KPSS puanları ile öğretmenlik hayali kuran adaylar, 2024 öğretmen atama takvimi için heyecanlı bekleyişlerini sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar, atama bekleyen öğretmen adaylarına umut oldu. Peki, MEB 2024 öğretmen atama takvimi ne zaman açıklanacak? Atama sayısı belli oldu mu? En çok atama hangi branştan yapılacak?

Mevlanakapı Çocuk Kütüphanesi ve Atölye Merkezi'nin tanıtımı yapıldı Mevlanakapı Çocuk Kütüphanesi ve Atölye Merkezi'nin tanıtımı yapıldı

Bakan Tekin'den Öğretmen Atamaları Açıklaması: "Sayıda Uzlaştık!"

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamaları ile ilgili yaptığı açıklamada, atanacak öğretmen sayısı konusunda uzlaşmaya varıldığını ve konunun önümüzdeki Kabine Toplantısı'nda gündeme geleceğini belirtti. Bakan Tekin, "2023 KPSS puanı ile ilgili süreci yürütüyoruz. Yani 2023 puanları heba olmayacak." diyerek, 2023 KPSS puanı ile atama yapılacağının da müjdesini verdi.

Bakan Tekin ayrıca, "Alabileceğimiz en yüksek sayıyı, atanacak toplam kamu personelinin büyük çoğunluğunun öğretmen olacağını tahmin ediyorum" diyerek, öğretmen atamalarının önemli bir yer tutacağını vurguladı.

Öğretmen Atama Takvimi ve Branş Dağılımı Ne Zaman Belli Olacak?

Henüz MEB tarafından öğretmen atama takvimi ile ilgili net bir tarih verilmedi. Ancak Bakan Tekin'in açıklamalarına göre, Kabine Toplantısı'nda atama sayısı belirlendikten sonra branşlara göre dağılım yapılacak ve takvim oluşturulacak.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yapılan 45 bin öğretmen atamasında en çok kontenjan ayrılan branşlar şunlardı:

Sınıf Öğretmenliği

Rehberlik

Okul Öncesi Öğretmenliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

2024 öğretmen atamalarında da bu branşlara yoğun ilgi olması bekleniyor.

Öğretmen adayları, MEB'in resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarını takip ederek öğretmen atama takvimi ve branş dağılımı ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilirler.

Kaynak: HABER MERKEZİ