Yatırım süresi 7 yıl olarak belirlenen projenin başlangıç tarihi 1 Ocak 2021. Proje, 13 milyar 250 milyon 514 bin lira sabit yatırım tutarıyla hayata geçirilecek. Bu yatırımın sonunda yılda 12 bin 575 adet ilave kapasite sağlanması hedefleniyor.

PROJE DESTEĞİ VE AR-GE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Proje kapsamında, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ile yapılacak Ar-Ge İşbirliği Protokolü çerçevesinde Ar-Ge hizmeti için hibe desteği sağlanacak. Bu destek, yatırımcı ile SAGE arasındaki işbirliği kapsamında, hizmet bedelinin %50'si kadar olacak. Böylece, yatırımın Ar-Ge alanındaki katkısı da güçlendirilecek.

TEKİRDAĞ'DA ALÜMİNYUM YASSI MAMUL ÜRETİM TESİSİ

Teknik Alüminyum Sanayi AŞ'nin Tekirdağ'da gerçekleştireceği "direkt soğutmalı slab döküm ve sıcak haddeleme yöntemi ile alüminyum yassı mamul üretim tesisi" de proje bazlı devlet yardımından faydalanacak. Başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 olan bu projenin süresi 3 yıl olarak belirlendi. Toplam sabit yatırım tutarı 11 milyar 316 milyon 241 bin lira olarak planlanıyor. Yılda 400 bin ton mamul üretilmesi hedefleniyor.

İpsala Belediyesinden sokak köpeklerine sahiplik müjdesi İpsala Belediyesinden sokak köpeklerine sahiplik müjdesi

TEŞVİKLER VE YATIRIM DESTEKLERİ

Bu yatırımların proje bazlı devlet yardımından faydalanmasıyla, çeşitli teşviklerden yararlanılacak. KDV istisnası, KDV iadesi, gümrük vergisi muafiyeti, nitelikli personel desteği, enerji, yatırım yeri tahsisi, faiz ve/veya kar payı desteği gibi teşvikler bu yatırımları destekleyecek ve ekonomiye olumlu katkı sağlayacak.

Muhabir: Barış Karapaça