İKMİB Başkan adayı Kaya, Çerkezköy'de gazetecilerle buluştu

Veliköy Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren aile şirketi Derby Konveyör Bant Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de İş Geliştirme ve Teknolojik Gelişmelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (İKMİB) 7 Nisan 2022 tarihinde yapılacak seçimlerinde başkan adayı olan Özcan Doğu Kaya, Çerkezköy'de görev yapan basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldi. Kaya, yaptığı konuşmada kimya sektörüne yönelik beklentilerini ve yönetime gelmeleri durumunda gerçekleştireceği projeleri ve hedeflerini paylaştı.

İKMİB Başkan adayı Kaya, Çerkezköy'de gazetecilerle buluştu


Çerkezköy Bakış - Veliköy İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nde düzenlenen kahvaltıya, İKMİB başkan adayı olan Özcan Doğu Kaya’nın yanı sıra, Kaya’ya desteğini sunan dernek üyeleri iş insanları da katıldı.

 “İHRACATIMIZI ARTIRMAYI HEDEFLEYEN STRATEJİLER İZLEYECEĞİZ”

Kimya sektörünün Türkiye ekonomisine çok daha yüksek katma değer sağlayacak potansiyele sahip olduğunu belirten Kaya, yönetime gelmeleri durumunda İKMİB öncülüğünde; Ar-Ge, inovasyona dayalı üretim ve etkin ihracat stratejileri güçlü bir eko sistem yaratarak sektörün potansiyelini harekete geçireceklerini vurguladı.
“Yüksek teknolojiye dayalı katma değeri fazla, rekabetçi ürünler üreterek dünya kimya sanayiinde nitelikli ihracatımızı artırmayı hedefleyen stratejiler izleyeceğiz” diyen Kaya, İKMİB Başkanlığına kimya sektörünün dönüştürücü gücünü harekete geçirecek; kapsayıcı, katılımcı, yenilikçi, yaratıcı ve dinamik bir yönetim anlayışıyla talip olduğunu söyledi.

“KİMYA SEKTÖRÜNÜ PAYDAŞLARIMIZLA BİRLİKTE GELİŞTİRECEĞİZ”

İKMİB Başkan Adayı Özcan Doğu Kaya, kimya sektöründe ihracat yapan tüm firmalara çok yönlü destek olmak için yola çıktıklarına dikkat çekerek, “Tüm üyelerimizin, birliğimizin faaliyetlerinden ve desteğinden etkin bir şekilde faydalandığı, yaygın ve eşit bir temsil ve söz hakkının olduğu bir İKMİB hedefliyoruz” dedi. İKMİB’in mevcut yapısını yeni dünyanın kurallarına uygun olarak güçlendirerek, kimya sektörünün dönüştürücü gücünü harekete geçireceklerini vurgulayan Kaya şunları söyledi; “Katılımcı ve dinamik bir yönetim anlayışı ile İKMİB, tüm üyeleriyle kapsayıcı iletişim içerisinde olacak. Kimya sektörünün dönüştürücü gücünü harekete geçirmek için bunun şart olduğuna inanıyorum. Farklı iş yapış biçimleri olan tüm kimya sektörü paydaşlarımızla, işbirliği kültürü içerisinde birliğimizi geleceğe taşıyacağız.” 

“SEKTÖREL İHRACAT STRATEJİLERİ GELİŞTİRECEĞİZ”

Pandemi; tedarik, lojistik ve iklim krizleri ve dijital dönüşümle tüm endüstrilerde olduğu gibi kimya sektöründe de ezber bozan değişimlerin yaşandığına dikkat çeken Kaya, “Bu değişimlere paralel yeniden şekillenen küresel ticarette daha fazla pay almak için kimya sektörünün yeni stratejilere ihtiyacı var. Alt sektörleri birbirinden çok farklı dinamikler içeren kimya sektörü için sektörel, yenilikçi, proaktif ve küresel vizyon ile uyumlu programlar oluşturacağız. Küresel ticaretteki yeni oyun kurallarını da göz önünde bulundurarak İKMİB çatısı altındaki tüm sektörler için yol gösterecek etkin ‘Sektörel İhracat Stratejileri’ geliştireceğiz” diye konuştu. 

“KİMYA TEKNOLOJİ MERKEZİ’Nİ ZAMAN KAYBETMEDEN FAALİYETE GEÇİRECEĞİZ”       

Türkiye için bir ilk olacak ve başka sektörler için de örnek teşkil edecek Kimya Teknoloji Merkezi’nin zaman kaybedilmeden faaliyete geçirilmesinin önemine dikkat çeken Özcan Doğu Kaya, “Orta gelir tuzağından kurtulmamız, vasatın üzerine çıkabilmemiz için kimya sektöründe üretici olarak konumlanmak yetmiyor. Kimya gibi teknik bir sektörde tasarım, Ür-Ge yapabiliyor olmak, katma değerli üretim için olmazsa olmazdır. Bu noktada mimarı ve yürütücüsü olduğum, Kimya Teknoloji Merkezi’nin sektörümüze çok yönlü katma değer sağlayacağına inanıyorum. Sektörümüzü küresel arenada daha güçlü bir oyuncu haline getirmek için hızla yaşama geçirilmesi gerektiğini düşündüğüm, 2016’dan beri projesinin fikir babası ve yürütücüsü olduğum Kimya Teknoloji Merkezi’ni birliğimizin bu dönemi içerisinde faaliyete geçireceğiz” dedi.
Kaya, bünyesinde akredite test merkezi ve AR-GE altyapılarını güçlendirecek bir platform bulunduracak Kimya Teknoloji Merkezi’nin, sektöre akredite test, sertifikasyon, eğitim konularında hizmet verecek, firmaların AR-GE altyapılarını destekleyecek, sektörel teknoloji seviyemizi dünyadaki en üst seviyeye taşıma vizyonu ile çalışan bir yapıya sahip olacağını söyledi.  İKMİB Başkan adayı Özcan Doğu Kaya, kimya sektörünün geleceğin dijitalleşen dünyasındaki dönüşümüne öncülük edecek projeler geliştirerek, büyük şirketlerimizin yanı sıra KOBİ’lerin de e-ticaret/e-ihracatta da dünya pazarlarında daha etkin rol almasını sağlayacaklarını da ifade etti. “KİMYA

SEKTÖRÜ ÇOK FARKLI DİNAMİKLERE SAHİP SEKTÖRLERİ BARINDIRIYOR”

İKMİB’de mevcut başkan yardımcısı görevini yürüten Kaya, birlikte geliştirmek istediklerini de şu sözlerle açıkladı; “Tabi şimdi bir önceki dönemde yönetim kurulu üyeliği yaptım. Bu dönemde iki dönemi de karşılaştırma fırsatı buldum. Diğer iki aday da tek dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. Bu görev sürem boyunca birliğin çok aktif çalışmalar yapamadığını gördüm. Ben başkan yardımcısı olarak görev ve yetkim dahilinde olabildiğince geliştirmeye çalıştım. Seçimi kazandığımız ve birliğin başında olduğumuz sürede çok daha hızlı yol alabileceğimizi düşünüyorum. Kimya sektörü çok farklı dinamiklere sahip sektörleri barındırıyor. Her sektörün alt sektörleri bulunuyor. Bunların ayrı ayrı stratejilerinin bilinmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. Bizim yapmayı hedeflediğimiz stratejilerden birisi de budur” ifadelerine yer verdi.

“BÖLGENİN EN ÖNEMLİ İHTİYACI KALİFİYE ELEMAN”

Kaya konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. İstanbul merkezli bir birliğin Çerkezköy ve Kapaklı’ya sağlayacağı yararların sorulduğu soruya cevaben Kaya; “Yani ismi İstanbul olarak geçse de zamanında yanlış isimlendirmeler burada bir karışıklığa sebep oluyor. Türkiye’de TİM adı altında 26 tane sektör geçiyor. Bunların bir tanesi de kimya. Kimya için iki tane sektör var. Bölgemiz İzmir’e kadar, Antalya’ya kadar İstanbul birliğine bağlı. Bölgenin en önemli ihtiyacı kalifiye eleman. Bizim bununla ilgili çalışmalarımız var. Meslek liseleri oluşturup buradan kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak olacaktır. Çeşitli projeler ve çalışmalarla birliğimizi daha ileriye taşıyacağız” dedi. Yönetim listesi hakkında ipucu veren Kaya, mevcut yönetimden ve dışarıdan da isimlerle bölgeyi geliştirecek çalışmalar yapacak isimlerle çalışacaklarını söyledi.