Ali Yalçın, Memur-Sen’in lideri olarak, devlet bütçesinde tasarruf yapılmasının ve gereksiz harcamaların azaltılmasının önemine işaret etti. Aynı zamanda, çalışanların işe alımının ve toplu iş sözleşmesi şartlarının korunmasının altını çizdi.

Kamu çalışanlarının emekliliği tercih etmemeleri konusuna değinen Yalçın, kaliteli kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için personel eksikliğinin önemli bir sorun olduğunu vurguladı.

Mevcut enflasyon oranları ve kamu görevlileri arasında emekliliğe yönelik düşük eğilim göz önüne alındığında, yeni personel atamalarının yapılmamasının yaratabileceği olumsuz sonuçların göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Ani fren kazaya neden oldu Ani fren kazaya neden oldu

Ayrıca Yalçın, aktif görevdeki maaş ile emekli maaşı arasındaki ilişkinin giderek zayıflamasının, kamu görevlilerinin emeklilikten kaçınmasına sebep olduğunu ve emekli olan bazı görevlilerin yeniden işe dönme isteğinde bulunduğunu ifade etti. Bu durumun, iş bekleyen genç mezunlar için umutsuzluk yarattığına dikkat çekti.

Yalçın, kamu çalışanlarının emeklilik sonrası yerlerinin doldurulmasının önemine işaret ederken, tasarruf tedbirlerinin israfı engellemeye yönelik olması gerektiğini, ancak çalışanların emeğinin bu tedbirler kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yalçın’ın belirttiğine göre, Temmuz ayında uygulanacak maaş zammıyla birlikte, memur maaşlarının ortalama olarak 44 bin TL’ye çıkması bekleniyor. Bunun yanı sıra, emekli memur maaşlarının da 18 bin TL seviyesine ulaşması öngörülüyor.

Muhabir: Tuba Turhan