Cumhuriyet Halk Partisi’nde aday belirleme ve yerel seçim hazırlıkları sürüyor.

Parti tüzüğü gereği, 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için adaylar, Parti Meclisi onayı ile belirleniyor.

Bugüne kadar düzenlenen PM toplantılarında, bazı büyükşehirler, iller ve ilçelerin bulunduğu belediye başkan adayları açıklandı.

Ancak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve ilçe belediye başkan adayları açıklanmadı.

TEKİRDAĞ’A MÜDAHALE İDDİASI

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın Malatya’lı hemşehrisi Candan Yüceer’in aday gösterilmesi için CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e ve Parti Meclisi Üyelerine büyük baskı uyguladığı iddiaları Tekirdağ’da yaşayan partilileri kızdırdı.

Partililer, Ağbaba’nın kendi ili dışına çıkarak, dengelerini bilemediği seçim bölgelerinde de aktif olmasından memnun değiller.

Özgür Özel, Ankara'da bazı ilçe belediye başkan adaylarını belirleme gücünü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a; İstanbul'da ise ilçe belediye başkan ve meclis üyelerinin tamamını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na bırakmıştı.

Acaba Tekirdağ adaylarını belirleme gücünü de Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya mı bıraktı?

Bu durumdan rahatsız olan partililer, Aday belirleme sürecinde torpil olayına karşı çıkıyorlar.

Tekirdağlılar, Tekirdağ adaylarının Malatya’dan değil, Tekirdağ’lı partililer tarafından belirlenmesini istiyor.

Tekirdağ dışındakilerin dengelerini bilemediği seçim bölgelerinde de aktif olma gayretinde olduğunu belirten partililer, bu durumun endişe verici olduğunu ve bu durumun parti içerisinde ciddi bir rahatsızlık oluşturduğunu artık saklamanın bir anlamının olmadığını ifade ediyorlar.

Saray’dan Malkara’ya, Muratlı’dan Hayrabolu’na kadar Tekirdağ’ın her karış toprağında görüştüğümüz Cumhuriyet Halk Partililer, “Nasıl ki partiler, demokrasinin vazgeçilmez unsuru ise, aday tespit yönteminin demokratik olması da, parti içi demokrasinin vazgeçilmez ilkesidir.” diyerek, 5 yıl boyunca şehirlerini yönetecek adayı kendilerinin belirlemesi gerektiği görüşünde.

Partililer, yapılacak yanlış bir aday belirlemenin sonucunda "Tekirdağ’ı “Ağbaba’sı gelse kurtaramaz” diyerek, Tekirdağ Milletvekillerini ve Tekirdağ Teşkilatlarını Genel Merkezde Aday belirleme sürecinde aktif rol oynamaya davet ediyorlar.