Merkez Bankası, Mayıs ayında enflasyonun zirve yapmasını ve yıl sonunda yüzde 38'e ulaşmasını öngörüyor. Enflasyon ornaı ise, memur ve emekli maaşlarına yansıyacak zam oranlarını doğrudan etkiliyor. Yılın ilk dört ayında kaydedilen yüzde 3,23'lük enflasyon farkı, memur ve emeklilerin maaşlarına eklenen zam miktarını belirleyen önemli bir faktör olacak.

TOPLU SÖZLEŞME

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenen oranlarla birlikte, Temmuz ayında memur ve memur emeklileri için yüzde 20'ye varan zam beklentilerini dile getirdi. Yalçın, enflasyonun kontrol altına alınmasının, memur ve emeklilerin alım gücünü korumak için kritik olduğunu vurguladı.

ENFLASYON TAHMİNLERİ VE MAAŞ ARTIŞI

İnci Taneleri 18. yeni bölüm fragmanı Kanal D neden yok, bitti mi? İnci Taneleri 18. yeni bölüm fragmanı Kanal D neden yok, bitti mi?

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları anketinde, Mayıs ve Haziran ayları için enflasyon tahminleri sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 2,54 olarak belirlendi. Bu tahminler gerçekleşirse, ilk 6 ayda enflasyonun yüzde 25 seviyesine ulaşması bekleniyor.

ZAM ORANLARININ NETLEŞMESİ İÇİN GÖZLER ENFLASYON RAPORLARINDA

Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon verilerinin açıklanması, memur ve emekliler için belirlenecek kesin zam oranlarını netleştirecek. Yılın ilk yarısında gerçekleşecek enflasyon artışı, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak olan zam miktarını doğrudan etkileyecek.

Muhabir: Mualla İclal Aldoğan