banner265

banner571

Şentop: Çerkezköy, Türkiye ekonomisindeki önemini iyice artırdı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ve koronavirüs salgını nedeniyle online olarak gerçekleştirilen 4. Çerkezköy Endüstriyel Fuarı (ÇEF) başladı. 6-7-8 Ekim tarihlerinde online olarak ziyaretçi kabul edecek fuarın açılışını TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop yaptı. Şentop, “Çerkezköy son yıllarda ekonomisi hızla gelişen ve buna bağlı olarak nüfusu hızla artan bir ilçe olarak bölge ve Türkiye ekonomisindeki önemini iyice artırdı. Bölgesel refahın artmasına büyük katkı sağlayan ilçe olarak ön plana çıkmasında ilçede faaliyet gösteren Kobilerimizin önemi ve katkısı yadsınamaz. Açılışını yaptığınız bu fuar Çerkezköy’ün bu konumunu daha da geliştirmek ve güçlendirmek, uluslararası alanda da ön plana çıkmasını sağlamak ve elbette fuarların ruhuna uygun olarak satıcı ve alıcıları bir araya getirmek için devletimiz ve girişimcilerimiz işbirliği eseri olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

Gündem 06.10.2020, 16:49 06.10.2020, 18:05 Bakış Haber Merkezi
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy Endüstriyel Fuarı bu yıl online olarak kapılarını ziyaretçilerine açtı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen fuarda açılan sanal stantlar, 3 gün boyunca 24 saat ziyaret edilebilecek.

ONLİNE OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Online ortamda gerçekleştirilen fuar, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Fuarda bir konuşma gerçekleştiren Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva; “Öncelikle hepinize sağlıklı bir gün, sağlıklı bir hayat diliyorum. Bilindiği gibi dünyada yaşanan COVID-19 salgını sebebiyle toplantılarımızı sanal ortamda gerçekleştirmeye başladık. Trakya Kalkınma Ajansının işbirliğiyle 6-7-8 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlediğimiz Çerkezköy Endüstriyel Fuarımızı da bu sebeple online olarak gerçekleştirmekteyiz. Saygıdeğer Meclis Başkanımız öncelikle bir teşekkürü burada, huzurlarınızda paylaşmak istiyorum. Tekirdağ’ımızın yetiştirdiği ülkemize yıllarca eğitim dünyasında ardından siyaset dünyasında verdiğiniz değerli hizmetler ve bugün Gazi Meclisimizin Başkanı sıfatıyla gerçekleştirdiğimiz bütün faaliyetlerimizde bize kol kanat gerdiğiniz, kıymetli vakitlerinizi ayırarak gerek şahsi katılımlarınızla gerek bugün olduğu gibi iyi dilek ve temenni içeren online desteğinizle yanımızda olduğunuz için şahsım, yönetim kurulu ve üyelerimiz adına sizlere teşekkürlerimi arz ediyorum” diye konuştu.

“İLK VE TEK ENDÜSTRİYEL FUARI”

Fuar hakkında bilgi veren Kozuva, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, Trakya Bölgesi’nin ilk ve tek endüstriyel fuarıdır. Birincisini 2017 yılında başarıyla gerçekleştirmiştik, bu sene dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. İnanıyoruz ki fuarımız, üç gün boyunca 24 saat süreyle bölgemizdeki KOBİ’lerimizin büyük ölçekli firmalar ile iş birliği içerisinde olmalarına önemli katkı sağlayacaktır. Yine inanıyoruz ki büyük ölçekli firmalarımız için de bölgemizdeki yan sanayi sektörlerini tanımaları bakımından verimli bir ortam oluşacaktır. Burada yeri gelmişken yıllardır her fırsatta teşvik sisteminin ilçe bazlı olması gerektiğine vurgu yapan böylece ülkemizin yerel kalkınması konusunda da bizlere öncülük eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na da bu vesileyle teşekkürlerimi sunuyorum. Bu bağlamda Çerkezköy Endüstriyel Fuarımıza online platformda demir-çelikten makineye, mekanikten inşaat ve yapı malzemelerine, sağlıktan tekstile, otomotivden plastik ve kimyaya, yazılımdan gıdaya kadar, hemen her sektörden çok sayıda firmamız katılım sağlamış stant açmış bulunmaktadır”

“24 SAAT ZİYARET EDİLEBİLECEK”

Fuarın 3 gün boyunca 24 saat ziyaret edilebileceğini ifade eden Kozuva; “Ücretsiz gerçekleştirilen fuarımızda üç gün süreyle 10: 00 -12: 30 saatleri arasında canlı oturumlar yapılacaktır. Bu oturumlarda, birbirinden değerli isimler, konuşmalar ve sunumlar yapacaktır. Yine yenilikçi bir vizyon ile sağladığımız teknik altyapı sayesinde, bütün katılımcılarımız online ortamda konuşmacılarımız hakkında bilgi sahibi olabilirler, katılmak istediği programı seçebilir kaydedebilirler. Chat kısmından konular hakkında kendi görüşlerini paylaşabilirler. Konuşmacılarımıza soru sorabilir, görüş alabilirler. Diğer katılımcılarla iletişime geçebilir, yeni firma ve kişi bulabilir, inşallah yeni iş bağlantıları kurabilirler. Bu amaçla birebir görüntülü toplantı yapabilirler. Elbette ki stant yetkilileriyle sorunsuz iletişim kurabilirler” ifadelerine yer verdi. Kozuva, katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Çerkezköy Endüstriyel Fuarımızın açılışında bizi yine yalnız bırakmadığınız ve himayelerinizi esirgemediğiniz için Meclis Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop Hocamıza huzurlarınızda bir kere daha şükranlarımı ve minnetlerimi arz ediyorum. Yine Odamızın faaliyetlerinde her daim bizlere destek olan Sayın Tekirdağ Valimize teşekkür ediyorum. Her zaman tüm taleplerimize ivedilikle cevap veren, desteğini üzerimizden esirgemeyen TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür ediyorum. Paydaşımız Trakya Kalkınma Ajansına, Fuarımızı online ortamda hazırlayan organizasyon kadromuza, tüm katılımcı firmalarımıza ve üyelerimize, üç gün boyunca bizleri bilgilendirecek birbirinden değerli konuşmacılarımıza teşekkür ediyorum. 2020 Çerkezköy Endüstriyel Fuarının iş dünyamıza, yeni açılımlar ve bol kazançlar getirmesini, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“YENİ NORMALE AYAK UYDURDUK”

Kozuva’nın ardından Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin konuşma gerçekleştirdi. Şahin, “4 yıl önce Çerkezköy TSO ile birlikte başlattığımız bu fuarın bu senede kapılarını açması, ara vermemesi, aksine büyüyerek yoluna devam etmesi bizleri ve tüm paydaşlarımız için gurur vericidir. Emin adımlar ile hedeflerimize yürüdüğümüzü ifade etmek istiyorum. Tüm olumsuzluklara rağmen, özellikle pandemi sebebiyle birçok organizasyon iptal edilmişken, fuarlar artık olur mu olmaz mı diye tartışmalar yaşanırken, bizler Trakya Kalkınma Ajansı ve Çerkezköy TSO olarak yeni normale ayak uydurduk ve fuarımızı dijital platforma taşımaya karar verdik. Bildiğiniz üzere geçen yıl Çerkezköy’de yüzlerce firmayı bir araya getirmiş, ülkemizin en önemli bölgesel endüstriyel fuarlarından biri olmayı sürdürmüştük. Bu iddiamızı güçlendirerek devam ediyoruz” dedi.

“ŞİRKETLER VERİ İÇİN MİLYONLARCA PARA ÖDÜYOR”

Aynı heyecan azim ve katılımların fuarın bu yıl online olarak gerçekleştirildiğini kaydeden Şahin “Şuan bu platformda demir-çelik, makine, elektrik, elektronik, mekanik, inşaat ve yapı malzemeleri, teknoloji ve yazılım, sağlık, tekstil ve konfeksiyon, otomotiv, kimya, plastik ve gıda sektöründen çok sayıda firma stant açtı. İkili görüşme masalarımız hazır, ziyaretçilerimizi bekliyor. Sanal stantlar üç gün boyunca 24 saat açık olacak. Katılımcı firmalarımızın yetkilileri ziyaretçiler ile ikili görüşmeler yapmak, tanışmak, iş anlaşmaları gerçekleştirmek için hazır bekliyorlar. Sanal fuarımızı tüm katılımcı ve ziyaretçiler için bir fırsat olarak görüyoruz. Sanal fuar çözümleri, bu olumsuz ekonomik koşullarda avantaja dönüştürülebilir bir seçenek olarak değerlendirilmelidir. Günümüzde şirketler veri için milyonlarca lira para ödüyor. Sanal fuarlarda klasik fuarlara nazaran bu verilerin on katı elde ediliyor. Dolayısıyla fiziki fuarların ayakta kalması ve pazarını genişletmesi için daha çok dijitalleşmesi gerekiyor. Sanal etkinlikler sayesinde tüm dünyada şirketler fiziki fuarlara oranla ticaret hacimlerini katlamayı hedefliyor” dedi.

“YENİ NORMALE AYAK UYDURDUK”

Şahin “Biliyorsunuz Covid-19 salgınına karşı en dinamik mücadele eden ülkelerin başında yer alıyoruz. Gerek sağlıkta gerek dış ticaret ve hizmetlerin yönetilmesinde zamanın şartlarına hızlı uyum sağlıyoruz. Ayrıca dünyanın en hızlı ve etkin dijitalleşen ülkelerinden birisiyiz. Pandemi önlemleri nedeniyle tüm dünyada fiziksel fuarlar iptal edilmeye başlanıp, online fuarlar artınca, Cumhurbaşkanlığımız tarafından sanal fuar destek paketi açıklandı. Hükümetimiz uluslar arası online fuarlara katılanlara ve fuar düzenleyenlere ciddi destekler veriyor. Söz konusu destekler hükümetimizin konuda verdiği önemi gösteriyor. Yeni kriz ve meydan okumalara ne kadar hızlı cevap verdiğimizi gösteriyor. Bizler bölgesel aktörler olarak bundan geri kalmadık. Devletimiz ve hükümetimiz nasıl bir yaklaşım sergilediyse, buna uyumlu bir hamle ile birçok faaliyetimiz yeni normale uydurduk. Fuarımızı dijitale aldık ve çok daha güçlü bir şekilde devam ettirdik. Bu yaklaşımı diğer çalışma alanlarımızda da sürdürmeye gayret ediyoruz. Rabbim bizleri ve ülkemizin kalkınması, güvenliği ve iyiliği için canla başta çalışan herkesi muvaffak kılsın. Bu vesileyle protokol üyelerimize, tüm katılımcılara ve konuşmacılara teşekkür ediyorum” dedi.

“SALGIN NEDENİYLE MAALESEF BİR ARAYA GELEMEDİK”

Açılışta konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da; “Salgın nedeniyle maalesef bir araya gelemedik. Ama Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odamız, Trakya Kalkınma Ajansımız ile birlikte bu önemli fuarı sanal ortama taşıyarak hayata geçirdi. Bu güzel vizyonu ve icraatından dolayı başta oda başkanımız sayın Süleyman Kozuva olmak üzere Trakya Kalkınma Ajansımızı ve emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu sıkıntılı süreçte biz de odalar ve borsalar olarak sahada bulunduk. Çalışmalarımızı sürdürdük. Sağ olsun oda ve borsa başkanlarımız üyelerimizle bu süreçte devamlı istişare halinde oldular. Onların sıkıntı ve taleplerini bizlere aktardılar. Sizlerin Türkiye Odalar Birliği yönetimindeki sesiniz ve temsilciniz Tekirdağ TSO Başkanımız Cengiz Günay ile birlikte tüm bunları başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili bakanlıklarımıza ilettik. Hükümetimiz de bunların büyük bir çoğunluğunu hayata geçirdi. Sağlanan Kredi Garanti Fonu destekleri, vergi ve SGK primlerinin ertelenmesi, üzerimizdeki çeşitli mali yüklerin indirilmesi ile reel sektörümüzün ayakta kalmasını sağladılar. Bundan sonra da oda ve borsa başkanları ile birlikte sizlerin sesini duyurmaya, dertlerinize tercüman olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“AZİM VE KARARLILIKLA ÇALIŞIYOR VE ÜRETİYOR”

Çerkezköy’ün üretmeye devam ettiğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu; “Ülkemizin önemli sanayi merkezlerinden biri olan Çerkezköy, bu küresel salgın musibetine rağmen azim ve kararlılıkla çalışıyor, üretiyor. İşte burada en güzel ürünleri, üretimleri ortaya koyarak adından söz ettirmeye devam ediyor. Bugüne kadar ortaya koydukları katma değerli ürünlerle Çerkezköy’ün ismini markalaştıran, şehrimizin bugünlere gelmesine katkı sağlayan tüm üreticilerimize, sanayicilerimize, girişimci kardeşlerime, çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Burada imzası olan ve fuarda stant açan tüm firmalarımıza da başarılar diliyorum. teşrifleriyle bizleri onurlandıran meclis başkanımız sayın Mustafa Şentop’a teşekkür ediyorum. Fuarımızın ülkemize ve sizlere hayırlı ve bereketli kazançlar getirmesini diliyorum” dedi.

“BÜYÜMEYE VE GELİŞMEYE OLDUKÇA ELVERİŞLİDİR”

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen fuarın bu yıl online ortamda gerçekleştirildiğini ifade eden Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım da; “Covid-19 nedeniyle bu yıl fuarımız sanal ortamda gerçekleştiriliyor. Pandemi tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi Trakya’mızı da etkiliyor. Biz de bazı yöntemler uygulamak mecburiyetindeyiz. Yine bu pandemi nedeniyle maske, sosyal mesafe ve el hijyenine dikkat etmeliyiz. Pandemiyi birlikte yenebileceğimizin inancını bir kez daha sizlere ifade ediyorum. Virüs bizim alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Ülkeler sanayi ve tarımsal nitelikleriyle gelişmişliklerini tamamlar. Bu yüzden sanayimizi, üretimimizi ve nitelikli insan yetiştirmeyi tamamlamalıyız. Bunu çevre ile uyumlu yapmak mecburiyetindeyiz. Çerkezköy, Çorlu, Ergene ve Kapaklı, coğrafi konumu nedeniyle ulaşım yollarına yakınlığı nedeniyle büyümeye ve gelişmeye oldukça elverişlidir. Bu avantajlı konumu değerlendirmek ve iş gücümüzü arttırmamız gerekmektedir. Fuarımız katılımcı firmalara sektördeki yenilikleri takip etme, iş imkanını genişletme imkanı verecektir. Firmaların bölgesel tedarik zinciri oluşturması ve bu zincirin bir parçası için de çeşitli fırsatlar sunacaktır. Bu fuarla umuyorum ki bölge endüstrisinin kapasitesi artacaktır. Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nı ulusal ve uluslararası katılımlarla daha da büyümesini temenni ediyor, katılımcılara hayırlı kazançlar getirmesini temenni ediyor, fuarın düzenlenmesine vesile olan TBMM Başkanımız sayın Mustafa Şentop hocamıza, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimiz Mahmut Şahin’e ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva’ya teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ'IN EVLADI OLARAK BÖLGEMİZDE ŞEHRİMİZDE YAPILAN ÇALIŞMAYI SON DERECE ÖNEMSİYORUM

Fuarda son konuşmayı online olarak TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop yaptı. Trakya’nın,  Tekirdağ’ın bir evladı olduğunu belirten Şentop, “Trakya’nın, Tekirdağ’ın bir evladı olarak bölgemizde, şehrimizde, her yapılan çalışmayı son derece önemsiyor ve yaptığınız faaliyetlere yanınızda olmayı, destek sunmayı bir görev olarak addediyorum. Online gerçekleştirilen Çerkezköy Endüstri Fuarı için Çerkezköy TSO Başkanı ve yönetiminin gösterdikleri gayretin şahidiyim. Çerkezköy son yılarda ekonomisi hızla gelişen ve buna bağlı olarak nüfusu hızla artan bir ilçe olarak bölge ve Türkiye ekonomisindeki önemeni iyice artırdı. Bölgesel refahın artmasına büyük katkı sağlayan ilçe olarak ön plana çıkmasında ilçede faaliyet gösteren Kobilerimizin önemi ve katkısı yadsınamaz. Açılışını yaptığınız bu fuar Çerkezköy’ün bu konumunu daha da geliştirmek ve güçlendirmek, uluslararası alanda da ön plana çıkmasını sağlamak ve elbette fuarların ruhuna uygun olarak satıcı ve alıcıları bir araya getirmek için devletimiz ve girişimcilerimiz işbirliği eseri olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

“HER ZAMAN DESTEKÇİNİZ OLACAĞIM”

Online fuarın avantaja çevrilebileceğini aktaran TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop da; “Mart ayında sanayi ve üretim sektöründe de etkisini hissettiren Covid-19 virüsü ile salgının ortaya çıkması, akabinde alınan tedbirler sebebiyle fuar bu yıl online ve interaktif şekilde yapılması sizi umutsuzluğa sevk etmesin. Zira her şerde bir hayır vardır düsturu ve kabullenişi her tarih boyunca hep hayırlı kapılar açmıştır. Online fuar ilk tecrübe olarak dezavantaj olarak görülse de kazandıracağı tecrübe açısından avantaj getirecektir. Dijital iletişim zaman ve mekan mefhumu ortadan kaldırdı. Bir defa uzaktan erişim imkanı sağlayacak ürünleri incelemek ve daha yakından görmek mümkün hale gelecektir. Ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde milyonlarca kişi katılabilecektir. İletişimi ve etkileşimi son derece kolaylaştırmaktadır, üstelik ticarette de bir ağırlık kazandı son zamanlarda. TÜSİAD tarafından bu yıl açıklanan rapora göre, Türkiye’de e-ticaret hacmi yüzde 39 artarak 83 milyar 100 milyon TL seviyesine ulaştı. Koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl bu rakamın daha da arttığını tahmin ediyoruz. Gelecek yıllarda özellikle sanayicilerin, katılımcıların bu hususta daha büyük tecrübeye sahip olacaklarını ve edinecekleri tecrübe ışığında kendilerine yeni bir pencere açacaklarını düşünüyorum. Zira geleceğin ekonomisinde e-ticaretin ve teknolojinin ağırlığı su götürmez bir gerçektir. KOBİ’lerimizin e-ticaret ve teknolojiye yatırım yapması teşvik edilmeli ve bu konuda yatırım teşvikleri verilmelidir. Bu konuda her zaman destekçiniz olacağım” dedi.

“TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA”

Türkiye’nin salgından ekonomik olarak en az etkilenen ülkeler arasında olduğunu belirten Şentop; “Bu virüsün tezahür etmesinin hem Türkiye’nin jeopolitik konumuna hem de ekonomik kurumlarda duyulan ihtiyacı açıkça göstermektedir. Birçok uluslararası ucuz iş gücü sebebi ile tercih edilen Asya ülkeleri yerine yeni üretim ve ticaret merkezi olarak Türkiye’nin tercih ediliyor olması bu tespitimizin ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Kaldı ki, bizim Türk ticaret kanunumuzda acillerin basiretli hareket etme mesuliyeti vardır. Geçenlerde pandemi sürecinde ekonomisi en az zarar gören ülkelerin yer aldığı bir araştırma sonucu yayınlandı. Türkiye’nin ekonomik olarak salgından en az etkilenen olan üçüncü ülke olarak yer aldığı görülmektedir. Yılın ikinci çeyreği itibari ile yalnızca yüzde 4 oranında daralma kaydeden Türkiye, ABD’nin yüzde 5, İngiltere’nin yüzde 10, İspanya’nın yüzde 12 gibi oranların yer aldığı listeden üçüncü sırada ekonomik başarısı adı, sanı bilinen ülkeler arasında yer almaktadır” diye konuştu.

“TÜRKİYE İÇİN DURUM TERSİNE DÖNDÜ”

2020’nin zor bir yıl olduğunu fakat Türkiye için durumun tersine döndüğünü belirten Şentop; “Rekabet ve rekabet edilebilirlik serbest piyasa ekonomisinin en önemli kavramlarıdır. Ancak etkin bir pazarlama stratejisi olmadan ürettiğiniz kalitenin ve ucuz ürünlerin teknolojiye ve tüketiciye ulaştırmanız mümkün değildir. Türk şirketlerinin ürettiği kalite ve fiyat parametreleri ile uluslararası pazarlarda rekabet edebilir nitelikte olduğu kuşkusuzdur. Türk sanayi bu konuda rüştünü çoktan ispat etmiştir. Ancak üretilen ürünlerin pazarlanması ve marka oluşturma becerimizde kat etmemiz gereken mesafeler var. Bugünden sonra daha güzel işler yapacağınıza inanıyorum. 2020 zor bir yıl oldu, koronavirüs tüm dünyayı tehdit etti fakat bu durum Türkiye için tersine döndü. KOBİ’lerimiz, sanayicilerimiz bu süreçte pes etmedi ve çalıştılar. Açtığımız online fuarda bu pes etmeyişin göstergesidir. Alıcı ile satıcıyı bir araya getirecek bu yılki fuar önümüzdeki yıllara tecrübe olacaktır” dedi.
Fuar açılış konuşmalarının ardından sanal ortamda 3 gün boyunca ziyaretçilere açıldı.

Trakya’nın,  Tekirdağ’ın bir evladı olarak bölgemizde, şehrimizde, her yapılan çalışmayı son derece önemsiyor ve yaptığınız faaliyetlere yanınızda olmayı, destek sunmayı bir görev olarak  addediyorum. Online gerçekleştirilen Çerkezköy endüstri fuarı için ÇTSO başkanı ve yönetiminin çalışmasına yakından şahidim. Çerkezköy bir son yılarda ekonomisi hızla gelişen ve buna bağlı olarak nüfusu hızla artan bir ilçe olarak bölge ve Türkiye ekonomisindeki önemeni iyice artırdı. Bölgesel refahın artmasına büyük katkı sağlayan ilçe olarak ön plana çıkmasında ilçede faaliyet gösteren Kobilerimizin önemi ve katkısı yadsınamaz. Açılışını yaptığınız bu fuar Çerkezköy’ün bu konumunu daha da geliştirmek ve güçlendirmek, uluslararası alanda da ön plana çıkmasını sağlamak ve elbette fuarların ruhuna uygun olarak satıcı ve alıcıları bir araya getirmek için devletimiz ve girişimcilerimiz işbirliği eseri olarak karşımıça çıkmaktadır.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:43
Öğle 13:10
İkindi 16:41
Akşam 19:27
Yatsı 20:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 4 10
2. Trabzonspor 4 10
3. Karagümrük 5 10
4. Fenerbahçe 4 10
5. Konyaspor 4 10
6. Altay 5 9
7. Galatasaray 4 8
8. Hatayspor 4 7
9. Kayserispor 4 7
10. Malatyaspor 5 6
11. Alanyaspor 4 6
12. Kasımpaşa 4 5
13. Göztepe 5 5
14. Gaziantep FK 4 4
15. Antalyaspor 4 4
16. Sivasspor 4 2
17. Adana Demirspor 4 2
18. Rizespor 4 1
19. Başakşehir 4 0
20. Giresunspor 4 0
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 15
2. Eyüpspor 5 12
3. Ankaragücü 5 11
4. Tuzlaspor 4 10
5. Manisa FK 5 9
6. Erzurumspor 5 9
7. Kocaelispor 5 7
8. Boluspor 4 6
9. Samsunspor 4 6
10. Bandırmaspor 5 6
11. Denizlispor 5 6
12. Menemenspor 5 6
13. Adanaspor 5 5
14. Bursaspor 5 4
15. Ankara Keçiörengücü 5 4
16. Altınordu 5 4
17. Gençlerbirliği 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. M. United 4 10
2. Chelsea 4 10
3. Liverpool 4 10
4. Everton 4 10
5. Man City 4 9
6. Brighton 4 9
7. Tottenham 4 9
8. West Ham 4 8
9. Leicester City 4 6
10. Brentford 4 5
11. Crystal Palace 4 5
12. Aston Villa 4 4
13. Wolverhampton 4 3
14. Southampton 4 3
15. Watford 4 3
16. Leeds United 5 3
17. Arsenal 4 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 4 1
20. Norwich City 4 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 4 10
2. Valencia 4 10
3. Atletico Madrid 4 10
4. Real Sociedad 4 9
5. Athletic Bilbao 4 8
6. Sevilla 3 7
7. Barcelona 3 7
8. Mallorca 4 7
9. Real Betis 4 5
10. Elche 4 5
11. Cádiz 5 5
12. Osasuna 4 5
13. Rayo Vallecano 4 4
14. Villarreal 3 3
15. Levante 4 3
16. Espanyol 4 2
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 4 0
20. Deportivo Alaves 3 0
26°
kapalı