Doğanın renk cümbüşü içinde yer alan büyüleyici bitkilerden biri olan "Kokina", adeta bir tablonun içinden fırlamış gibi muhteşem kırmızı tonlarıyla göz kamaştırıyor. Bu eşsiz bitki, görsel estetiğiyle büyük ilgi uyandırıyor. 

Kokina çiçeği, ülkemizin doğal zenginlikleri arasında yer alan endemik bir bitki. Aynı zamanda “Yılbaşı Çiçeği” olarak adlandırılan kokina mutluluk, huzur ve şans ile özdeşleşmiş bir bitki. Kokina çiçeğinin anlamı, bir sonraki yıla kadar çürümez veya bozulmazsa yeni bir ev alacağınıza bir işaret olarak kabul ediliyor. Çiçeğin evlere asılma sebebi ise huzur, iyi şans ve bereket getirmesi olarak biliniyor. 

Bu bitkinin özgün rengi, bitkinin fotosentezde kullandığı pigmentlerin, özellikle de antosiyaninlerin yoğunluğundan kaynaklanıyor. Bu, güneş ışığının etkisiyle bitkinin fotosentezi sırasında kırmızı rengi yansıtmasına yol açarak göz alıcı görüntüler oluşturuyor.

Kokina bitkisi, sadece görsel olarak etkileyici olmakla kalmıyor, aynı zamanda birçok kültürde de farklı anlamlar taşıyor. Bazı toplumlarda bereketin ve bolluğun sembolü olarak kabul edilirken, bazı kültürlerde de tutku, aşk veya savaşın sembolü olarak yorumlanıyor. Renkleriyle ve nadir bulunuşuyla, insanların hayal gücünü ve merakını uyandıran bu bitki, fotoğrafçılar ve doğa tutkunları için de önemli bir konu haline geliyor.

Kokina’nın tarihi açıdan önemi oldukça büyük. Anadolu'nun pek çok yerinde yetişen bu bitki, özellikle antik dönemlerde sağlık amaçlı kullanılmış. Osmanlı döneminde ise, boya yapımında kullanıldığı biliniyor. Kırmızı ve mor boya elde etmek için kullanılan kokina, pazarlarda önemli bir yere sahipmiş. 

Dekoratif amaçlı olarak kullanılan kokina çiçeği, yılbaşı süslemelerinde de sıklıkla tercih edilmeye devam ediyor. Peki siz yılbaşı yaklaşmışken evinize kokina alacak mısınız?