Her hafta perşembe ve pazar günü Çerkezköy Kapalı Pazar Yerinde kurulan tezgâhlara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Vatandaşlar, tüm tezgahları dolaşarak, bütçesine uygun sebze ve meyveleri alıyor.

“PAZAR FİYATLARI MARKET FİYATLARINA GÖRE ÇOK DAHA UYGUN”

Pazar esnafı olan Süleyman Aslan, “Fiyatlar şuanda gayet güzel ve normal. Mandalina 10 TL’den başlayıp 15 TL’ye kadar gidiyor. Üzüm sezonu bitmesine rağmen 30 TL’den satılıyor. Muz sezonunun yeni başlamasına rağmen 30 TL’den satıyoruz kilosunu. Kaliteli ve güzel narlar 15 TL kilosu. Hepsini de vatandaş kendi eliyle teker teker seçerek alıyor. Pazar fiyatları market fiyatlarına göre çok daha uygun ve meyve-sebze kalitesi de marketlere göre çok daha kaliteli ve taze. Bugün marketten aldığınız üzümün kilogramı 40-50 TL iken pazarda biz üzümün kilosunu 30 TL’den vatandaşa satıyoruz. Geçen haftaya göre de fiyatlar çok güzel. İlerleyen haftalarda fiyatların seyrini mazot belirliyor. Mallar Antalya’dan, İzmir’den geliyor. Mazot fiyatı bu şekilde kalırsa şayet fiyatlar gerilmez. Ama şuanda fiyatlar iyi, müşteride memnun bizlerde memnunuz.” dedi.

Danışmaz, göreve başladı Danışmaz, göreve başladı

pazar3

“ENFLASYON ONU HİÇ ETKİLEMİYOR”

Pazar fiyatlarının şimdilik iyi olduğunu ancak ihracat yapılırsa fiyatların yükseleceğini dile getiren pazar esnafı Ali Aktaş, “Tarla bittiği zaman yavaş yavaş seraya dönüyor. Bu da fiyatların gittikçe yükselmesine neden oluyor. Domates 25 TL’ye kadar yükselebilir. Seralar başlayana kadar fiyatlar yükselmeye devam edecek. Seralar tam başladığı zaman, ihracat olmadığı müddetçe fiyatlar düşer. İhracat olursa eğer Türkiye’de alım gücü azalacak, fiyatlarda çok çok yükselecek.  Ancak pazardan şimdilik fiyatlar iyi durumda. Biberin kilosu 20 TL’den başlıyor. Domates iki çeşit var, Bilecik domatesi 25 TL, diğerleri 15 TL. Kabak yıllardır aynı 20 TL, ne düşüyor ne de yükseliyor. Enflasyon onu hiç etkilemiyor. Patlıcan düştü, 15 TL’den 12 TL’ye kadar düşüyor haftalık. Karnabaharın kilosu 40 TL, pırasa demeti 20 TL, bal kabağı kilosu 40 TL.” şeklinde konuştu.

pazar1-1

pazar4

Kaynak: Tuba TURHAN