Almanya'da ulaşım sektörü, nitelikli iş gücü arayışına yurt dışında hız kesmeden devam ediyor. Ülkenin en büyük demiryolu şirketi Deutsche Bahn (DB), 2024 yılında 30 bin yeni çalışanı işe almayı planladığını duyurdu. Nitelikli iş gücü açığını kapatmak amacıyla DB, Tunus’tan makinist, Türkiye'den ise elektronikçi almayı hedefliyor. Ayrıca, ray işçisi, inşaat mühendisi, kamyon ve otobüs şoförü ile üstyapı montajcıları gibi çeşitli pozisyonlar için de çalışan arayışında.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, DB, 2019 yılı sonunda yurtdışından işçi alımı için özel bir bölüm kurdu ve son üç yılda 700'e yakın yabancı uzman ile sözleşme imzaladı. Bu süreçte ağırlıklı olarak Tunus ve Mısır'dan makinistler, Türkiye'den ise elektronikçiler işe alındı. Deutsche Bahn İnsan Kaynakları Müdürü Kerstin Wagner, Alman iş gücü piyasasındaki dramatik değişikliklerin göçün bu sorunun çözümünde önemli bir rol oynadığını belirtti. Sadece 2023 yılında, 2024'te işe başlamak üzere yurtdışından 350'den fazla uzman eleman işe alındı.

Metruk bina alev aldı Metruk bina alev aldı

30 Bin Yeni İstihdam Planlanıyor

Deutsche Bahn, bu yıl uzman elemanlardan oluşan 30 bin yeni çalışan işe almayı hedefliyor. Demiryolu işletmeleri birliği Allianz Pro Schiene'ye göre, çevre ve iklim koruma açısından da önemli olan ulaşım dönüşümünün başarıyla gerçekleşebilmesi için her yıl 5 bin ila 10 bin ek makiniste ihtiyaç duyuluyor. Ancak mevcut durumda yılda yalnızca bin ila 2 bin yeni çalışan işe alınabiliyor.

Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (IW) Yetenek Merkezi (Kofa) tarafından yapılan bir araştırma, Almanya'da ulaşım mesleklerindeki nitelikli iş gücü açığının giderek arttığını ortaya koydu. Alman Ulaşım Şirketleri Birliği de otobüs ve tramvay sürücülerine olan acil ihtiyaca dikkat çekiyor. Birlik, sürücü açığı nedeniyle Berlin'de otobüs seferlerinin azaltılmasına yol açtığını belirtti.

DB'den yapılan son açıklamaya göre, 13 Mısırlı makinist gelecek Haziran ayında DB Regio Bayern'de çalışmaya başlayacak. Mısırlı makinistler, Kahire ve Münih'te dil kursları ve mesleki eğitimler aldı. Devlet iştirakli DB, Almanya'da iş güvencesinin yüksek olduğu güvenilir işverenler arasında yer alıyor. Bu kapsamda, nitelikli iş gücü açığını kapatmak için yurtdışından eleman alımı sürecini hızlandırmayı planlıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ