6 Aya Kadar Vadeli Hesaplar

Düzenlemeye göre, 6 aya kadar vadeli hesaplardan elde edilen gelirlerde stopaj oranı yüzde 5'ten yüzde 7.5'e yükseltildi. Bu değişiklik, kısa vadeli mevduat hesaplarından elde edilen gelirler için vergi kesintisi oranlarında önemli bir artışı beraberinde getiriyor.

1 Yıla Kadar Vadeli Hesaplar

1 yıla kadar vadeli hesaplardan elde edilen gelirlerde ise stopaj oranı yüzde 3'ten yüzde 5'e yükseltildi. Bu düzenleme, orta vadeli mevduat hesaplarından elde edilen gelirlerde vergi kesintisi oranlarının artırılmasını sağlıyor.

Uzun Vadeli Hesaplar

Bir yıldan uzun vadeli hesaplardan elde edilen gelirlerde ise stopaj oranında herhangi bir değişikliğe gidilmedi ve oran yüzde 2.5 olarak korundu. Bu durum, uzun vadeli mevduat hesaplarından elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde sabitliği temsil ediyor.

İş birliği buluşması yapıldı İş birliği buluşması yapıldı

Özel Durumlar ve Korunan Oranlar

Kur korumalı vadeli mevduat hesapları ile döviz tevdiat hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden TL'ye çevrilen mevduat hesaplarında uygulanan stopaj oranı ise yüzde 0 olarak korundu. Bu durum, belirli koşullara tabi olan mevduat hesaplarının vergilendirilmesindeki özel durumu göstermektedir.

Geçerlilik Süresi

Yapılan düzenleme çerçevesinde belirlenen stopaj oranları ve uygulamaları, 31 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Bu süre zarfında mevduat hesaplarından elde edilen gelirlerde uygulanacak vergi kesintisi oranları belirlenen düzenlemeye göre yürürlükte kalacak.

Bu düzenlemelerin amacı, mevduat hesaplarından elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde adil bir yaklaşımı sağlamak ve ekonomik dengeyi korumaktır. Bu kapsamda, yatırımcılar ve bankalar arasındaki ilişkilerin dengeli bir şekilde sürdürülmesi hedeflenmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi