Annelere ve anne adaylarına emzirme önerileri

1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla Kapaklı Devlet Hastanesi ebeleri tarafından hastanenin girişine bilgilendirme standı kuruldu. Kurulan stantta ebeler tarafından annelere ve anne adaylarına emzirme konusunda bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

Annelere ve anne adaylarına emzirme önerileri

Çerkezköy Bakış - Emzirme Haftası dolayısıyla Kapaklı Devlet Hastanesinde kurulan stantta ebeler tarafından annelere ve anne adaylarına emzirme konusunda bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Kurulan stantta annelere ve anne adaylarına dağıtılan emzirme önerilerinde, “İlk 6 ay anne sütü, emzirmeye ilk bir saat içerisinde başlanmalı, bebeğin 2 yaşı bitene kadar emzirmeye devam edilmeli, doğumdan sonra anne ve bebek aynı odada kalmalı, 6. aydan sonra ek gıdaya başlanmalı, etkili emme için bebek memenin kahverengi bölgesini tamamen ağızına almalı, başparmak memenin üstünde diğer 4 parmak ise memenin altında olacak şekilde tutulmalı, bebek her istediğinde emzirilmeli, doğru teknikle sık sık emzirme, etkili emzirme için emzik ve biberon kullanılmamalı, her emzirmeden sonra anne bir bardak sıvı almalı, emme gerçekleşmediğinde meme sağılarak süt boşaltılmalı, sağılan süt oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, buzlukta 3 ay saklanabilir,  son olarak da standa gelemeyenler aklınıza takılan bir şey olursa hastanemize gelerek gebe okuluna danışabilir, ya da hastanemizi 0282 758 37 22 numaralı telefondan arayarak gebe okuluna bağlanabilirsiniz.” İfadelerine yer verildi.

“STANDIMIZ HAFTA BOYUNCA DEVAM EDECEK”

Stantta annelere ve anne adaylarına bilgilendirme çalışması yürüten Ebe Suna Kara, “Bizler ilk 6 ay sadece anne sütü öneriyoruz. Sadece Emzirme Haftası olduğu için değil, hastanemizde bulunan gebe okulumuzda anne sütünün öneminden bahsederek bunun eğitimini veriyoruz. Bunların dışında emzirmeyle ilgili sıkıntı yaşayan, tekniklerini bilmeyen daha doğrusu ihtiyacı olan her anneye burada yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bununla ilgili onlarla konuşuyoruz, sadece gelip bizden bilgi almak isteyenlere değil hastanede bulunan annelere de soruyoruz. Bir probleminiz var mı? Anne sütü alıyor mu? gibi soruları sorarak da kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yanlışları varsa onları düzeltmeleri için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Genellikle ihtiyaçlarına göre yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan broşürleri de kendilerine vererek yanlışlardan kaçınmalarını hedefliyoruz. 1-7 Ekim hafta boyunca bilgilendirme standımız devam edecek. Ayrıca hafta içinde bir günde çocuk doktoru eşliğinde eğitim semineri düzenleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510