş borcumuz, 44 milyon 540 bin lira ise taksitlendirilmiş kamu borcumuz bulunuyor. Her iki ayda bir 1 milyon 450 bin lira borç ödüyoruz. Bu şekilde bir yandan borç öderken bir yandan da hizmet üretiyoruz” 
AK PARTİ GRUBU RED OYU KULLANDI
Konuşmalar sonrasında Faaliyet Raporu oylandı. Çerkezköy Belediyesi’nin 2015 yılı Faaliyet Raporu, Ak Partili belediye meclis üyelerinin red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Oylamada Milliyetçi Hareket Partisi’nin tek meclis üyesi olan Hasan Sakallı, Faaliyet Raporu’nun kabulü yönünde oy kullandı.
DENETİM KOMİSYON RAPORU OKUNDU
Faaliyet Raporu’nun oy çokluğu ile kabul edilmesinin ardından Çerkezköy Belediyesi Denetim Komisyonu Raporu Denetim Komisyonu Başkanı Uğur Erem tarafından okundu. Denetim Komisyonu Raporu’nun okunması sonrasında 1 yıl süre ile görev yapacak olan Tarife Komisyonu Üyeleri seçimi gerçekleştirildi.KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİLDİ
Yapılan seçimlerin ardından Tarife Komisyonu Üyeliklerine CHP’den Enver Bayram, Binali Etyemez ile İsa Karaman, Ak Parti’den Seyithan Caferoğlu ile Nurettin Yekeler seçildi. Tarife Komisyonu seçiminin ardından Plan ve Bütçe Komisyon üyeliği seçimleri yapıldı. Yapılan oylama sonucunda Plan ve bütçe Komisyonu Üyeliklerine CHP’den Nedim Yılancı, Nihat Mıstık ile Ali Dede, Ak Parti’den ise Şükrü Dumanlar ve Ayhan Çitil seçildi.
YENİ ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ
Plan ve Bütçe Komisyonu üyelikleri seçiminin ardından İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyeleri belirlendi. Yapılan oylama sonucunda İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyeliklerine CHP’den Uğur Erem, Funda Serfiçe ile Serdar Ürkmez, Ak Parti’den Mehmet Soyhan ve Melek Şen seçildi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu Üye seçimi sonrasında encümen üyeliği seçimi sonucunda 1 yıl süre ile CHP’den Belediye encümenliği üyeliğine Rağbet Erol, Ali Çalışkan ile Yüksel Sevil oy çokluğu ile seçildi. Encümen Üyeliği seçiminin ardından Meclis 1. ve 2. Başkan Vekilliği seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylama sonucunda Meclis 1. Başkan Vekilliğine CHP’den Uğur Erem, 2. Başkan Vekilliği’ne ise Ayfer Dönmez oy çokluğu seçildi. Gündemin son seçim maddesi olan Meclis Divan Katipliği Asil Üyeliği’ne CHP’den Serdar Ürkmez ile Ak Parti’den Ahmet Çetin seçildi. Yedek Üyeliğe ise CHP’den İsa Kahraman ile Ak Parti’den Melek Şen seçildi.
HİSSE SATIŞLARI KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ
Gündemin 10. maddesinde yer alan Kapaklı ilçesi Karaağaç Mahallesi ve Çerkezköy ilçesi sınırları içerisinde muhtelif parsellerdeki Belediye hisselerinin satışının müzakeresi görüşülerek 19 adet Belediye hissesinin satılması İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Gündemin 11. maddesinde yer alan Mesut Yeşiltepe’nin Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi 324 ada 2 numaralı parsele ve 314 ada 1 numaralı parsele ait plan değişikliği yapılması talebi incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilirken. Kızılpınar Mahallesi 833 ada 3 parsele ilişkin 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı değişikliği teklifi ve eklerinin aynen ve/veya değiştirilerek onaylanması hakkında yetkinin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi hakkında Plan ve Proje Müdürlüğü’nün talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.
MİLLİ SPORCU ECE NAZ SÖNMEZ’E DESTEK
Gündemin 13. maddesinde yer alan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 17.03.2016 gün ve 688 sayılı Memur Boş Kadro Unvan ve Derece Değişikliği ile Sözleşmeli Personel Çalıştırılması hakkındaki müzekkeresi oy çokluğu ile kabul edilirken, gündemin 14. maddesinde yer alan Yunanistan’ın Kassandra Halkididi kentinde yapılacak olan Avrupa Okullararası Satranç Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek olan Çerkezköy Belediyesi sporcusu Ece Naz Sönmez’in yanında 2 kişinin görevli olarak katılması, masraflarının Belediyemiz tarafından karşılanması Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi.29 EKİM SPOR KOMPLEKSİ ADI VERİLDİ
Gündemin 15. maddesinde yer alan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 21.03.2016 tarih ve 440 sayılı Belediye hissesi satışının müzakeresinin görüşülüp İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havalesinin ardından gündeme sonradan ilave edilen İstasyon Mahallesi’nde Belediye tarafından yapılan spor tesislerine Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksi ismi verilmesi Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi.
İKİNCİ OTURUM SALI GÜNÜ YAPILACAK
Çerkezköy Belediyesi’nin Nisan ayı Meclis toplantısının ilk oturumunda Bony Tekstil İşletmelerinin Çerkezköy Belediyesi’ne şartsız olarak Caterpillar marka bir greyder hibe etme talebi Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ilk oturumu sona ererken, Belediye Meclisi Komisyonlara gönderilen konuları karara bağlamak üzere Salı günü yeniden toplanacak.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (2)
bir garip adam 6 yıl önce
Ne güzel muhalefet yapmış adam. Net üzerinden canlı yayını kısmen izledim. Bence bir daha kürsüye çıkmasın, her seferinde rezil oluyor.
Hasan 6 yıl önce
Okullar arası satranç şampiyonasında sorumlu millieğitim değilmi? millieğitimin bütçesimi yok?
banner683
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31