İlçedeki eğitim kurumları, sosyal sorumluluk projelerinde de adından söz ettirmeye devam ediyor.

Büyükşehir Belediye İsmet İnönü İlkokulu, “Burası hepimizin yuvası, gelecek için bir can bir fidan” projesini uygulamaya koydu. Proje kapsamında okul bahçesinde bulunan boş ve kullanılmayan alan, öğrencilerin hayvan sevgisi artırmak ve kendi ürünlerini kendileri yetiştirmeye teşvik amacı ile kümes, bostan ve fidanlık olarak düzenlendi.

HİNDİ, ÖRDEK VE TAVUK BESLİYORLAR

Kümes olarak değerlendirilen alan da öğrenciler, hindi, ördek ve tavuk besliyor ve bakımlarını üstleniyorlar. Aynı zamanda bostan ve fidanlık olarak değerlendirilen alana ise yine öğrenciler çeşitli sebzeler ve ağaçlar dikek ürünlerin bakımları ile ilgileniyorlar. 

“HAYVANLARIN SU VE YİYECEK İHTİYACINI KARŞILADILAR”

Büyükşehir Belediye İsmet İnönü İlkokulu Müdürü Murat Bekdaş, “Büyükşehir Belediye İsmet İnönü İlkokulu ailesi olarak çocuklarımıza doğa bilincini kazandırmak, hayvan sevgisini aşılamak, sofralarına gelen sebze ve meyvelerin nasıl yetiştiğinin farkındalığını oluşturmak, okul çevresinde bulunan canlıların su ve mama kaplarının düzenini kontrolünü yapma sorumluluğu ve bilincini kazandırmak amacıyla “Burası hepimizin yuvası, gelecek için bir can bir fidan” adlı projeyi 2019-2020 eğitim öğretim yılında başlatarak bir yola çıktık. Bu proje kapsamında öğrencilerimiz okulumuz bahçesinde bulunan 10 hindi, 10 ördek ve 40 tavuğu besleyip onlara su vererek tavukların yumurtalarını topladılar okul çevresindeki diğer hayvanlar için mama ve su kapları koyarak ve bunların günlük kontrolünü yaparak hayvanların su ve yiyecek ihtiyacını karşıladılar.” dedi.

“Şehit ailelerimizin her daim yanındayız” “Şehit ailelerimizin her daim yanındayız”

Bekdaş, “Doğa ve çevre bilincinin aşılandığı çocuklarımız, bahçeye giderek marul ve lahananın dikimini yapıp ıspanak maydanoz tere roka dereotu gibi sebzelerin tohumlarını ektiler. Bahçede bulunan elma, armut, ceviz, kiraz, vişne şeftali gibi ağaçların altlarını çapalayarak ve budanması gereken dalları budayarak ağaçların daha iyi ve güçlenmesini sağladılar. Bu proje kapsamında öğrencilerimiz kendilerine verilen görevleri yerine getirerek hem sosyal becerilerin gelişmesini sağlamış hem de eğlenceli vakit geçirerek tarıma hayvanlara doğaya ve gıdaya farklı bir gözle bakmaları sağlanmış, hayvan ve bitki sevgileri arttırılmıştır. Büyükşehir Belediye İsmet İnönü İlkokulu ailesi olarak en büyük hedefimiz doğa ve hayvan sevgisi olan canlılara, nasıl davranması gerektiğini bilen merhamet ve vicdan sahibi öğrencileri yetiştirmektir.” diye konuştu.

h3-1

h5

h2-1

h1-1

h6

Kaynak: Tuba SÜVEREKLİ