Anne adaylarına doğum öncesi eğitim 

Trakya’nın ilk, Türkiye’nin ise 29’uncu ‘Anne Dostu Hastane’si unvanını sahip olan Çerkezköy Devlet Hastanesi,  her gebe anneye kendilerine uygun saat ve gün belirlenerek doğum öncesi eğitim veriyor. Başhekim Doç. Dr. Fergan Genç, bu başarıda emeği geçen bütün mesai arkadaşlarına teşekkür ederken, hastanede yeni doğum yapan anneleri de ziyaret etti.  

Anne adaylarına doğum öncesi eğitim 

Çerkezköy Bakış - Sağlık Bakanlığı değerlendirme ekibi, bir süre önce Çerkezköy Devlet Hastanesi’ni ziyaret etmiş ve 
tüm kriterleri başarıyla tamamladığı tespit edilen hastaneye ‘Anne Dostu Hastane’ unvanı vermişti. Hastanede sağlık hizmeti alan anne adayları bu eğitime yönlendiriliyor. 2017 yılında eğitimden 101, bu yıl ise şimdiye kadar 28 anne adayı eğitim aldı. Bu sayının daha da artması bekleniyor.
 

TEŞEKKÜR ETTİ

Proje kapsamında Başhekim Doç. Dr. Fergan Genç,  hastanede görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ve ebelerle bir araya geldi. “Anne Dostu Hastane” unvanının alım aşamaları ve bu unvanda emeği gecen tüm personele teşekkür eden Genç, “Arkadaşların hepsinin eline sağlık. Ben bu hastaneye geldiğimde onlar işin birçok kısmını tamamlamışlardı. Ben sadece bu işin tuzunu ve biberini ekleme aşamasında yer aldım. Bizler devletimizin sunduğu imkanlar ve araç gereçler sayesinde çalışan çok değerli doktor ve hemşirelerimizin de desteği ile halkımıza sağlıklı bir hizmet sunmaya çalışıyoruz. Bu projede hepsine çok teşekkür ediyorum, hepsinin ellerine sağlık.”dedi.
 

EĞİTİMLERİ ANLATTI

Hastane ebesi Melda Can Serin, gazetecilere Gebe Okulunu gezdirdi ve verilen eğitimle ilgili bilgi verdi. Vatandaşlara güvenilir hizmet vermek için burada olduklarını belirten Serin, “Biz onların en kolay ve en rahat şekilde anne olmalarını sağlıyoruz. Onları sezaryen doğumla değil, normal doğuma yönlendirme ve aşılması zor olarak gördükleri yönlerini törpülemek için çalışıyoruz. Bizim asıl amacımız anneleri normal doğuma yönlendirmek. Bu verdiğimiz eğitimler doğum zamanından, doğum sonrasında neler yapılması gerektiğine kadar birçok konuyu içeriyor. Bizler bu eğitimi sadece anne adaylarına değil, anne ile birlikte baba, kayınvalide, kardeş vs. birçoğu kişi ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Burada annenin doğum sırasında sancısını azaltmak, kendini iyi hissetmesi gibi birçoğu konuda eğitimler veriyoruz.” dedi.
 

banner287
SON SİSTEM ODALAR

Daha sonra gebe annelere eğitim verilen odaları ve doğum yapacakları son sistem odaları gösteren Serin,”Annelerimizin rahatlığı ve konforu için gerekli her şey odalarımızda mevcut. Doğum anında ve doğum sonrasında bebeğin ilk müdahalesinin yapıldığı küvez ve her annenin kendi odasında duşakabin ve kendine ait WC bulunmakta. Ayrıca koridorlara anne ve çocuk ile ilgili resimler ve baskılar bulunuyor.


 

YUSUF EBE’YE ZİYARET

Başhekim Doç. Dr. Fergan Genç, ebeler Melda Can Serin ve Ülkiye Temur ile yeni normal doğum bir Yusuf Efe adını verdikleri bebeği dünyaya getiren Bahar Yavan’ı odasında ziyaret etti. Genç, Bahar ve Sercan Yavan çiftini tebrik etti. Hastanedeki aldığı hizmet nedeniyle teşekkür eden Yavan, “Daha önce başka bir hastaneye gitmiştim. Bana sezaryen doğum olmam gerektiğini söylediler. Bende çok korkuyordum. Eşim Sercan’ın normal doğuma yönlendirmesi ile buraya geldik. Burada görev yapan ebeler ise bir ebe gibi değil, sanki kendi çocukları doğuyormuş gibi benimle ilgilendi. Onların sayesinde bu doğum korkusunu ve sonrasındaki ağrı ve sancılarımı yendim. Hepsinden Allah razı olsun. Hepsi birer melek, onların yanında kendimi ve bebeğimi güvende hissettim. Hepsine çok teşekkür ederim. Gebe Eğitimi’ni de tüm anne adaylarına tavsiye ediyorum.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306