Kara: Çerkezköy'e 'Endüstriyel Müze' kazandırılmalı

DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, 'Çerkezköy'de Çerkezköy Kaymakamlığı, Çerkezköy Belediyesi ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi iş birliğiyle Endüstriyel Müze kurulması için öneride bulunuyoruz.' dedi.

Kara: Çerkezköy'e 'Endüstriyel Müze' kazandırılmalı

Çerkezköy Bakış - DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, Müzeler Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Kara açıklamasında, sanayi kenti olan Çerkezköy’e Endüstriyel Müze kurulması önerisinde bulundu.

“FABRİKALARIN DA BU KONUDA DESTEK OLACAKLARININ KANAATİNDEYİZ”

Kara açıklamasında, “Müzeler Haftası içinde bulunmamıza rağmen ne yazık ki Çerkezköy’de bir müze bulunmamasının gerçeğiyle yüzleştik. Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi olarak Kültür-sanat-turizm faaliyetlerin ve mekânların kıt olduğu Çerkezköy’de; Çerkezköy Kaymakamlığı, Çerkezköy Belediyesi ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi iş birliğiyle Endüstriyel Müze kurulması için öneride bulunuyoruz. Öneride bulunduğumuz Endüstriyel Müze’nin Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan ve çeşitli alanlarda üretime ev sahipliği yapan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin geçmişten günümüze tüketimden ziyade üretime odaklanarak ve günümüz teknolojisiyle de entegre edilerek her yaşta vatandaşımızın uğramak isteyeceği ve hatta yabancı turistlerin de görmek isteyeceği çağdaş bir müze şeklinde olmasıdır. Söz konusu müzede geçmişte kullanılan üretim araçlarının sergilenmesinin yanı sıra üretim araçlarının zaman içindeki değişimine de odaklanarak bir zaman tüneli oluşturulması gerektiği konusunda fikirlerimizi paylaşıyoruz. Beyaz eşya, çeşitli motorlu taşıtlar, gıda ve tekstil olmak üzere birçok çeşitli alanda üretim üssü konumunda olan Çerkezköy ve çevre ilçelerdeki fabrikaların da bu konuda destek olacaklarının kanaatindeyiz. Söz konusu müzede tabii ki Çerkezköy ve çevre ilçelerin tarihi ile ilgili çeşitli kalıntılar ve eserler de bir araya getirilip Çerkezköy’ün geçmişi ile ilgi gözle görülür bir nitelik kazandırılmış olacak.  Vatandaşlarımız bu kadar sorun ve sıkıntı içinde ‘derdiniz bu mu’ diye sorabilirler ama biz DEVA Partisi olarak tek bir konuya veya soruna odaklanmak yerine her alanda ve her konuda çalışmalarımızı yürütüyor ve fikirler üretiyoruz. Ayrıca Çerkezköy’ün Endüstriyel Müzesi hakkında tüm kurum ve kuruluşlarla fikir alışverişine açık olduğumuzu da bildiriyoruz. Bu vesileyle DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanlığı olarak Müzeler Haftası’nı kutluyor; Çerkezköy’ün, Çerkezköy halkının hak ettiği nitelikte bir şehir olmasını diliyoruz.