Prof. Orta: Ocak'ta temelini atacağız

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. Halim Orta, Çerkezköy’e yapılacak atıksu arıtma tesisi ihalesinin yapıldığını açıklayarak, önümüzdeki ay temel atma törenini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. 56 bin metrekare alana yapılacak atıksu arıtma tesisinin yaklaşık 20 milyon TL’ye mal olacağını kaydeden Orta, kolektör hattı projesinde ise ihale aşamasına geldiklerini belirtti.

Prof. Orta: Ocak'ta temelini atacağız
Çerkezköy Bakış - TESKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Halim Orta, Çerkezköy BAKIŞ Gazetesi’ne ziyarette bulundu.
BAKIŞ’A ZİYARETTE BULUNDU
Dün saat 14.30’da gerçekleşen ziyarette Orta, TESKİ çalışmalarından bahsederek Çerkezköy’e yapılacak projeleri anlattı. Tekirdağ’ın büyükşehir belediyesi ilan edilmesiyle birlikte TESKİ’nin kuruşunu gerçekleştirdiklerini söyleyen Orta “Tekirdağ’ı geleceğe taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. Bundan önce olduğu gibi şimdide görevimizi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Bizleri ‘Halim Orta hata yapabilir ama yanlış yapmaz’ şeklinde bizleri bilirler. Ne bir mahkememiz, ne de bir zimmetle ilgili konumuz olmuştur” dedi.
YAKLAŞIK 20 MİLYON TL’YE MAL OLACAK
Çerkezköy’e yönelik projelerini anlatarak sözlerini sürdüren Halim Orta, Çerkezköy’e yapılacak atık su arıtma tesisi ihalesinin tamamlandığını açıkladı. DSİ ve TESKİ işbirliğinde yapılacak atık su arıtma tesisinin 19 milyon 930 bin TL’ye mal
olacağını kaydeden Orta “Projenin ihalesini gerçekleştirdik. Çalışmalar hedeflediğimiz şekilde gerçekleşirse, 2015 yılının Ocak ayında tesisinin temelini atarak yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz.” dedi.
56 BİN METREKARELİK ALANA YAPILACAK
Tesisin yaklaşık 56 bin metrekarelik bir alan üzerine yapılacağı bilgisini veren Orta “Tesisin yapılacağı arsa üzerinde hem hazineye hem de belediye ait parsel bulunuyor. Belediye’ye ait parsel ile ilgili bir sorun yok. Hazineye ait 2 parsellin tarafımıza tahsisi ile ilgili Milli Emlak Müdürlüğü’ne yazımızı yazdık, cevap bekliyoruz. Projenin sözleşmesi imzalandı. Yer tahsisi için hazineye ait 2 parselin tarafımıza tahsisini bekliyoruz.” diye konuştu. Prof. Orta tesisin faaliyete girmesiyle birlikte Çerkezköy ile Kapaklı’nın atık sularının tesiste toplanacağını belirterek “Tesis aynı zamanda ileri biyolojik aktif çalışma sistemine sahip olacak. Tesiste arıtılacak sular, içme suyu dışında kullanılabilecek.” dedi.
banner287
“KOLEKTÖR HATTI PROJESİ İÇİN KAYNAK ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR”
Kolektör hattı projesinin ise kabul edildiği bilgisini veren Orta şöyle devam etti: “Projenin finansmanı için kaynak arayışlarımız sürüyor. Finansman sorununun çözülmesinin ardından ihaleme aşamasına geçilecek. Bu projemiz de 15 milyon 500 bin TL’ye mal olacak.”
“KANUNİ ZORUNLULUK”
Halim Orta, su birim fiyatlarının yüksek olduğu yönündeki eleştirileri de yanıtladı. Su bedellerine eklenen atık su bedelinin kanuni zorunluluktan kaynaklandığını yineleyen Orta “İller Bankası’nın yapıp bize teslim edeceği kolektör hattı projesinin bedeli 15 Bin 500 Milyon TL, 19 Milyon 930 Bin TL ise atık su artıma tesisinin bedeli. Bu rakam her iki tesisin yapımı için karşılanması gereken bedel. İçme suyu ve atık su bedeli TESKİ ve Büyükşehir belediye meclisinin kararına bağlı. Bu bedelleri almazsak 35-40 Milyon’luk yatırımı yapamayız.”
 “DEVLET DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR”   
Çerkezköy’de Dere Islah Projelerinin gerçekleştirilmesi için devlet desteğine ihtiyaç olduğunu söyleyen Orta “Bunca yıl her hangi bir yatırım yapılmamış, adım atılmamış. Devlet gücü ile yapılmamış bir şeyi yeni oluşmuş büyükşehir belediyesi nasıl yapsın. Burada en büyük bedeli kamulaştırma bedeli tutuyor. Devletin bu işe el atması lazım. Buna artık bir çare bulunmalı. Merkezi yönetim ile devletin vereceği bir karar olmalı, bu tek başına yerel yönetimin çözebileceği bir konu değil.” ifadelerine yer verdi.
“ABESLE İŞTİGAL OLUR”
Konuya çözüm getirme adına çeşitli önerilerin konuşulduğunu kaydeden Orta “Dere Islah Projesi için kamulaştırma bedeli yaklaşık 40 milyon TL, proje bedeli ise yaklaşık 10 milyon TL. Burada ‘40 milyon TL’yi TESKİ karşılamalı’ derseler bu abesle iştigal olur. Bizim yapacak gücümüz yok. 50 milyon TL ile Çerkezköy’ün tüm alt yapı sorunlarını çözeriz.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 19:38

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510